0%

Rotátorová manžeta

Rotátorová manžeta - je to skupina šliach a svalov v ramene, spájajúca horné rameno (humerus) s lopatkou. Šlachy rotátorovej manžety zaisťujú stabilitu na ramene; svaly umožňujú rameno otáčať.
Svaly v rotátorovej manžete sú: Teres minor, Infraspinatus, Supraspinatus, Subscapularis. Každý sval rotátorovej manžety sa upína na lopatku, šľachou, ktorá sa viaže k humerus. Spoločne šľachy a iné tkanivá tvoria manžetu okolo kosti ramennej.

Rotátorove ochorenia

Oslabenie rotátorovej manžety: zranenie, ktoré bolo spôsobené postupným oslabením v dôsledku veku. Slabosť v ramene a bolesť sú príznaky.

Zápal šliach rotátorovej manžety: neustále opakovanie pohybov pri rôznych činnostiach, ako je maľovanie, alebo hádzanie, spôsobuje bolestivé preťažovanie. Odpočinok, ľad, a lieky proti bolesti sú zvyčajne účinnou liečbou.

Rotátorovej manžety impingement: Šlachy sú opotrebované medzi ramenom a neďalekou kosťou zvanou acromion. Príznaky a liečba impingement sú podobné, ako pri zápale šliach.

Zamrznuté rameno (adhezívna kapsulitída): humerus priľne k lopatke, čo spôsobuje bolesť ramena a stuhnutosť. Symptómy zvyčajne vymiznú s časom a cvičením, alebo pomôžu steroidné injekcie.

Subakromiálnej burzitída: Zápal malého vaku tekutiny (bursa), ktorá chráni šľachy rotátorovej manžety neďalekej kosti (akromia).

Vyšetrenia rotátora

Magnetická rezonancia (MRI): Magnetické vlny vytvárajú vysoko detailné zábery svalov, kostí a šliach v ramene.

Počítačová tomografia (CT): Prístroj snímkuje viac snímkov ramena, a počítač ich rekonštruuje do podrobných snímkov. CT nie je tak účinný ako MRI pri detekcii problémov rotátorovej manžety.

Snímkovanie (RTG): X-ray filmy (RTG) nevykážu problémy rotátorovej manžety, ale môže ukázať zlomeniny, kostné ostrohy, alebo iné kostné abnormality.

Fyzikálne vyšetrenie: Obmedzenia pohybu naznačujú rôzne problémy. Fyzické vyšetrenie pohyblivosti sú veľmi dôležité.

Ultrazvuk: Ultrazvuková sonda sníma bezbolestne vysokofrekvenčnými zvukovými vlnami rameno, vytvára obrazy svalov a šliach.

Arthrogram: kontrastná látka sa vstrekuje do ramenného kĺbu a X-ray filmy (RTG) sú prijaté do monitoru. Ak uniká farbivo z ramenného kĺbu na filmoch, môže byť manžeta rotátora roztrhnutá.

Test bolestivosti: Bolesť, ktorá je vyvolaná pri zdvíhaní ramena nad 90 stupňov, alebo ako sa rameno pohybuje od tela a smerom na stranu. To môže znamenať jeden z niekoľkých problémov s ramenom.

Liečba rotátora

Lieky proti bolesti: nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), paracetamol alebo iné lieky môžu byť použité k úľave od bolesti zranenia rotátorovej manžety.

Kortikosteroidné injekcie: kortizón alebo iné protizápalové steroidné lieky sa vstrekujú do ramena. Zníženie zápalu pomáha zmierniť bolesť.

Fyzikálna terapia: rôzne cvičenia môžu zlepšiť pružnosť a pevnosť ostatných svalov rotátorovej manžety. Táto postupná navršovaná sila môže pomôcť kompenzovať problém manžety rotátora.

Ergoterapia: Podobne ako fyzikálna terapia, pracovná terapia tiež napomáha zraneniam rotátorovej manžety a zameriava sa na každodenné úlohy, ktoré vyžadujú pohyby ramien.

Artroskopická operácia: chirurg operuje prostredníctvom malých rezov, pomocou arthroskopu (trubice s kamerou a nástrojmi na jej konci), aby znovu pripojil šľachy rotátorovej manžety ku kosti alebo opravil iné problémy kostí.

Tradičná (otvorená) chirurgia: Vďaka väčšiemu operačnému rezu, chirurg sfunkční svaly a ďalšie tkanivá roztrhnutej manžety rotátora. Prostredníctvom otvorenej operácie má chirurg možnosť stanoviť i iné problémy, ktoré na manžete uvidí priamo.