Dutiny

Sinus dutiny sú spojené systémom dutín v lebke. Najväčšie dutiny sú veľké asi 2,5 cm naprieč; ostatné dutiny sú oveľa menšie. K dutinám patrí:Maxilárná prínosová dutina (najväčšia), je v lícnych kostiach.

Čelné dutiny, nižšie v strede čela.

ethmoid dutina, medzi očami, pri nose.

klinová dutína, v nose v kostiach nad sebou.

Vedľajšie nosové dutíny sú lemované jemným, ružovým tkanivom zvaným sliznica. Za normálnych okolností, sú dutiny prázdne, až na tenkú vrstvu hlienu.

Vnútri nosných dutín máme hrebene tzv turbinates. Normálne tieto štruktúry pomáhajú zvlhčovať a filtrovať vzduch. Nos je rozdelený v strede tenkou stenou, tzv. prepážkou. Väčšina nosných dutín ústi v mozgu cez malý kanál alebo cez drenážne cesty zvané tiež stredný zvukovod.

Účel dutín je dosť nejasný. Jedna teória tvrdí, že dutiny pomáhajú zvlhčovať vzduch, ktorý dýchame; ďalšia je, že sa zvýši tým náš hlas odrazený od stien dutín.

Ochorenia dutín

Akútna sinusitída (sinus infekcie): Vírusy a baktérie infikujú dutiny, čo spôsobuje zápal, zvýšenú produkciu hlienu, prekrvenie nosovej sliznice, nevoľnosť a nepohodlie vo vnútri v lícach, v čele, okolo očí a tiež bolesti hlavy - to sú bežné príznaky.

Chronická sinusitída (alebo chronická rinosinusitída): Viac než len rad nejakých infekcií, chronické zápaly prínosových dutín je pretrvávajúci proces zápalu vedľajších nosových dutín.

Alergická nádcha: Alergény, ako je peľ, roztoče, alebo pet alergény spôsobia, že auto-obrana v nose a prínosových dutinách je zrazu prehnaná a neprirodzená. Hlien, nosové upchatie, kýchanie a svrbenie je výsledok.

Vychýlené septum (prepážka): Ak septum, ktoré rozdeľuje nos sa vychýli príliš na jednu stranu, prúdenie vzduchu môže byť blokované.

Hypertrofia hrebeňov nosných dutín: Hrebene na nosnej prepážke sú zväčšené, potenciálne bránia prúdeniu vzduchu.

Nosové polypy: Malé výrastky zvané polypy niekedy rastú v nosovej dutine, v reakcii na nejaký zápal. Astma, chronické infekcie dutín, a alergická nádcha môže viesť k nosovým polypom.

Sinus vyšetrenia

Fyzikálne vyšetrenie: Lekár sa pozrie do nosa so zapálenými nosnými dutinami (turbinates), ktoré môžu byť opuchnuté. Stlačí alebo klepne po tvári cez dutiny, pre kontrolu bolesti.

Počítačová tomografia (CT): CT skener používa röntgenové lúče a počítače na vytvorenie detailnej predstavy o vedľajších nosových dutinách. CT môže pomôcť diagnostikovať chronický zápal prínosových dutín.

Magnetická rezonancia (MRI): Magnetické vlny vytvárajú vysoko detailné zábery dutín. CT a MRI môžu byť použité spoločne pre vyšetrenie dutín.

Endoskopia (rhinoskopia): Použitie flexibilnej trubice s kamerou na jej konci, lekár môže skúmať vnútro nosa a prínosových dutín.

Sinus kultúry: vzorka hlienu môžu byť prevzatá z vnútra dutín. To sa vykonáva pomocou ihly pri endoskopii.

Test kože pre alergie: kožné testy na rôzne alergény môžu pomôcť určiť, či alergie prispievajú k zápalu prínosových dutín.

Röntgen sinusu: prostý röntgen môže ukázať problémy s kosťami okolo dutín. CT je lepšie ako obyčajný röntgen.

Sinus liečba

Dekongestíva: Lieky, ktoré spôsobujú uškrtenie krvných ciev vo vnútornej časti nosného tkaniva. V dôsledku toho je menšie sinus preťaženie, spôsobené produkciou hlienu a výtoku z nosa.

Nosové steroidové spreje: Pravidelné používanie nosových steroidov môže zmierniť príznaky alergickej nádchy. Tieto lieky pomáhajú zmierniť opuch tkaniva a zabraňujú opätovnému rastu nosových polypov, napr. po sinus chirurgii.

Nosový sprej soľný: Slaný nosový sprej rozpustí suchý hlien a pomáha udržiavať nos vlhký.

Vymývanie nosa: prepláchnutie nosových dutín od hlienu.

Antihistaminiká: Ústne histamín blokátory (Benadryl, Claritine, Zyrtec, Allegra) môže znížiť upchatie nosa a dutiny, napomôže od alergickej nádchy.

Antibiotiká: Anti-bakteriálne ústne lieky môžu byť potrebné na liečbu bakteriálného zápalu vedľajších nosových dutín.

Sinusová chirurgia: Operácia môže zlepšiť alebo opraviť niektoré sinus podmienky. Obvykle sa operácia používa na odstránenie výrastkov alebo odstránenie prekážky.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman