Črevá

Črevá sú kontinuálne trubice vedúce od žalúdka do konečníka. Väčšina vstrebávania živín a vody sa stane v črevách. Črevá sú - tenké črevo, hrubé črevo, konečník. Tenké črevo je asi 3 až 5 metrov dlhé a asi 3 cm v priemere. Jeho úlohou je absorbovať väčšinu živín z toho čo zjeme a vypijeme. Zamatové tkanivové linky tenkého čreva, sú rozdelené na tri časti: dvanástnik (duodénum), lačník (jejúnum) a bedrovník (ileum). Hrubé črevo je pokračovaním tenkého čreva a meria asi 1,5 metra, v hornej časti môže mať hrúbku až 8 cm, smerom nadol ku konečníku sa zužuje. Hrubé črevo absorbuje vodu z natrávenej hmoty. Ako stolica vstupuje do konečníka, nervy vytvárajú potrebu a pocity pre vyprázdnenie.

Ochorenia čriev

Zápal tenkého čreva (enteritída): Infekcie (vírusy, baktérie, alebo parazity), sú častou príčinou.

Malá rakovina čreva: Zriedkavá rakovina. Existuje niekoľko typov týchto ochorení, čo spôsobuje asi 1100 úmrtí celosvetovo.

Celiakia: "alergia" na lepok (bielkovina, ktorá sa nachádza vo väčšine chleba) spôsobí, že črevo nesprávne absorbuje živiny. Bolesť brucha a chudnutie sú obvyklé príznaky.

Karcinoid: benígny alebo malígny rast v tenkom čreve. Hnačka je najčastejším príznakom.

Črevné obštrukcie: časť buď tenkého čreva, alebo hrubého čreva môže byť zablokovaná alebo skrútená, alebo jednoducho prestane fungovať. Abdominálna distenzia, bolesť, zápcha a vracanie sú príznaky.

Kolitída: Zápal hrubého čreva. Zápalové črevné ochorenie alebo infekcia sú najčastejšie príčiny.

Divertikulóza: Malé slabé oblasti v hrubom čreve, akési výdutiny, tvoriace malé vačky tzv. diverticuli. Diverticuli zvyčajne nespôsobia žiadne problémy, ale môžu krvácať alebo sa zapáliť.

Divertikulitída: Keď sa diverticuli zapália, alebo sú infikované, výsledkom je Divertikulitída. Bolesť brucha a zápcha sú bežné príznaky.

Krvácanie hrubého čreva: viac potenciálnych problémov hrubého čreva môžu spôsobiť krvácanie. Krvácanie je viditeľné v stolici, ale slabšie krvácanie z čriev nemusí byť v stolici viditeľné.

Zápalové ochorenie čriev: Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Obe ochorenia môžu spôsobiť zápal hrubého čreva (kolitída).

Crohnova choroba: zápalové ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje črevá. Bolesť brucha a hnačka (ktoré môžu byť krvavé) sú príznaky.

Ulcerózna kolitída: zápalové ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje hrubé črevo a konečník. Rovnako ako u Crohnovej choroby, krvavá hnačka je častým príznakom.

Hnačka: Stolica, ktorá je častá, a vodová, riedka - sa bežne nazýva hnačka. Väčšinou je hnačka spôsobená miernou infekciou hrubého čreva a tenkého čreva.

Salmonelóza: Salmonella baktéria môže kontaminovať potraviny a infikovať čreva. Salmonella spôsobuje hnačku a žalúdočné kŕče, ktoré zvyčajne vymiznú bez liečby. Podávanie tekutín a diéta môže byť užitočná.

Šigelóza: Shigella baktéria môže kontaminovať potraviny a infikovať čreva. Medzi príznaky patrí horúčka, kŕče v bruchu a hnačka, ktorá môže byť krvavá.

Cestovná hnačka: Spôsobuje ju mnoho rôznych baktérii, ktoré kontaminujú vodu alebo potraviny v rozvojových krajinách. Riedka stolica, niekedy s nevoľnosťou a horúčkou, sú symptómy.

Polypy hrubého čreva: Polypy sú výrastky vnútri hrubého čreva. Rakovina hrubého čreva sa niekedy môže po rokoch vyvinúť.

Rakovina hrubého čreva: Na Slovensku je rakovina hrubého čreva a konečníka najčastejším zhubným ochorením, keď spočítame výskyt u oboch pohlaví spolu. Každoročne predstavuje 15% novovzniknutých nádorov u mužov a 12% u žien.

Rektálna rakovina: Rakovina hrubého čreva a konečníka sú podobné v prognóze a liečbe. Lekári často združujú dohromady tieto nálezy a označujú tento spoločný stav ako kolorektálny karcinóm.

Zápcha: Stolice sú časté a ťažké.

Syndróm drážd. čreva (IBS): Syndróm drážd. čreva, tiež známy ako IBS, je črevné ochorenie, ktoré spôsobuje podráždenie a bolesti brucha alebo nevoľnosť, kŕče alebo nadúvanie a hnačku alebo zápchu - to sú príznaky.

Rektálny prolaps: časť alebo všetky steny konečníka sa môže vychýliť z normálnej polohy, niekedy vychádzajú z konečníka, pri namáhaní a pri silnom pohybe čriev.

Intususcepcia: vyskytujúce sa prevažne u detí, tenké črevo sa môže zrútiť do seba, ako ďalekohľad, alebo ako harmonika sa naskladá na seba. To sa môže stať život ohrozujúcim, ak sa nelieči.

Črevné vyšetrenia

Endoskopické kapsule: človek prehltne kapsulu, ktorá obsahuje kameru. Fotoaparát vyhotovuje snímky možných problémov v tenkom čreve, odoslané snímky do prijímača sú schopné lekárom pomôcť.

Horná endoskopia, EGD (Ezofagogastroduodenoskopia): flexibilná trubica s kamerou na konci (endoskop) sa vloží do úst. Endoskop umožňuje vyšetrenie dvanástnika, žalúdka i pažeráka.

Kolonoskopia: endoskop je vložený do konečníka a postupuje cez hrubé črevo.

Virtuálna kolonoskopia: skúška, pri ktorej X-ray (RTG) zariadenie a počítač vytvárajú obrazy vnútri hrubého čreva. Ak sa vyskytnú problémy, je zvyčajne potrebná tradičná kolonoskopia.

Fekálne okultné krvné testy: test na krv v stolici. Ak je zistená krv v stolici, môže byť potrebná kolonoskopia, pozrieť sa takýmto spôsobom na zdroj.

Sigmoidoskopia: endoskop je vložený do konečníka a postupuje cez ľavé časti hrubého čreva. Sigmoidoskopia nemôže byť použitá pre zobrazenie strednej a pravej strany hrubého čreva.

Biopsia hrubého čreva: Počas kolonoskopie, malý kúsok tkaniva hrubého čreva môže byť odstránený a odobratý pre testovanie. Biopsia hrubého čreva môže pomôcť diagnostikovať rakovinu, či infekciu alebo zápal.

Črevná liečba

Preparáty proti hnačke: Rôzne lieky môžu spomaliť hnačku, znížiť nepohodlie a nevoľnosť.

Zápcha: Predpis liekov môže zmäkčiť stolicu a znižuje tak zápchu.

Laxatíva: Lieky ktoré môžu zmierniť zápchy rôznymi spôsobmi, vrátane stimulácie črevných svalov, a prinášaním viac vody do čreva.

Klystír (Enema): termín pre tlačenie kvapaliny do hrubého čreva cez ritný otvor. Klystír môže dodávať lieky na liečbu zápchy alebo iné ochorenia hrubého čreva.

Kolonoskopia: Použitie nástrojov edoskopie, môže lekár liečiť niektoré ochorenia hrubého čreva. Krvácanie, polypy, alebo rakovina môže byť liečené pomocou kolonoskopie.

Polypektómia: Kolonoskopiské odstránenie polypu hrubého čreva sa nazýva polypektómia.

Chirurgia hrubého čreva: Použitie otvorenej alebo laparoskopickej operácie; časti hrubého čreva môže byť odstránené (kolektómia). To môže byť vykonané pre ťažké krvácanie, rakovinu, alebo ulceróznu kolitídu.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman