Hrubé črevo, Ileum (posledná časť za tenkým črevom) sa pripája ku slepému črevu (prvá časť hrubého čreva), v pravej dolnej časti brucha. Zvyšok hrubého čreva je rozdelený do štyroch častí:
• vzostupné hrubé črev, cestuje až na pravú stranu brucha.
• priečny kolon vedie priečne hore cez brucho.
• zostupný tračník cestuje po ľavej strane brucha.
• sigmoideum je krátke zakrivenie hrubého čreva, tesne pred konečníkom.
Hrubé črevo odvádza vodu, soľ a niektoré živiny, ktoré, okrem iných látok, tvoria stolicu. Svaly lemujú steny hrubého čreva, tisnú jeho obsah dokopy. Miliardy baktérií v hrubom čreve žijú v zdravom pomere k telu.
Ochorenia hrubého čreva
Kolitída: Zápal hrubého čreva. Zápalové črevné ochorenia alebo infekcie sú najčastejšie ochorenia hrubého čreva.Divertikulóza: Malé oblasti v hrubom čreve svalnatej steny umožňujú hrubému črevu vyčnievať, tvoria sa drobné vačky tzv. diverticuli. Diverticuli zvyčajne nespôsobujú žiadne problémy, ale môžu krvácať, alebo sa zapáliť alebo byť napadnuté infekciou.
Divertikulitída: Keď sa diverticuli zapália, alebo sa infikujú, výsledkom je Divertikulitída. Bolesť brucha, horúčka, a zápcha sú bežné príznaky.
Colon krvácanie: viacero potenciálnych problémov hrubého čreva môžu spôsobiť krvácanie. Rapídne krvácanie je viditeľné v stolici, ale veľmi pomalé krvácanie nemusí byť vidieť v stolici.
Zápalové ochorenie čriev: názov buď Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Obe ochorenia môžu spôsobiť zápal hrubého čreva (kolitídu).
Crohnova choroba: zápalové ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje črevá. Bolesť brucha a hnačku (ktoré môžu byť krvavé) sú príznakmi.
Ulcerózna kolitída: zápalové ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje hrubé črevo a konečník. Rovnako ako u Crohnovej choroby, krvavá hnačka je častým príznakom ulceróznej kolitídy.
Hnačka: Stolica, ktorá je častá, riedka, alebo vodnatá sa bežne nazýva hnačka. Väčšinou hnačka je spôsobená miernou infekciou hrubého čreva a tenkého čreva.
Salmonelóza: Baktérie Salmonella môžu kontaminovať potraviny a infikovať čreva. Salmonella spôsobuje hnačku a žalúdočné kŕče, ktoré zvyčajne vymiznú bez liečby.
Šigelóza: Baktérie Shigella môžu kontaminovať potraviny a spôsobiť inváziu do hrubého čreva. Medzi príznaky patrí horúčka, kŕče v bruchu a hnačka, ktorá môže byť krvavá.
Cestovateľská hnačka: Mnoho rôznych baktérií bežne kontaminovanej vody alebo potravín v rozvojových krajinách. Riedka stolica, niekedy s nevoľnosťou a horúčkou, sú symptómy.
Polypy hrubého čreva: Polypy sú malé výrastky. Niektoré z nich sa vyvinú do rakoviny, ale to trvá dlho, kým sa tak stane. Odstránením je možné predísť mnohým stavom rakoviny hrubého čreva.
Rakovina hrubého čreva: Rakovina hrubého čreva a konečníka postihuje viac ako 3 300 ľudí na Slovensku každý rok. Väčšina rakoviny hrubého čreva je možné predísť prostredníctvom pravidelného skríningu.
Vyšetrenia hrubého čreva
Kolonoskopia: endoskop (flexibilná trubica s kamerou na jej špičke) je vložená do konečníka a postupuje cez hrubé črevo. Lekár môže preskúmať celé hrubé črevo kolonoskopom.Virtuálna kolonoskopia: skúška, pri ktorej X-ray (RTG) zariadenie a počítač vytvárajú obrazy vnútri hrubého čreva. Ak sa vyskytnú problémy, je zvyčajne potrebná tradičná kolonoskopia.
Okultné krvné testy: test na krv v stolici. Ak je zistená krv v stolici, môže byť potrebná kolonoskopia na určenie zdroja.
Sigmoidoskopia: endoskop je vložený do konečníka a postupuje cez ľavú časť hrubého čreva. Sigmoidoskopia nemôže byť použitá pre zobrazenie strednej a pravej strany hrubého čreva.
Biopsia Colonu - hrubého čreva: Počas kolonoskopie, malý kúsok tkaniva hrubého čreva môžu byť odobratý pre účely testovania. Biopsia hrubého čreva môže pomôcť diagnostikovať rakovinu, infekciu alebo zápal.
Liečba hrubého čreva
Preparáty proti hnačke: Rôzne lieky môžu spomaliť hnačku, znížiť nepohodlie, nevoľnosť.Zmäkčovače stolice: Voľné i predpisové lieky, ktoré môžu zmäkčiť stolicu; zmäkčovadlá stolice môže mať /neskôr) vplyv na zápchu, ale nie je to tak vždy.
Preháňadlá: lieky a byliny a niektoré soli môžu stimulovať črevné svaly, alebo priniesť viac vody do čreva a uľaviť tak od zápchy. Niektoré preháňadlá nie sú vhodné pre dlhodobé užívanie.
Klystír - Enema: termín pre tlačenie kvapaliny do hrubého čreva cez ritný otvor. Klystír môže dodávať lieky na liečbu zápchy alebo iných ochorení a stavov hrubého čreva.
Kolonoskopia: Použitie nástrojov na špičke endoskopu, lekár môže liečiť niektoré ochorenia hrubého čreva. Krvácanie, polypy, alebo napr. rakovina môže byť liečená pomocou kolonoskopie.
Polypektómia: Pri kolonoskopii, odstránenie polypu hrubého čreva sa nazýva polypektómia.
Chirurgia hrubého čreva: Použitie otvorenej alebo laparoskopickej operácie, časti alebo aj celého hrubého čreva. - môže byť odstránené (kolektómia). To môže byť vykonané pre ťažké krvácanie, rakovinu, alebo ulceróznu kolitídu.
Anti-zápalové lieky: Niektoré lieky môžu spomaliť funkciu imunitného systému, zmierniť príznaky zápalových črevných ochorení.
Antibiotiká: Lieky ktoré môžu zabiť baktérie v hrubom čreve, tie sa používajú na liečbu niektorých prípadov kolitídy. Antibiotiká môžu byť tiež použité proti zápalovým ochoreniam čriev.
Probiotiká: Mikróby sú dôležité pre zdravie hrubého čreva. Probiotiká sú doplnky zdravej mikróby, ktoré môžu mať prínos pre niektoré ochorenia, ako je Crohnova kolitída.