Obličky

Obličky sú párový orgán, ktorý sa nachádza v zadnej časti brucha. Oblička má hmotnosť asi 150 g (variabilita 120 - 300 g), je približne 12 cm dlhá, 6 cm široká a 3 cm hrubá. Funkcia obličiek je "filtrovať krv". Všetka krv v našom tele prechádza obličkami niekoľkokrát denne. Obličky odstraňujú odpad, kontrolujú rovnováhu tekutín v tele a regulujú rovnováhu elektrolytov. Obličky filtrujú krv a vytvárajú moč, ktorý odvádzajú rúrkami s názvom močovody do močového mechúra. Každá oblička obsahuje asi milión jednotiek tzv. nefrónov, z ktorých každá je mikroskopickým filtrom krvi. Je možné prísť až o 90% funkcie obličiek, bez toho aby dochádzalo k nejakým problémom.

Obličkové ochorenia

Pyelonefritída (infekcia obličiek): Baktérie môžu infikovať obličky, zvyčajne tento stav spôsobuje bolesť a horúčku. Šírenie baktérií z neliečenej infekcie močového mechúra je najčastejšou príčinou pyelonefritídy.

Glomerulonefritída: Hyperaktívny imunitný systém môže napadnúť obličky, spôsobuje zápal a iné škody. Krv a bielkoviny v moči sú bežné problémy, ktoré sa vyskytujú u glomerulonefritídy. To môže tiež viesť k zlyhaniu obličiek.

Obličkové kamene (nefrolitiáza): Minerály vo forme močových kryštálov (kamene), ktoré môžu narásť dostatočne veľké, aby zablokovali prietok moču; toto je považované za jeden z najviac bolestivých stavov vôbec. Väčšina obličkových kameňov prejdú samé, ale niektoré z nich sú príliš veľké a je potrebné stav liečiť.

Nefrotický syndróm: Poškodenie obličiek spôsobuje únik veľkého množstva bielkovín do moču. Opuch nôh (edém), môže byť príznakom.

Polycystické ochorenie obličiek: Genetické ochorenie, čo má za následok veľké cysty v oboch obličkách, ktoré môžu ovplyvniť ich funkciu.

Akútne zlyhanie obličiek (zlyhanie obličiek): náhle zhoršenie funkcie obličiek. Dehydratácia, zablokovanie močových ciest, alebo poškodenie obličiek môže spôsobiť akútne zlyhanie obličiek, ktoré môže byť reverzibilné.

Chronické zlyhanie obličiek: Trvalá alebo čiastočná strata funkcie obličiek. Diabetes a vysoký krvný tlak sú najčastejšie príčiny.

Terminálne štádium ochorenia obličiek (ESRD): Úplná strata funkcie obličiek, zvyčajne kvôli progresívnemu chronickému ochoreniu obličiek. Ľudia s terminálnym ochorením obličiek vyžadujú pravidelnú dialýzu pre prežitie.

Papilárna nekróza: Ťažké poškodenie obličiek môžu spôsobiť porušenie obličkového tkaniva ich prerušeniu a zalepenie obličky. Ak sa nelieči, výsledné poškodenie môže viesť k celkovému zlyhaniu obličiek.

Diabetická nefropatia: Vysoká hladina krvného cukru postupne poškodzuje obličky, nakoniec spôsobuje chronické ochorenie obličiek.

Hypertenzná nefropatia: Poškodenie obličiek spôsobené vysokým krvným tlakom. Chronické zlyhanie obličiek môže v dôsledku tohto tiež nastať.

Rakovina obličiek: Renálny karcinóm je najčastejšou rakovinou postihujúcou obličky. Fajčenie je najčastejšou príčinou rakoviny obličiek.

Intersticiálna nefritída: Zápal spojivového tkaniva vnútri obličky, často spôsobuje akútne zlyhanie obličiek. Alergické reakcie a vedľajšie účinky liekov sú obvyklé príčiny.

