Jazyk

Jazyk je svalový orgán v ústach. Je pokrytý vlhkým, ružovým tkanivom zvaným sliznica. Drobné hrbolčeky na jazyku zvané papily dávajú jazyku jeho hrubú textúru. Tisíce chuťových pohárikov pokrýva plochy papily. Chuťové poháriky sú kolekcie nervov, buniek, ktoré sa pripájajú k nervovým systémom a signálne smerujú do mozgu. Jazyk je ukotvený v ústach splsteným tvrdým tkanivom a sliznicou. Postroj podržania prednej časti jazyka sa nazýva frenum. Vo všeobecnosti frenum je malý záhyb tkaniva, ktorá zaisťuje alebo obmedzuje pohyb mobilného orgánu v tele. Štyri základné chute sú sladká, kyslá, horká a slaná. Piata chuť, tzv. "umami", Táto piata chuť vyplynula z ochutnávky glutamátu (prítomný je v MSG). Jazyk má mnoho nervov, ktoré pomáhajú odhaliť a prenášať chuťové signály do mozgu. Z tohto dôvodu, možno všetky časti jazyka odhaľujú všetky tieto štyri spoločné; zvyčajne označovaná "chuťová mapa" jazyka v skutočnosti teda vôbec neexistuje.

Ochorenia jazyka

Kandidóza jazyka: Candida albicans (kvasinky) rastú na povrchu úst a jazyka. Afty sa môžu objaviť takmer u každého, ale tie sa vyskytujú častejšie u pacientov užívajúcich steroidy, alebo u pacientov s potlačeným imunitným systémom, alebo u veľmi mladých ľudí, alebo naopak u starých ľudí.

Rakovina ústnej dutiny: výrastok alebo vred sa objaví na jazyku a stále rastie. Rakovina ústnej dutiny je častejšia u ľudí, ktorí fajčia a/alebo pijú veľa alkoholu.

Makroglosia (veľký jazyk): Príčiny môžu byť rozdelené do rôznych kategórií. Patrí medzi ne vrodená, zápalová, traumatická, rakovinová, a metabolická príčina. Ochorenie štítnej žľazy, lymphangiomas a vrodené vady patria medzi jedny z najčastejších príčin veľkého jazyka.

Geografický jazyk: Ryhovanie a farebné škvrny migrujú cez povrch jazyka, pravidelne menia svoj vzhľad. Geografický jazyk je neškodný stav.

Syndrom pálenia jazyka: pomerne častý problém. Pacient na jazyku cíti popálenie alebo obarenie, bez zjavnej príčinnej súvislosti cíti podivné chute na jazyku. Zdá sa že stav je neškodný, syndróm pálenia v ústach, môže byť spôsobený miernym nervovým problémom.

Atrofická glositída (plešatý jazyk): Jazyk stráca hrboľaté textúry, je hladký. Niekedy je to z dôvodu anémie alebo nedostatkom B vitamínu.

Vredy (aftózne vredy): Malé, bolestivé vredy sa objavia na jazyku alebo v ústach. Relatívne ide o časté ochorenie, príčina vredov je neznáma; tieto vredy nesúvisia s oparmi spôsobené herpes vírusmi. Vredy nie sú nákazlivé.

Orálna leukoplakia: biele škvrny sa objavia na jazyku, ktoré nemožno zoškrabať. Leukoplakia môže byť benígna, alebo môže postupovať k rakovine ústnej dutiny.

Chlpatý jazyk: papily môžu prerásť povrch jazyka, čo sa vyznačuje bielym alebo čiernym vzhľadom jazyka. Škriabanie, ošuchávanie jazyka môže pomôcť zmeniť vzhľad.

Herpes stomatitída: vírus herpes môže zriedkavo spôsobiť opary na jazyku. Herpes vírus opary postihujú väčšinou pery.

Lichen planus: neškodný stav, chronické ochorenie, ktoré postihuje sliznice, kožu a jazyk. Táto choroba sa prezentuje v podobe lézie alebo vyrážky. Príčina je neznáma; Avšak, môže to byť spôsobené tým, že imunitný systém útočí na kožu a sliznice úst.

Vyšetrenia jazyka

Biopsia: malá vzorka tkaniva je prevzatá, z dôvodu podozrivého zjavu jazyka. Toto sa najčastejšie vykonáva pre kontrolu rakoviny ústnej dutiny.

Diskriminačný chuťový test: Štyri riešenia rôznych množstiev sladidiel a chutí sa používa na hodnotenie chuti a vône.

Liečba jazyka

Steroidné gély: Použitie steroidových gélov na predpis, ako napríklad, Lidex, urýchľuje riešenie vredov jazyka.

Dusičnan strieborný: Lekári môžu použiť túto chemikáliu na vredové bolesti, urýchľuje hojenie a zmierňuje bolesti.

Viskózny lidokaín: Nanáša sa na jazyk, lidokaínový gél poskytuje bezprostrednú, aj keď len dočasnú úľavu od bolesti.

Antimykotiká: fungicídny lieky môžu eliminovať pleseň Candida albicans. Rôzne voľno predajné ústne vody sú tiež účinné.

Čistenie, šúchanie jazyka: Jednoduché (fyzické) čistenie jazyka môže obvykle odstrániť zarastené papily, spôsobujúce čierny alebo biely chlpatý jazyk.

Vitamíny B: AB vitamínový doplnok môže napraviť nedostatok vitamínu.

Chirurgia jazyka: Chirurgia môže byť nutná na odstránenie ústnej rakoviny alebo leukoplakie.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman