Bolesť kolena

Bolesť kolena môže byť dôsledkom úrazu alebo ochorenia kolenného kĺbu. Poranenie môže ovplyvniť niektorý z väzov, búrz, alebo šliach v okolí kolenného kĺbu. Poranenie môže tiež ovplyvniť väzy, chrupavku, menisky, a kosti vo vnútri kĺbu. Zložitosť konštrukcie kolenného kĺbu a skutočnosť účinkov hmotnosti na ložiská kolenného kĺbu, sú faktory, ktoré ovplyvňujú poranenie kolenných kĺbov.

Bolesť sa môže tiež vyskytneť v kolene z dôvodu chorôb alebo stavov, ktoré ovplyvňujú kolenný kĺb, mäkké tkanivá a kosti obklopujúce koleno, alebo i nervy, ktoré dodávajú pocity v oblasti kolien. V skutočnosti, bolesti kolenného kĺbu sú najčastejšie pri reumatických ochoreniach, vrátane reumatoidnej artritídy, reaktívnej artritídy, systémového lupus erythematosus, rovnako ako osteoartritídy. Choroby, ktoré spôsobujú bolesť kolena môžu viesť k opuchom, začervenaniu, teplu na mieste postihnutia, slabosti, nestabilite, mäkkosti alebo tuhosti spoja. Veľa príznakov bolesti kolena môžu byť dôsledkom nadbytku tekutiny tvoriacej sa v kĺbe.

Bolesť kolena môže súvisieť s týmito stavmi

Bolesť členku je zvyčajne kvôli podvrtnutiu alebo zápalu šliach. Závažnosť podvrtnutia členku sa pohybuje v rozmedzí od miernej, ktorá sa dá vyriešiť odpočinkom, či obkladmi, až po silné bolesti, ktoré môžu znamenať, napríklad, zlomeninu.

Ankylozujúca spondylitída je typ artritídy, ktorá spôsobuje chronický zápal chrbtice.

Aseptická nekróza (avaskulárna nekróza alebo osteonekróza) je stav, ktorý sa vyvíja, keď dodávka krvi klesá do priestoru kĺbu.

Zlomeniny Zlomená kosť je fraktúra. Existujú rôzne typy zlomenín, najčastejšie sa zlomeniny delia na otvorené zlomeniny, a skryté zlomeniny, to sú také, ktoré nenarušia celistvosť a integritu kože.

Bursitis sú tekutinou naplnené vačky, akési vankúšiky, ktoré zamedzujú treniu medzi šľachou a kosťou alebo kožou.

Patelofemorálný syndróm chondromalacie jabĺčka, stav vyplýva z vychýlenia jabĺčka.

Crohnova choroba je chronické zápalové ochorenie, najmä zahŕňajúce tenké a hrubé črevo.

Dna (dnavá artritída) Nahromadenie kryštálov kyseliny močovej. Príznaky zahrňujú bolesti kĺbov, opuch, teplo.

Syndróm hypermobility je stav, pri ktorom kĺby sa ľahko pohybujú mimo normálne rozmedzie.

Iliotibiálny syndróm je zranenie stehna a kolena nad-užívaním. Symptómy zahŕňajú bolesť kolena a prípadné opuchy.

Juvenilná idiopatická artritída (JRA) je zastrešujúci pojem, pod ktorým niekoľko foriem chronickej artritídy u detí sú rozdelené do kategórií. Bez ohľadu na typ, všetky tieto stavy majú niekoľko historických a/alebo klinických charakteristík spoločných. Jeden alebo viac kĺbov musí preukázať, známky zápalu vyznačujúci sa opuchom, obmedzením v rozsahu pohybu a ešte niekoľko iných príznakov. Tieto príznaky musia byť prítomné (aj prerušovane) po dobu najmenej šiestich týždňov a ovplyvnené dieťa mladšie ako 16 rokov.

Kolenová burzitída je, keď niektorý z troch vačkov vyplnených tekutinou sa zapáli v dôsledku zranenia alebo napätia.

Zranenie kolena najmä bolesť meniskusu, toto je časté v kontaktných športoch. Príznaky a prejavy roztrhnutého meniskusu je hlavne bolesť v kolene.

Lupus Systémový lupus erythematosus je stav vyznačujúci sa tým chronickým zápalom telesných tkanív v dôsledku autoimunitného ochorenia.

Lymská choroba je bakteriálne ochorenie, ktoré sa prenáša kliešťami, ktoré jedinca uhryznú do kože.

Osgood-Schlatterova choroba je bolestivý zápal tesne pod kolenom, ale nad holeňou, zvyčajne postihuje dospievajúcich chlapcov.

Osteochondritis dissecans Pri tomto ochorení, kosti a jej priľahlé chrupavky strácajú prekrvenie.

Psoriatická artritída je ochorenie, ktoré spôsobuje zápal kože a zápal kĺbov. Medzi príznaky patria bolestivé, stuhnuté a opuchnuté kĺby.

Reaktívna artritída je chronické, systémové reumatické ochorenie charakterizované troma stavmi, zápalom kĺbov, zápalom očí a zápalom genitálií.

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov, tkanív okolo kĺbov.

Sarkoidóza je choroba v dôsledku chronického zápalu, vznikajú drobné hrudky (granulómy).

Septická artritída alebo infekčná artritída, infekcia jedného, alebo viacerých kĺbov baktériami, vírusmi alebo hubami.

Sever je zápal rastovej platničky kosti v zadnej časti päty.

Kosáčikovitú anémia je ochorenie krvi, ktoré skracuje dĺžku života, ide o abnormálne tvarované červené krvinky.

Systémový nástup juvenilnej reumatoidnej artritídy je ochorenie zápalové, ktoré sa prejavuje vysokými horúčkami, lososovo sfarbenou vyrážkou, ktorá sa objavuje a zase mizne a artritídou.

Podvrtnutie predného kolenného väzu (ACL) K podvrtnutiu dochádza pri náhlej zmene smeru, dochádza ku zablokovaniu a uzamknutiu kolena.

Natrhnutie menisku odtrhnutý meniskus (kolenná chrupavka), môže byť spôsobená náhlym zastavením, prudkým skrútením, alebo hlbokým drepnutím alebo kľačaním.

Ulcerózna kolitída je chronický zápal hrubého čreva. Medzi príznaky patria bolesti brucha, hnačka a krvácanie z konečníka.

Chrupavkové zranenia

Kostný nádor (zriedkavé)

Úraz jabĺčka (kolenná kosť jej posunutie)

Synoviálny syndróm

Synoviálny sarkóm (zriedkavé)

© 2004 - DIS+ a Michal Herman