0%

Chlpatý jazyk (čierny)

Chlpatý jazyk, medicínsky známy ako lingua villosa, je zvyčajne neškodný stav, ktorý mení vzhľad jazyka, takže sa zdá, že jazyk je zafarbený a že je chlpatý. Chlpatý jazyk sa tiež označuje za čierny chlpatý jazyk (lingua villosa nigra), ale jazyk sa môže vyskytnúť aj biely, hnedý, ružový alebo zelený. Farba závisí od základného zdravotného stavu, plus prítomnosť iných ďalších faktorov, ako je druh prijímanej potravy. Chlpatý jazyk je spôsobený podráždením povrchu jazyka, čo vedie k predĺženiu papíl, ktoré sú prítomné na povrchu jazyka, spolu s absenciou odlupovania povrchových buniek jazyka, zvyčajne uľahčované čistením zubov alebo diétnymi faktormi. Množstvo rôznych stavov môže spôsobiť vývoj tzv. chlpatého jazyka.

Chlpatý jazyk (čierny) môže súvisieť s týmito stavmi

Alkoholizmus je choroba, ktorá obsahuje chuť na alkohol a jedinec pokračuje v pití, napriek tomu, že si uvedomuje, že mu to zhoršuje celkovým spôsobom život.

Dehydratácia je nadmerná strata vody z tela. Existuje celý rad príčin dehydratácie vrátane vystavenia teplu.

Refluxná choroba pažeráka (GERD) je stav, pri ktorom sa kyslý tekutý obsah žalúdka vracia späť do pažeráka a poškodzuje ho.

Vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV) spôsobuje infekciu HIV a syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS).

Bezdymový tabak môže mať negatívne účinky na zdravie, ako je rakovina, zlý zdravotný stav ústnej dutiny a pod.

Fajčenie je závislosť na hlavnej zložke obsiahnutej v cigaretách, na nikotíne.

Bakteriálne prerastanie

Niektoré ústne vody

Chronické dráždenie / Trauma

Lieky

Dýchanie ústami

Zlá ústna hygiena

Niektoré diéty

Premnoženie kvasiniek