Zuby sú najtvrdšou látkou v ľudskom tele. Okrem toho, majú zásadný význam pre žuvanie, zuby hrajú dôležitú úlohu i v reči. K časti zubov patrí: • Smalt: najťažšia, biela vonkajšia časť zuba. Smalt je väčšinou vyrobený z fosforečnanu vápenatého, tvrdého minerálu. • dentína: základná vrstva smaltu. Dentín je vyrobený zo živých buniek, ktoré vylučujú tvrdé minerálne látky. • Vláknina: mäkšia vnútorná štruktúra zubov. Cievy a nervy prechádzajú buničinou zubov. • cement:. vrstva spojivového tkaniva, ktorá sa viaže ku koreňom zubov pripevnená na ďasná a čeľuste • periodontia: tkanivo, ktoré pomáha držať zuby pevne k čeľusti.
Dospelý človek má 32 trvalých zubov. 8 rezákov (lat. dens incisivus), 4 očné zúbočky (lat. dens caninus), 8 črenových zubov (lat. dens premolaris) a 12 stoličiek (lat. dens molaris). Trvalé zuby sa prerezávajú od 6. do 14. (druhé stoličky) až 21. (tretie stoličky) roku. Dieťa má 20 mliečnych zubov. Je to 8 rezákov a 4 očné zuby, črenové zuby sa v mliečnom chrupe nenachádzajú, namiesto nich je 8 mliečnych stoličiek. Mliečne zuby sú v porovnaní so stálymi menšie, majú tenšie korene a svetlejšiu, namodravú farbu. Prvé zuby sa začnú prerezávať medzi 5. a 8. mesiacom. Všetky mliečne zuby sú prítomné vo veku 2 a pol až 3 rokov. Celkový počet zubov u jednotlivcov kolíše. Veľmi často sa nevytvorí niektorá zo stoličiek (hlavne zuby múdrosti), bočné horné rezáky alebo dolné druhé črenové zuby. Naopak, niekedy sa vyskytujú nadpočetné zuby, napríklad prostredný horný rezák (mesiodens) alebo štvrté stoličky (distomolár a paramolár). Tieto odchýlky sa nazývajú hypodoncia, keď chýba konkrétny zub, oligodoncia pri chýbaní skupiny zubov a hyperodoncia pri nadpočetnom zube. Anodoncia je veľmi vzácna vrodená bezzubosť.
Ochorenia zubov
Poškodenia zubov (kazy): Baktériám sa dá vyhnúť umývaním zubov, zuby sú poškodzované nielen potravou, ale aj slinami; poškodzujú zubnú sklovinu a hlbšie štruktúry zubov. Väčšina kazov sa vyskytujú na molaris a premolaris.Zubný kaz: všeobecný názov pre ochorenie zubov, vrátane zubného kazu.
Paradentóza: Zápal hlbších štruktúr zubu. Zlá ústna hygiena je väčšinou na vine.
Zápal ďasien: zápal povrchovej časti ďasien. Povlak a zubný kameň môže viesť k zápalu ďasien.
Zubný plak: bezfarebný film z baktérií a látok ktoré baktérie vylučujú, na povrdchu zuba. Plak sa vyvíja rýchlo na zuboch po sladkom jedle.
Tartar, fľaky na zuboch: Ak plak nie je odstránený pravidelným čistením, potom sa mieša s minerálmi, a zuby sa stávajú škvrnité a fľakaté. Tartar vyžaduje profesionálne čistenie pre jeho následné odstránenie.
Predkus: Horné zuby výrazne vyčnievajú cez dolné zuby.
Podhryz Spodné zuby značne presahujú cez horné zuby.
Škrípanie zubov (bruxizmus): stres, úzkosť alebo poruchy spánku môžu spôsobovať škrípanie zubov, zvyčajne počas spánku. Tupá bolesť hlavy alebo bolesť v čeľusti sú časté príznaky.
Citlivosť zubov: Ak jeden alebo viac zubov sa stane citlivými na teplé alebo studené, môže to znamenať, že dentín zuba je poškodený.
Zubné vyšetrenia a testovania
Zubné vyšetrenia, zdravotná starostlivosť: Pravidelné vyšetrovanie a plánovanie starostlivosti o zuby, ambulatným spôsobom, sledovanie a profesionálne pravidelné vyhodnocovanie môže napomôcť jednotlivcovi dobre sa starať o ústnu dutinu.Liečba zubov
Čistenie zubov: denné čistenie zubov odstraňuje zubný povlak a zabraňuje ochoreniam a pachu z ústnej dutiny.Zubná niť: Použitie zubnej nite čistí zuby pod ďasnami, kde kefka nemôže dočiahnuť.
Profesionálne čistenie zubov: Profesionálne čistenie zubov každých šesť mesiacov môže pomôcť zabrániť kazeniu zubov a ochoreniu ďasien.
Zubná výplň: Vŕtanie chorej časti zuba a naplnenie priestoru vyvŕtaného zuba minerálnou výplňou môže zabrániť zničeniu zuba.
Ošetrenie koreňa zubu: hlboká buničina zuba je vyvŕtaná, vyčistená a vyplnená. Koreňový kanálik sa ošetruje pri poškodení zubov, má vplyv na hlbokú buničinu zuba.
Extrakcia zuba: Ak je zub príliš poškodený, môže byť odstránený, teda vytrhnutý. Zuby múdrosti sa často zachraňujú, nemali by sa len tak "naverímboha", odstraňovať, aby sa tak zabránilo posunutiu ostatných zubov v dutine.
Traky - strojčeky na zuby: umelé zariadenie alebo systém, ktorý vplýva na zuby pod tlakom po dlhú dobu. Nakoniec, môžu traky pomôcť krivým zubom aby sa stali rovné.
Chrániče zubov: plastový náustok môže poskytnúť ochranu proti škrípaniu zubov ale aj zraneniu pri športe.
Zubné tmely: plastový tmel aplikovaný na zuby môže pomôcť liečiť zuby proti baktériám.
Bielenie zubov: Profesionálne chemické ošetrenie môže vybieliť zuby jasnejšou bielou farbou, hlavne za pomoci chemických prípravkov, ktoré sú vhodné pre aplikáciu v ústnej dutine.