0%

Kožné útvary, hrčky a hrboľčeky

Ľudia často opisujú lokalizované opuchy na, alebo pod kožou, poprípade poukazujú na hrče a hrbole. Mnoho ďalších stavov môže viesť k solitérnym výskytom útvarčekov na koži, či pod kožou. Infekcie, nádory a reakcia organizmu na traumu alebo na nejaké zranenia - to všetko môže viesť k hrčiam a hrboľom, či hrboľčekom na koži alebo pod kožou.

V závislosti na príčine hrčiek na koži alebo rôznych rán sa môžu tieto vzájomne od seba odlišovať, a to vo veľkosti, pevnosti alebo mäkkosti na dotyk. Prekrývajúca koža môže byť začervenaná alebo na mieste postihnutia vredová. Kožné rany môžu alebo nemusia byť bolestivé, to však v závislosti na príčine a podmienkach lézií.

Kožné útvary, hrčky a hrboľčeky môžu súvisieť s týmito stavmi

Akné (pupienky) Akné je lokalizovaný kožný zápal v dôsledku hyperaktivity mazových žliaz pri základoch vlasových folikulov.

Aktinicka keratóza sú drsné, šupinaté škvrny na koži, ktoré sú považované za prekancerózme a vznikajú v dôsledku slnečného žiarenia.

*Prekancerózy sú bunečné a tkanivové zmeny, ktoré nemajú charakter zhubného nádoru, z nich se však v kratkom či dlhšom období (možno až desaťročia) môže vyvinúť maligný nádor.

Materské znamienko a iné abnormálne kožné pigmentácie sú spôsobené neschopnosťou organizmu produkovať dostatočné množstvo melanínu.

Absces je zbierkou hnisu - lokalizovaná hlboko v koži.

Uhryznutie a žihadlo je známe, že hmyz prenáša rôzne ochorenia. Ak nás v prírode niečo bodne či uhryzne, mali by sme čo najskôr kontaktovať lekára, zvlášť vtedy ak bodnutie či uhryznutie vyvíja netypický opuch.

Celulitída je akútna bakteriálna infekcia, šíri sa pod povrchom kože, vyznačuje sa začervenaním a teplom v mieste výskytu.

Ovčie kiahne (varicella) je nákazlivé ochorenie detstva - spôsobené vírusom varicella-zoster.

Kontaktná dermatitída je vyrážka, ktorá nastane po vystavení dráždivej látke. Medzi príznaky patrí červená vyrážka v mieste ktoré bolo vystavené podráždeniu.

Kurie oká a mozole sú niekedy bolestivé oblasti zhrubnutej kože, ktoré sa objavia medzi prstami a na prstoch, chodidlách či dlaniach - to všetko na mieste fyzického dlhodobého dráždenia.

Cysty sú vakové štruktúry, ktoré môžu byť naplnené plynom, kvapalinou alebo pevným materiálom.

Dna (artritída) Nahromadenie kyseliny močovej v podobe kryštálikov. Symptómy a príznaky zahŕňajú bolesti kĺbov, opuch, teplo miesta.

Impetigo je nákazlivá kožná infekcia spôsobené Staph a strap baktériami.

Alergia na bodnutie hmyzom Väčšina bodavého hmyzu na Slovensku sú včely. Po bodnutí hmyzom je normálnou reakciou, ak okolie vpichu začervenie a prípadne aj napuchne. Táto reakcia na jed zvyčajne ustúpi za niekoľko hodín. Alergická reakcia môže byť miestna. Oblasť vpichu je značne bolestivé. To môže pretrvávať aj niekoľko dní. Vážnejšou je celková alergická reakcia. Už niekoľko minút po bodnutí sa môže objaviť jeden, alebo viacero nasledujúcich príznakov naraz: svrbenie, hlavne v lakťových jamkách, na krku, koža v tejto oblasti a niekedy v tvári začervenie. Môžu opuchnúť sliznice (ústa), objaviť sa silná nádcha, alebo sťažené dýchanie. Môže sa objaviť malátnosť, hnačka, zvracanie. Môže rýchlo klesnúť krvný tlak, čo spôsobí stratu vedomia. Každý z uvedených celkových príznakov (teda príznakov objavujúcich sa nie v blízkosti vpichu) je vážny.

Svrbenie (Tinea cruris) je svrbiaca červená vyrážka, ktorá sa objaví v oblasti slabín. Vyrážka môže byť spôsobená bakteriálnou alebo plesňovou infekciou.

Keloidná jazva vzniká procesom hojenia, kedy organizmus "už nevie, kedy prestať - keď sa bunky nekontrolovane množia, výsledkom je prerastená (hypertrofická) jazva. Keloid je atypický druh jazvy líšiaci sa svojím vzhľadom i štruktúrou. Keloid je tvorený nadmerným množstvom kolagénových vlákien, ktoré vytvárajú hrbolovitú jazvu. Keloid málokedy spôsobuje zdravotné komplikácie, je teda predovšetkým estetickým problémom. Ako liečebné riešenie keloidov sa používajú kortikosteroidy alebo menej častá kryoterapia.

Melanóm Malígny melanóm je zhubné nádorové ochorenie. Vychádza z melanocytov, buniek produkujúcich farbivo melanín. Je to najzhubnejšie nádorové kožné ochorenie, ktoré sa veľmi rýchlo šíri – metastázuje. Jedinou šancou na úspešnú liečbu je včasná a dôsledná diagnostika.

Kontagiózne bradavice Molluscum contagiosum je kožné ochorenie, ktoré spôsobuje ružové bezbolestné hrbolčeky na koži. Príznaky sú výskyt papulí o veľkosti špendlíkovej hlavičky s centrálnym preliačením. Spravidla sa nachádzajú jednotlivo. Predovšetkým u pacientov s atopickým ekzémom dochádza ľahko k autoinfekcii. Bradavice sa vyskytujú v oblasti genitálií, na zadku ale aj na tvári, krku, očných viečkach, v oblasti pazúch a po stranách hrudnej steny.

MRSA Methicilin-rezistentní zlatý stafylokok, zvyčajne začínajú ako malé červené hrbole, ktoré sa podobajú pupienkom, vredíkom alebo pavúčiemu uhryznutiu (v oblasti Ameriky). To sa môže rýchlo premeniť na hlboké, bolestivé abscesy, ktoré vyžadujú chirurgické vypúšťanie. Niekedy baktérie zostávajú obmedzené na koži. Ale môžu sa tiež prevŕtať hlboko do tela, čo spôsobuje infekcie potenciálne život ohrozujúce: v kostiach, kĺboch, alebo v chirurgických ranách, krvnom obehu, srdcových chlopniach a pľúcach.

Psoriáza je dlhodobý kožný stav, ktorý môže spôsobiť veľké plaky červenej vyvýšenej kože, suchých vločiek na pokožke.

Vyrážka slovo "vyrážka" znamená ohnisko červených hrbolčekov na tele. Spôsob, akým ľudia používajú tento termín - vyrážka - môže odkazovať na mnoho rôznych kožných ochorení.

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov, tkanív okolo kĺbov

Rosacea je kožné ochorenie, ktoré spôsobuje začervenanie na čele, brade a dolnej polovici nosa.

Svrab je svrbenie spôsobené roztočmi, ktoré sa vnoria pod kožu a produkujú intenzívne svrbenie, ktoré je zvyčajne horšie v noci.

Šarlach (Scarlatina) je bakteriálna infekcia spôsobená Streptococcus skupinou baktérii - spôsobujú symptómy ako je horúčka, vyrážka

Rakovina kože K nej dochádza pri tom keď kožné bunky nastúpia malígnu transformáciu a rast do nádorov.

Kožné výrastky tágy - je malý benígny rast kože v podobe drobných vyčnievajúcich kožných výrastkov. Jednotlivé tágy kože sa môžu líšiť vo vzhľade

Sporotrichóza je kožná infekcia spôsobená hubami nazývanými Sporothrix schenkii. Huba, ktorá môže byť prítomná v rašeliníkoch.

Zdurenie lymfatických uzlín lymfatické uzliny pomáhajú imunitnému systému v boji proti infekciám tela. Príčiny opuchnutých lymfatických uzlín (žľazy) môžu zahŕňať rôzne infekcie.

Bradavice Bežné bradavice sú kožné výrastky, ktoré sú spôsobené ľudským papilomavírusom. Existuje mnoho typov bradavíc, vrátane plantárne bradavice.

Dermatofibrom

Granulóm annulare

Hemangiom

Hyperplázia

Infekcia / abscesy

Intradermálna cysta

Keratoakantom

Lipóm

Metastatický karcinómom

Neurofibromatóza

Polymorfná svetelná erupcia

Pyogénne granulómy

Reumatoidné uzliny

Mazové (epidermoidné) cysty

Mazové žľazy

Seboroická keratóza

Sarkóm mäkkých tkanív

Triesky alebo iné cudzie telesá

Xantomy