0%

MRSA infekcie

Meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus (MRSA), spôsobuje rad rôznych klinických prejavov. Väčšina infekcií MRSA zahŕňa kožu a podkožné tkanivo, produkuje prejavy, ako sú vredy, abscesy, vyrážku alebo pľuzgiere. Vredy a abscesy sú lokalizované kolekcie hnisu v dôsledku bakteriálnej infekcie. Zapálená oblasť môže byť začervenaná, opuchnutá a na dotyk teplá. Tieto príznaky sa môžu objaviť po chirurgických incíziách. Keď sa MRSA infekcie rozšíria do krvného obehu dochádza k systémovým príznakom. Tie môžu zahŕňať horúčku, zimnicu, nízky krvný tlak, bolesti kĺbov, ťažké bolesti hlavy, dýchavičnosť, a rozsiahlu vyrážku.

Infekcie MRSA sa delia na získané v nemocnici (HA-MRSA) a získané v komunite (CA-MRSA).

HA-MRSA je spojená s infekciami, ktoré sa nachádzajú v zdravotníckych zariadeniach, ako sú nemocnice a opatrovateľské ústavy. Tento typ infekcie MRSA možno dostať priamym kontaktom s infikovanou ranou alebo kontaminovanými rukami, kontaktom s kontaminovanou bielizňou alebo pri nedostatočnej dezinfekcii chirurgických nástrojov.

CA-MRSA sa spája s infekciami prenášanými prostredníctvom osobného kontaktu s človekom, ktorý má infekciu, alebo priamym kontaktom s infikovanou ranou. Tento typ infekcie MRSA môže vzniknúť aj vinou nedostatočnej hygieny, ako je časté alebo nesprávne ručné pranie.

Infekcie spôsobené MRSA sa zvyčajne objavia vtedy, keď má človek porušenú kožu. MRSA je veľmi nákazlivá, preto stačí jeden dotyk.