0%

Zápach z úst

Zlý dych je častým problémom. Zápachu z úst je zvyčajne jednoduché predchádzať. Diétne faktory, rovnako ako tabak a alkohol môžu byť faktory spôsobujúce zlý dych. Zlá ústna hygiena, ochorenie ďasien, zubný kaz, alebo ústne infekcie môžu byť tiež príčinou zápachu z úst. Infekcie v pľúcach, dutínách, alebo dýchacích cestách, môžu tiež spôsobiť zápach z úst. Chronický výtok z nosa, napríklad keď sa vyskytuje u infekcie dutín, môže byť príčinou zlého dychu. Kašeľ a s ním súvisiaci hlien z pľúcnej infekcie, môže tiež spôsobiť zápach z úst. Sucho v ústach (xerostómia) môže byť vedľajším účinkom niektorých liekov, zvyšuje sklon k rozvíjajúcemu sa zápachu z úst. Niektoré chronické ochorenia, ktoré výrazne obmedzujú pečeň alebo obličky, môžu tiež zmeniť zápach dychu. Ďalšie chronické stavy, ktoré môžu byť spojené so zlým dychom patrí napríklad diabetes a ochorenia žalúdočných štiav.

Zápach z úst môže byť príznakom nasledujúcich ochorení...

Absces na zube vačky zuba je infekcia v zube, ktorá sa rozšírila do koreňového základu.

Alkoholizmus je choroba, ktorá, ktorá obsahuje nesprávne návyky používania alkoholických nápojov. Alkoholizmus spôsobuje zmeny osobnosti a nálady.

Bronchitída (akútna) je zápal dýchacích ciest v pľúcach. Akútna bronchitída má krátke trvanie (10-20 dní)

Diabetes (typu 1 a typu 2) Diabetes mellitus je chronické ochorenie, vyznačujúce sa vysokými hladinami cukru (glukózy) v krvi.

Sucho v ústach (xerostómia) je častým nežiaducim účinkom mnohých predpisových i nepredpisových liekov a niektorých zdravotných stavov.

Alveolárna osteitídat suchá alveolárna osteitída je potenciálna komplikácia, ktoré môžu nastať, keď krvná zrazenina v ďasnách sa uvoľní po extrakcii zuba.

Refluxná choroba (GERD) je stav, v ktorom sa kyslý tekutý obsah žalúdka navracia do pažeráka.

Krvácanie ďasien je spôsobené zlou alebo nedostatočnou dentálnou hygienou v ústach.

Zlyhanie obličiek Prerenálne zlyhanie obličiek je spôsobená stratou krvi.

Ústna rakovina Termín Ústna rakovina je abnormálne (malígny) rast telových buniek v akejkoľvek časti ústnej dutiny; rakovina ústnej dutiny sa niekedy nazýva nádory hlavy a krku . Rizikové faktory pre vznik rakoviny ústnej je veľa; napríklad, tabak použitý žuvaním, alkohol, ale aj pobyt na slnku (pery), rizikoví sú ti, ktorí už prekonali nejakú formu rakoviny hlavy a krku, ale tiež ľudský papilloma vírus infekcia PAP.

Pneumónia je zápal pľúc spôsobený hubami, baktériami alebo vírusmi. Symptómy a príznaky zahrňujú kašeľ, horúčku, dýchavičnosť.

Sinus infekcie (sinusitída) príznaky infekcie prínosových dutín (sinusitída) zahrňujú bolesti hlavy, horúčku, a opuch tváre, tlak alebo bolesti hlavy.

Bezdýmný tabak (žuvací tabak alebo šňupací) bezdýmmný tabak môže mať negatívne účinky na zdravie, ako je rakovina, orálna, (iné ochorenie ďasien a zubný kaz), ale aj neplodnosť.

Fajčenie je závislosť. Existuje nielen aktívne fajčenie, ale i pasívne, ukazuje sa, ž i pasívne fajčenie je život poškodzujúce.

Zápal hrdla Zápal v hrdle sa najčastejšie vyskytuje ako sprievodný jav faryngitídy (zápal ústnej časti hltana), či tonzilitídy (zápal poschodových mandlí), ktoré sa prejavujú bolesťou v krku. Príčinou zápalu sú v prvej fáze vírusy, ktoré napadnú sliznice a po ich oslabení môžu sliznice "obsadiť" baktérie (beta-hemolytické streptokoky skupiny A). V menšom počte prípadov zápal hrdla zapríčiní pliesne a alergény rôzneho druhu.

Orálna kandidóza je infekcia úst spôsobená plesňou Candida. Príznaky zahrňujú bolesti alebo ťažkosti s prehĺtaním.

Angína inak označovaná aj ako tonzilitída je akútny zápal krčných mandlí. Ide o chorobu bakteriálneho, vírusového a výnimočne mykotického pôvodu.

Infekcia horných dýchacích ciest je nákazlivá infekcia štruktúr ciest dýchacích. Príznaky zahŕňajú: opuch sliznice nosa (upchatý nos), vodový výtok z nosa, kýchanie, kašľanie, zvýšená teplota (do 38,5 °C), lesklé oči, väčšia únavnosť a nechutenstvo.

Bakteriálne infekcie

Diétne faktory

Impaktné jedlo

Cudzie telesá v nose

Zlyhanie pečene

Pľúcne abscesy

Lieky

Orálny absces

Ústne vredy

Parodontitída

Zlá montáž ústnej protézy

Zlá ústna hygiena

Zubný kaz