Nefrogénny diabetes insipidus: Úplavica močová, čiže diabetes insipidus je ochorenie, pri ktorom ľudský organizmu vylučuje až 20 litrov moču denne, namiesto obvyklej normy 1,5 - 1,8 litrov za deň. Tento problém súvisí s poruchou vylučovania antidiuretického hormónu, (ADH), alebo s neschopnosťou obličiek tento hormón rozpoznať a reagovať naň.

Renálne cysty: benígne vyhĺbeniny smerom von do priestoru. Izolované obličkové cysty sa vyskytujú u mnohých zdravých ľudí a takmer nikdy nezhoršia funkciu obličiek.

Vyšetrenia obličiek

Analýza moču: rutinná skúška moču pomocou prístrojov, často cez mikroskop. Vyšetrenie moču môže pomôcť odhaliť infekcie, zápaly, mikroskopické krvácanie a poškodenie obličiek.

Ultrazvuk obličiek: sonda umiestnená na koži odráža zvukové vlny do tkanív obličky, vykonáva sa tak vykresľovanie obrazov na obrazovke. Ultrazvuk môže odhaliť upchatie prietoku moču, kamene, cysty, alebo podozrivú hmotu tkanív v obličkách.

Počítačová tomografia (CT): CT skener realizuje sériu röntgenov a počítač vytvára detailné zábery obličiek.

Magnetická rezonancia (MRI): Skener používa rádiové vlny v magnetickom poli, aby sa zhotovili obrázky s vysokým rozlíšením obličiek.

Kultúry moču a krvi: Ak je podozrenie na infekciu, kultúry krvi a moču môžu odhaliť baktérie zodpovedné za stav. To môže pomôcť zamerať liečbu antibiotikami.

Ureteroskopia: endoskop (flexibilná trubica s kamerou na jej konci) prechádza močovou trubicou do močového mechúra a močovodov. Ureteroskopiou všeobecne nemožno dosiahnuť až k obličkám, ale môže pomôcť pri liečbe porúch, ktoré tiež ovplyvňujú močovody.

Kidney biopsia: Použitie ihly vloženej do tela, malý kúsok tkaniva obličiek sa takto odstráni. Keď sa pozrieme na tkanivo obličiek pod mikroskopom môže to pomôcť diagnostikovať problémy s obličkami.

Liečba obličiek

Antibiotiká: infekcia obličiek spôsobená baktériami je liečená antibiotikami. Často, môžu kultúry v krvi alebo v moči pomáhať riadiť výber antibiotík.

Nefrostomia: trubka (katéter) je umiestnená cez kožu do obličky. Moč sa potom odvádza priamo z obličiek, obchádzajú sa tak všetky prekážky v prirodzenom prúdení moču.

Litotrypsia: Niektoré obličkové kamene môžu byť rozbité na malé kúsky, ktoré môže pacient potom odovzdať močením. Najčastejšie sa litotripsia vykonáva pomocou zariadenia, ktoré vysiela ultrazvukové nárazové vlny.

Nefrektómia: Chirurgia môže odstrániť obličku. Nefrektómia sa vykonáva pri rakovine obličiek alebo pri závažnom poškodení obličiek.

Dialýza: Umelé filtrovanie krvi nahrádza stratené funkcie poškodených obličiek. Hemodialýza je najčastejší spôsob dialýzy.

Hemodialýza: Osoba s kompletným zlyhaním obličiek je pripojená k dialyzačnému zariadeniu, ktoré filtruje krv a vracia ju do tela. Hemodialýza sa zvyčajne vykonáva tri dni týždenne u osôb s ESRD.

Peritoneálna dialýza: Umiestnenie veľkého množstva špeciálnej tekutiny v bruchu pomocou katétra, umožňuje telu filtrovať krv pomocou prírodnej membrány obloženia brucha. Po chvíli kvapalina s odpadom sa odstredí a vyhodí.

Transplantácia obličiek: Transplantácia obličky u osoby s terminálnym ochorením obličiek môže obnoviť funkciu obličiek. Obličky môžu byť transplantované z živého darcu, alebo nedávno zosnulého darcu orgánov.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman