Ťažkosti s prehĺtaním

Dysfágia je lekársky termín pre ťažkosti s prehĺtaním. Keď je dysfágia mierna, môže dôjsť individuálne k zanechaniu jedenia po dobu jednej minúty alebo i menej. Ak ide o ťažký stav, tento môže zabrániť jedincovi prijať dosť kalórií pre adekvátnu výživu. Dysfágia má mnoho príčin. Po prvé, môže byť príčinou fyzická (anatomická) obštrukcia priechodu potravín. Po druhé, môžu existovať abnormality vo funkcii nervov mozgu, krku a pažeráka. Ich normálna funkciia je nevyhnutná pre koordináciu prehĺtania. A konečne, existujú tiež abnormality svalov krku a pažeráka, v závislosti na príčine dysfágie. Niektorí postihnutí jedinci môžu mať ťažkosti s prehĺtaním pevných látok i kvapalín, zatiaľ čo iní môžu mať problémy len vtedy, keď sa snažia prehĺtať pevnú stravu.

Ťažkosti s prehĺtaním môžu súvisieť s týmito stavmi

1p36 syndróm je ochorenie, ktoré obvykle spôsobí ťažké duševné postihnutie. Väčšina postihnutých jedincov nehovorí alebo hovorí len pár slov. Môžu mať záchvaty hnevu, hryzú, alebo majú iné problémy správania. Väčšina z nich má štrukturálne abnormality mozgu a záchvaty sa vyskytujú u viac ako polovice jedincov s touto poruchou. Postihnutí jedinci majú väčšinou slabý svalový tonus (hypotónia) a problémy s prehĺtaním (dysfágia).

Zubné vačky je infekcia v zube, ktorá sa rozšírila do koreňového systému zuba.

Achalázia je zriedkavé ochorenie svalov dolného pažerákového telesa a dolného pažerákového zvierača.

Amyotrofická laterálna skleróza (ALS) je progresívne rýchle, trvalé fatálne neurologické ochorenie, ktoré napáda nervové bunky zodpovedné za riadenie kostrových svalov.

Anafylaxia je závažná alergická reakcia, ktorá ovplyvňuje celý rad rôznych častí tela naraz, a môže byť smrteľná.

Vrodené chyby môžu mať veľa príčin a v súčasnej dobe sú hlavnou príčinou úmrtí detí v prvom roku života.

Mozgová obrna Detská mozgová obrna (CP) je poruchou motoriky a posturálnych tónov získaných v ranom veku (aj pred narodením).

Chagasova choroba je infekcia spôsobená T. cruzi parazitom. Príznaky ochorenia sú vyrážka, opuchnuté lymfatické uzliny.

Sucho v ústach (xerostómia) je častým nežiaducim účinkom mnohých predpisovaných i nepredpisových liekov.

Karcinóm pažeráka je ochorenie, pri ktorom sa malígne bunky tvoria v pažeráku.

Ezofagitída zápal pažeráka môže byť spôsobený infekciou alebo podráždením pažeráka. Infekcie pažeráka môžu byť spôsobené baktériami, vírusmi alebo hubami,

Refluxná choroba pažeráka (GERD) je stav, pri ktorom sa kyslý a tekutý obsah žalúdka navracia do pažeráka.

Karcinóm hlavy a krku je rakovina dutiny ústnej, slinných žliaz, prínosových dutín a nosovej dutiny, hltana, hrtana, alebo lymfatického systému.

Roztrúsená skleróza je autoimunitné ochorenie, v ktorom mozgové a miechové nervové bunky sa stanú demyelinizované.

Svalové kŕče sú mimovoľné svalové kontrakcie, ktoré prichádzajú náhle a sú zvyčajne veľmi bolestivé. Príčinou môže byť silná dehydratácia.

Myasthenia Gravis je chronické autoimunitné neuromuskulárne ochorenie.

Bolesti krku môžu byť spôsobené ľubovoľným počtom porúch a chorôb.

Parkinsonová choroba je pomalé progresívne neurologické ochorenie charakterizované pevným stuhnutým výrazom v tvári a trasom tela v pokoji.

Rakovina slinných žliaz je rakovina, ktorá ovplyvňuje príušne žľazy, sublingválne žľazy alebo submandibulárne žľazy.

Schatzkeho prsteň je úzky kruh tkaniva nachádzajúci sa priamo nad sútokom pažeráka a žalúdka. Príčina vzniku je žalúdočný reflux.

Sjogrenov syndróm je autoimunitné ochorenie. Syndróm zahŕňa zápal žliaz a iných tkanív tela. Asi 90% pacientov Sjögrenovho syndrómu sú ženy.

Spánkové apnoe stav je definovaný ako zníženie alebo zastavenie dýchania počas spánku.

Rakovina žalúdka Hoci príčina rakoviny žalúdka nie je známa, rizikové faktory pre vznik rakoviny žalúdka sú strava, infekcia H. pylori, fajčenie.

Mŕtvica je prerušenie dodávky krvi do časti mozgu, spôsobené buď krvnou zrazeninou (ischemická) alebo krvácaním do mozgu.

Thymom je nezvyčajná rakovina týmusu. Ochorenie je asymtomatické. Organ sa nachádza v prednom mediastíne (hrudník).

Rakovina štítnej žľazy Existujú štyri hlavné typy rakoviny štítnej žľazy: papilárna, folikulárna, medulárna a anaplastická.

Kompresia v hrudnej dutine

  • Dermatomyozitída
  • Pažerákové striktúry
  • Poranenie hlavy
  • Lieky
  • Svalová dystrofia
  • © 2004 - DIS+ a Michal Herman