Hrubé črevo

Hrubé črevo, Ileum (posledná časť za tenkým črevom) sa pripája ku slepému črevu (prvá časť hrubého čreva), v pravej dolnej časti brucha. Zvyšok hrubého čreva je rozdelený do štyroch častí:
• vzostupné hrubé črev, cestuje až na pravú stranu brucha.
• priečny kolon vedie priečne hore cez brucho.
• zostupný tračník cestuje po ľavej strane brucha.
• sigmoideum je krátke zakrivenie hrubého čreva, tesne pred konečníkom.
Hrubé črevo odvádza vodu, soľ a niektoré živiny, ktoré, okrem iných látok, tvoria stolicu. Svaly lemujú steny hrubého čreva, tisnú jeho obsah dokopy. Miliardy baktérií v hrubom čreve žijú v zdravom pomere k telu.

Ochorenia hrubého čreva

Kolitída: Zápal hrubého čreva. Zápalové črevné ochorenia alebo infekcie sú najčastejšie ochorenia hrubého čreva.

Divertikulóza: Malé oblasti v hrubom čreve svalnatej steny umožňujú hrubému črevu vyčnievať, tvoria sa drobné vačky tzv. diverticuli. Diverticuli zvyčajne nespôsobujú žiadne problémy, ale môžu krvácať, alebo sa zapáliť alebo byť napadnuté infekciou.

Divertikulitída: Keď sa diverticuli zapália, alebo sa infikujú, výsledkom je Divertikulitída. Bolesť brucha, horúčka, a zápcha sú bežné príznaky.

Colon krvácanie: viacero potenciálnych problémov hrubého čreva môžu spôsobiť krvácanie. Rapídne krvácanie je viditeľné v stolici, ale veľmi pomalé krvácanie nemusí byť vidieť v stolici.

Zápalové ochorenie čriev: názov buď Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Obe ochorenia môžu spôsobiť zápal hrubého čreva (kolitídu).

Crohnova choroba: zápalové ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje črevá. Bolesť brucha a hnačku (ktoré môžu byť krvavé) sú príznakmi.

Ulcerózna kolitída: zápalové ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje hrubé črevo a konečník. Rovnako ako u Crohnovej choroby, krvavá hnačka je častým príznakom ulceróznej kolitídy.

Hnačka: Stolica, ktorá je častá, riedka, alebo vodnatá sa bežne nazýva hnačka. Väčšinou hnačka je spôsobená miernou infekciou hrubého čreva a tenkého čreva.

Salmonelóza: Baktérie Salmonella môžu kontaminovať potraviny a infikovať čreva. Salmonella spôsobuje hnačku a žalúdočné kŕče, ktoré zvyčajne vymiznú bez liečby.

Šigelóza: Baktérie Shigella môžu kontaminovať potraviny a spôsobiť inváziu do hrubého čreva. Medzi príznaky patrí horúčka, kŕče v bruchu a hnačka, ktorá môže byť krvavá.

Cestovateľská hnačka: Mnoho rôznych baktérií bežne kontaminovanej vody alebo potravín v rozvojových krajinách. Riedka stolica, niekedy s nevoľnosťou a horúčkou, sú symptómy.

Polypy hrubého čreva: Polypy sú malé výrastky. Niektoré z nich sa vyvinú do rakoviny, ale to trvá dlho, kým sa tak stane. Odstránením je možné predísť mnohým stavom rakoviny hrubého čreva.

Rakovina hrubého čreva: Rakovina hrubého čreva a konečníka postihuje viac ako 3 300 ľudí na Slovensku každý rok. Väčšina rakoviny hrubého čreva je možné predísť prostredníctvom pravidelného skríningu.

Vyšetrenia hrubého čreva

Kolonoskopia: endoskop (flexibilná trubica s kamerou na jej špičke) je vložená do konečníka a postupuje cez hrubé črevo. Lekár môže preskúmať celé hrubé črevo kolonoskopom.

Virtuálna kolonoskopia: skúška, pri ktorej X-ray (RTG) zariadenie a počítač vytvárajú obrazy vnútri hrubého čreva. Ak sa vyskytnú problémy, je zvyčajne potrebná tradičná kolonoskopia.

Okultné krvné testy: test na krv v stolici. Ak je zistená krv v stolici, môže byť potrebná kolonoskopia na určenie zdroja.

Sigmoidoskopia: endoskop je vložený do konečníka a postupuje cez ľavú časť hrubého čreva. Sigmoidoskopia nemôže byť použitá pre zobrazenie strednej a pravej strany hrubého čreva.

Biopsia Colonu - hrubého čreva: Počas kolonoskopie, malý kúsok tkaniva hrubého čreva môžu byť odobratý pre účely testovania. Biopsia hrubého čreva môže pomôcť diagnostikovať rakovinu, infekciu alebo zápal.

Liečba hrubého čreva

Preparáty proti hnačke: Rôzne lieky môžu spomaliť hnačku, znížiť nepohodlie, nevoľnosť.

Zmäkčovače stolice: Voľné i predpisové lieky, ktoré môžu zmäkčiť stolicu; zmäkčovadlá stolice môže mať /neskôr) vplyv na zápchu, ale nie je to tak vždy.

Preháňadlá: lieky a byliny a niektoré soli môžu stimulovať črevné svaly, alebo priniesť viac vody do čreva a uľaviť tak od zápchy. Niektoré preháňadlá nie sú vhodné pre dlhodobé užívanie.

Klystír - Enema: termín pre tlačenie kvapaliny do hrubého čreva cez ritný otvor. Klystír môže dodávať lieky na liečbu zápchy alebo iných ochorení a stavov hrubého čreva.

Kolonoskopia: Použitie nástrojov na špičke endoskopu, lekár môže liečiť niektoré ochorenia hrubého čreva. Krvácanie, polypy, alebo napr. rakovina môže byť liečená pomocou kolonoskopie.

Polypektómia: Pri kolonoskopii, odstránenie polypu hrubého čreva sa nazýva polypektómia.

Chirurgia hrubého čreva: Použitie otvorenej alebo laparoskopickej operácie, časti alebo aj celého hrubého čreva. - môže byť odstránené (kolektómia). To môže byť vykonané pre ťažké krvácanie, rakovinu, alebo ulceróznu kolitídu.

Anti-zápalové lieky: Niektoré lieky môžu spomaliť funkciu imunitného systému, zmierniť príznaky zápalových črevných ochorení.

Antibiotiká: Lieky ktoré môžu zabiť baktérie v hrubom čreve, tie sa používajú na liečbu niektorých prípadov kolitídy. Antibiotiká môžu byť tiež použité proti zápalovým ochoreniam čriev.

Probiotiká: Mikróby sú dôležité pre zdravie hrubého čreva. Probiotiká sú doplnky zdravej mikróby, ktoré môžu mať prínos pre niektoré ochorenia, ako je Crohnova kolitída.

Displus.sk používa na stránke hlasového asistenta ResponsiveVoice. Označte myškou text.