Žalúdok

Žalúdok je svalový orgán, ktorý sa nachádza na ľavej strane v hornej časti brucha. Žalúdok prijíma potravu z pažeráka. Ako potraviny postupujú koncom pažeráka, vstupujú do žalúdka cez svalový ventil s názvom dolný pažerákový zvierač.

Žalúdok vylučuje kyseliny a enzýmy, ktoré pomáhajú tráviť potravu. Hrebene svalového tkaniva zvanej Rugae, tie lemujú žalúdok. Brušné svaly pravidelne masírujú potravu pre zlepšenie trávenia. Pylor, zvierač je svalový ventil, ktorý sa otvorí, aby mohlo jedlo prejsť zo žalúdka do tenkého čreva.

Žalúdočné ochorenia

Gastroezofageálny reflux: Žalúdočný obsah, vrátane kyseliny, môžu prejsť späť do pažeráka. Tento stav nemusí spôsobiť žiadne príznaky, alebo reflux môže spôsobiť pálenie záhy, alebo môže spôsobiť kašeľ. Reflux znamená spätný návrat.

Refluxná choroba pažeráka (GERD): Ak príznaky refluxu sa stanú stálymi, alebo sa vyskytujú často, ide o tzv GERD. Občas GERD môže spôsobiť vážne problémy pažeráka.

Dyspepsia: Iný názov pre žalúdočné problémy, alebo poruchy trávenia. Dyspepsia môže byť benígna, teda neškodná, ale môže ísť aj o závažný stav, ktorý má vplyv na žalúdok.

Žalúdočný vred: erózia v sliznici žalúdka, často spôsobuje bolesť a/alebo krvácanie. Žalúdočné vredy sú najčastejšie spôsobené NSAID (nesteroidovými protizápalovými látkami) alebo H. pylori (Helicobacter pilori) infekciou.

Vredová choroba: Vzniká najčastejšie na dvanástniku (prvá časť tenkého čreva).

Gastritída: Zápal žalúdka, často spôsobuje nevoľnosť a/alebo bolesť. Gastritída môže byť spôsobená alkoholom, ale i niektorými liekmi, H. pylori (Helicobacter pilori) infekciami, alebo inými faktormi.

Rakovina žalúdka: Rakovina žalúdka je neobvyklá forma rakoviny. I na Slovensku adenokarcinóm a lymfóm tvoria väčšinu prípadov rakoviny žalúdka.

Zollinger-Ellisonov syndróm (ZES): Jeden alebo viac nádorov, vylučujú hormóny, ktoré vedú k zvýšenej produkcii kyseliny. Tento proces vedie ku vytváraniu vredov. Ide pomerne o zriedkavé ochorenie.

Žalúdočné varixy: U ľudí s ťažkým ochorením pečene, vznikajú žily v žalúdku; tieto sa môžu zväčšovať a vydúvať následkom tlaku. Ide o kŕčové žily, tieto sú rizikové na vysokú krvácavosť, i keď v menšej miere v porovnaní s varixami na pažeráku.

Žalúdočné krvácanie: gastritída, vredy, alebo žalúdočná rakovina môžu krvácať. Nález krvi, alebo čierny materiál vo zvratkoch, alebo v stolici je závažnou vecou - vtedy treba ihneď kontaktovať lekára.

Gastroparéza (oneskorené vyprázdňovanie žalúdka): Poškodenie nervov cukrovkou alebo inými stavmi môžu zhoršiť svalové kontrakcie žalúdka. Nevoľnosť a vracanie sú obvyklé príznaky.

Žalúdočné vyšetrenia

Horná endoskopia (Ezofagogastroduodenoskopia alebo EGD): flexibilná trubica s kamerou na jej konci (endoskop) sa vloží do úst. Endoskop umožňuje vyšetrenie pažeráka, žalúdka, dvanástnika (prvá časť tenkého čreva).

Počítačová tomografia (CT): CT skener používa röntgenové lúče a počítače a spoločne vytvárajú obrazy žalúdka a brucha.

Magnetická rezonancia: Za použitia magnetického poľa, skener vytvára obrázky s vysokým rozlíšením žalúdka a brucha.

Testovanie pH: Použitie trubice cez nos do pažeráka; hladina kyseliny v pažeráku môžu byť takto monitorovaná. To vám môže pomôcť diagnostikovať alebo zmeniť liečbu GERD.

Bárium liečba: Po požití bária sú prevzaté rentgen filmy (RTG) pažeráka a žalúdka. To môže niekedy diagnostikovať vredy alebo iné problémy.

Horná GI séria: X-lúče (RTG), sú prijaté z pažeráka, zo žalúdka a hornej časti tenkého čreva.

Žalúdočná vyprázdňovacia štúdia: Test, ako rýchlo jedlo prechádza žalúdkom. Jedlo je označené chemickým spôsobom, aby bolo možné pozorovať ho skenerom.

Žalúdočná biopsia: Pri endoskopii, môže lekár vziať malý kúsok žalúdočného tkaniva na testy. To môže diagnostikovať H. pylori infekcie, rakovinu, alebo iné problémy.

H. pylori test: Zatiaľ čo väčšina ľudí s H. pylori infekciou nevyvíjajú vredy, jednoduché testy krvi alebo testy stolice možno urobiť pre kontrolu infekcií u ľudí s vredmi alebo overiť, že infekcia je už zničená po liečbe

Žalúdočná liečba

Histamín (H2 blokátory): Histamín zvyšuje sekréciu kyseliny v žalúdku; blokovaním histamínu môžeme znížiť produkciu kyseliny a príznaky GERD.

Inhibítory protónovej pumpy: Tieto lieky priamo inhibujú kyslé "čerpadla" v žalúdku. Musia byť tieto lieky prijímané denne, aby boli účinné.

Antacidá: Tieto lieky môžu pomôcť proti účinkom kyseliny, ale nezabíjajú baktérie alebo nezastavujú samotnú produkciu kyseliny.

Endoskopia: horná endoskopia môže niekedy napomôcť zastaviť krvácanie žalúdka a to tým, že je vôbec objavená. Ide o vyšetrovaciu sondu, pomocou ktorej môžeme vidieť žalúdočné steny.

Motility látky: Lieky môžu zvýšiť kontrakcie žalúdka, zlepšuje príznaky gastroparézy (porucha vyprázdňovania žalúdka)

Žalúdočná chirurgia: Prípady závažného žalúdočného krvácania, ruptúra vredov alebo rakovina žalúdka, vyžadujú chirurgický zákrok.

Antibiotiká: H. pylori infekcie možno liečiť antibiotikami, ktoré sa prijímajú spoločne s inými liekmi na liečbu žalúdka.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman