0%

Črevné plyny

Plyny alebo "črevné plyny" znamenajú rôzne príznaky pre rôznych ľudí. Každý má plyny a odstraňuje ich grganím alebo uvoľňovaním plynov (priechodom cez konečník).

Schopnosť uvoľňovania plynov je takmer univerzálna. Grganie je vec vypudzovania plynov zo žalúdka von ústami. Obvyklá príčina grgania je nafúknutie žalúdka, spôsobené požitím vzduchu. Distenzia žalúdka spôsobuje bolesti brucha a grganie takto zmierňuje nepohodlie. Medzi spoločné dôvody požitia veľkého množstva vzduchu (aerophagia) je prehĺtanie jedla alebo pitia príliš rýchlo, rovnako i požitím sýtených nápojov.

Nadmerné množstvo vzduchu v žalúdku nie je jedinou príčinou grgania. Pre niektorých ľudí grganie sa stane zvykom a neodráža množstvo vzduchu v žalúdku. Pre iných ľudí grganie je reakciou na akýkoľvek typ bolesti brucha, a nejde len o nepohodlie v dôsledku zvýšených plynov v žalúdku.

Väčšina ľudí produkuje 1-3 litre črevných plynov v ich hrubom čreve a odovzdáva svoje plyny v priemere 14 krát za deň. Plyn sa skladá prevažne z oxidu uhličitého, vodíka, a metánu, ktorý sa nachádza v zmesi s dusíkom a kyslíkom zo vzduchu v miestnosti, ktorý je vdýchovaný alebo požitý. Oxid uhličitý, vodík, metán sú produkované baktériami v hrubom čreve. Aj keď tieto plyny sú bez zápachu, baktérie môžu tiež produkovať malé množstvo plynov obsahujúcich síru, ktoré sú páchnuce. Je dôležité rozlišovať medzi zvýšeným nadúvaním (Farting) a páchnucim nadúvaním.

Nadúvanie je subjektívny pocit, kedy brucho je nafúknuté, viac než je to obvyklé. Väčšinou stav pôsobí na jedinca ako stav nepohodlia. V kontraste, distenzia je stav, ktorý sa dá fyzicky zistiť pohmatom a nafúknutým bruchom, na rozdiel od bežného nafuknutia, ktoré vedie k normálnemu uvoľňovaniu plynov. Nadúvanie a distenzia môžu byť v dôsledku zvýšeného množstva plynu v bruchu, ale existujú aj iné príčiny.

Črevné plyny môžu súvisieť s týmito stavmi

Brušné zrasty (jazvy) pruhy tkaniva, ktoré sa tvoria medzi brušnými orgánmi a tkanivami.

Celiakia je ochorenie, pri ktorom človek má zápal sliznice tenkého čreva, keď je vystavená lepku, ktorý je obsiahnutý v obilninách, ide o alergiu.

Gastroparéza je zdravotný stav, v ktorom je sval žalúdka ochromený chorobou.

Zažívacie ťažkosti (dyspepsia, žalúdočná nevoľnosť) dyspepsia (porucha trávenia), je funkčné ochorenie, pri ktorom je gastrointestinálne ústrojenstvo, predovšetkým žalúdok a prvá časť tenkého čreva postihnuté nepohodlím a nepríjemnými stavmi. Jedná sa o chronické ochorenie, pri ktorom symptómy kolíšu vo frekvencii a intenzite.

Syndróm drážd. čreva (IBS) je GI (gastrointestinálna porucha) s príznakmi bolesti brucha, nadúvanie.

Intolerancia laktózy znamená že tráviaci systém nestrávi laktózu (hlavný cukor v mlieku).

Tuk v potrave

Tráviaca choroba

Črevné upchatie

Pankreatická insuficiencia