Bolesti kĺbov

Bolesti kĺbov môžu byť spôsobené poranením postihujúcim niektorý z väzov, poranením burzy, alebo šliach v okolí kĺbu. Poranenie môže tiež ovplyvniť väzy, chrupavku a kosti vo vnútri kĺbu. Bolesť je tiež znakom zápalu kĺbov (artritída, ako je napríklad reumatoidná artritída a osteoartritída) a infekcie, a zriedkavo môže byť príčinou bolesti kĺbu, nádor.

Bolesti kĺbov môže súvisieť s týmito stavmi

Bolesti členku sú prítomné zvyčajne kvôli podvrtnutiu alebo zápalu šliach. Závažnosť podvrtnutia sa pohybuje v rozmedzí od miernej, ktoré sa dajú vyriešiť v rámci odpočinku a obkladov až po mimoriadne ťažké stavy, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť.

Aseptická nekróza (avaskulárna nekróza alebo osteonekróza) je stav, ktorý sa vyvíja, keď dodávka krvi klesá do priestoru kĺbu.

Zlomeniny, ich rozdelenie sa vykonáva do rôznych podskupín. Najznámejšou je delenie na otvorené zlomeniny a skryté, to sú tie, ktoré nenarušia vonkajšiu kožu.

Pľuzgiere na nohách je rozšírenie vnútornej časti spoja na základni palca, postihuje predovšetkým ženy.

Bursitis, burza sú tekutinou naplnené vačky - vankúše v oblasti trenia medzi šľachou a kosťou alebo kožou.

Chronický únavový syndróm je vysiľujúce a komplexné ochorenie charakterizované hlbokou únavou, ktorá trvá šesť mesiacov alebo dlhšie.

Ochorenie spojivového tkaniva je keď sa spojivové tkaniva tela dostanú pod útok zápalu alebo následkom zranenia.

Dengue horúčka je spôsobená uhryznutím Aedes aegypti. Príznaky horúčky dengue zahrňujú bolesti hlavy, horúčku.

Bolesť lakťa je najčastejšie výsledkom zaťaženia šliach, ktoré môžu mať vplyv na vnútorný alebo vonkajší lakeť. Liečba zahŕňa odpočinok, ľad.

Fibromyalgia je chronické ochorenie, bolesťami charakterizované príznaky ako je únava, poruchy spánku, a bolestivé miesta na tele.

Plesňová artritída je zápal kĺbu spôsobený hubou, ktorá napáda telo.

Dna (dnavá artritída) Nahromadenie kryštálov kyseliny močovej. Príznaky zahrňujú bolesti kĺbov, opuch, teplo na postihnutom mieste.

Karcinóm hlavy a krku je rakovina dutiny ústnej, slinných žliaz, prínosových dutín a nosových dutín, hltana, hrtana, alebo lymfatického systému.

Henoch-Schönlein purpura (HSP alebo anafylaktoidná purpura), je druh krvného zápalového ochorenia ciev.

Burzitída je výsledkom bedrového napadnutia, kedy vačky tekutinou naplnené (zmierňujú fyzický kontakt medzi kosťami a šľachami a kožou) sa zapália v dôsledku miestnej traumy.

Iliotibial syndróm je nadužívaním zranené stehno a koleno. Symptómy zahŕňajú bolesť kolena a prípadné opuchy.

Kolenová burzitída je stav, keď niektorý z troch vačkov vyplnených tekutinou sa zapáli v dôsledku zranenia alebo napätia.. Tieto vačky zjemňujú trenie medzi kolennými štruktúrami.

Zranenie kolena ide najmä o meniskus, deje sa tak najmä v prípade športu. Príznaky natrhnutého menisku predstavujú hlavne bolesť.

Osteochondritis dissecans, kosti a priľahlé chrupavky strácajú prekrvenie.

Tŕňová artritída je neinfekčný zápal kĺbu v dôsledku punkcie tŕňom, kedy zostane zvyšková rastlinná hmota v prste. Tento druh artritídy zvyčajne postihuje iba jediný spoj - spoj, ktorý bol tŕňom prepichnutý.

Pseudodna forma artritídy, má za následok, kedy sa ložiská kryštálov zhromažďujú v a okolo kĺbov.

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov, tkanív okolo kĺbov.

Sakroiliakálna dysfunkcia (SI) tento termín je všeobecný termín, predstavujúci bolesť v kĺboch.

SAPHO syndróm je chronické ochorenie, ktoré zahŕňa kožu, kosti a kĺby. "SAPHO" je vlastne eponym, ktorý viac-menej predstavuje obraz ochorenia.

S ynovitis znamená zápal kĺbu ostenia (synovie)

A kné je kožné ochorenie, predstavuje malé plochy zápalu s tvorbou hnisu. Akné sa vyskytuje najčastejšie na tvári a hornej časti chrbta.

P ustulosis je veľmi zápalové kožné ochorenie, čo má za následok veľké kvapalinové blistery, pľuzgiere, zvyčajne na dlaniach rúk a/alebo chodidlách.

H yperostosis znamená abnormálny nadmerný rast kostí.

O steitis znamená zápal kosti. Pacienti so SAPHO syndrómom môžu vyvinúť zápal krížovodriekových kĺbov (sacroiliitis), ako aj zápal chrbtice (spondylitída) čo vedie k tuhosti a bolesti.

Septická artritída alebo infekčná artritída, spôsobená infekcia, ktorá je spôsobená na jednom alebo viacerých kĺboch a to baktériami, vírusmi alebo hubami.

Kosáčikovitá anémia Je ochorenie krvi, kedy červené krvinky sú abnormálne zakrivené a spôsobujú nepriechodnosť.

Sjögrenov syndróm je autoimunitné ochorenie zahŕňajúce abnormálnu produkciu ďalších protilátok. Napádajú mimo iné žľazy.

Pohlavne prenosné choroby u mužov (STD), sú infekcie prenášané pri pohlavnom styku.

Steroidná liečba Syntetické kortizónové lieky (kortikosteroidy) simulujú kortizol, prirodzene sa vyskytujúcom, ide o protizápalový hormón produkovaný v nadobličkách. Tieto lieky (napríklad prednizolón ) majú všeobecne významný prospech, ale nie sú bez potenciálnych vedľajších účinkov. Medzi dva hlavné problémy spojené s kontinuálnou liečbou steroidami sú: nežiaduce účinky liekov a príznaky v dôsledku zmien zostatku bežného hormónu (abstinenčné príznaky).

Podvrtnutie predného kolenného väzu K podvrtnutiu dochádza pri náhlej zmene smeru, dochádza k zablokovaniu a uzamknutiu kolena.

Odtrhnutý meniskus (kolenná chrupavka), môže byť spôsobený náhlym zastavením, prudkým skrútením nohy, alebo kľačaním.

Týfus je ochorenie spôsobené baktériou Rickettsia. Symptómy predstavujú horúčku, bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, hnačku.

Kostný nádor

Natrhnutie chrupavky

Synoviálny sarkóm

Displus.sk používa na stránke hlasového asistenta ResponsiveVoice. Označte myškou text.