0%

Členok

Slovo členok sa v bežnej reči užíva k označeniu členkového kĺbu na dolnej končatine. Presnejšie sa tento termín vzťahuje iba ku dvom častiam tohto kĺbu, t.j. k výbežkom na kostiach bercových - kostiam predkolenia. Vnútorný členok je výbežkom kosti holennej a vonkajší je výbežkom kosti lýtkovej.

Ochorenia členku

Vymknutý členok: Poškodenie niektorého z väzov v členku, zvyčajne z náhodného skrútenia, alebo otočenia nohy. Rehabilitácia môže zabrániť bolesti a opuch sa stáva dlhodobým problémom.

Vysoké podvrtnutie členku: väz spájajúci dve kosti predkolenia (holenná a lýtková kosť), nazvaný syndesmotik väz, je zranený. Vysoké podvrtnutie členku spôsobuje bolesť a opuch podobný vymknutému členku, ale liečba môže trvať dlhšie.

Zlomenina členku: Zlomenina v niektorých z troch kostí v členku. Najčastejšie, kosti predkolenia (holenná a lýtková kosť).

Artritída členku: Aj keď to nie je bežné, môže artróza byť najčastejšia forma artritídy a mať vplyv na členok.

Reumatoidná artritída: autoimunitná forma artritídy, pri ktorej telo napáda kĺbové tkanivá, čo spôsobuje zápal, bolesť a opuch. Každý kĺb môže byť ovplyvnený reumatoidnou artritídou, vrátane členku.

Dna: Je to forma artritídy, pri ktorej kryštály sa pravidelne ukladajú v kĺboch, čo spôsobuje silné bolesti a opuch. Členok môže byť tiež zasiahnutý.

Psoriatická artritída: Táto forma artritídy, ktorá spôsobuje opuch a bolesť, je spojená so stavom pokožkovej psoriázy. Mnoho kĺbov, vrátane členku, môže byť ovplyvnených lupienkov.

Septická artritída: Je spôsobená bakteriálnymi infekciami, ktoré môžu nastať v členku, táto forma artritídy sa vyvíja rýchlo, čo spôsobuje silné bolesti, opuch, horúčku a problémy s pohybom členku.

Vyšetrenia členku

Fyzikálne vyšetrenie: vyšetrenie členku môže zistiť, či je členok zlomený, poprípade ide o výron, alebo iný stav.

Röntgen členku: X-ray film členku sa najčastejšie používa na určenie zlomeniny, artritídy, alebo iných problémov.

Stresový záťažový test (RTG): lekár vyvíja tlak na zranený členok a postupne snímkuje stav, môže to odhaliť neviditeľné problémy spojené s členkom.

Magnetická rezonancia (MRI): MRI skener používa vysoko výkonný magnet a počítače vytvárajú obrázky s vysokým rozlíšením na členku.

Liečba členku

RICE terapia: Ide o mnemotechnickú pomôcku v angličtine, ale má platnosť aj u nás na Slovensku. Relax (Odpočinok), Ice (Ľad), Compression, (Kompresia - zvyčajne nie je nutná), a Elevation (Vyvýšenie, v zmysle nadvihnutia). RICE môže zlepšiť bolesť a opuch mnohých členkových zranení, navyše studené obklady môžu zabrániť drobným vnútorným krvácaniam v členku.

Lieky proti bolesti: voľné alebo predpisové lieky proti bolesti ako je acetaminophen (Tylenol), pomôže aj ibuprofén (Motrin), a naproxén (alevo) zmierňuje najväčšiu bolesť členku.

Kortizónové injekcie: Injekčný kortizón aplikovaný do členku môže pomôcť s niektorými formami artritídy členku. Kortizón potláča zápal v členku, znižuje opuch a bolesť.

Členková imobilizácia: znehybnenie členku (zvyčajne zasadrovaním), sú nutné pre väčšinu zlomenín členku. Niektorí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sa domnievajú, že imobilizácia môže pomôcť členku, aby sa opätovne nepodvrtol a nanovo nejakým spôsobom nezranil.

Členková chirurgia: Chirurgia môže byť vyžadovaná pre mnoho vážnych ochorení členku. Všeobecne platí, že členková operácia sa vykonáva tak, aby členok bol stabilnejší. Rôzne techniky sa používajú na ošetrenie členkovej kosti:

Syndesmotik skrutka: chirurg umiestni skrutku spájajúcu kosti predkolenia. To udržiava kosti dohromady, poskytuje čas na uzdravenie. Akonáhle sa pacient uzdraví, skrutka je odstránená.

Členková artroskopická operácia: Členkové operácie pomocou nástrojov vložených cez malé rezy v členku. Jedným z nástrojov, endoskop, umožňuje chirurgovi zobrazenie vnútorného kĺbu členku na videu obrazovky.

Chirurgia spájania (fusion) členku: Chirurgia pre fixáciu kosti členku. Operácia členku fúziou môže zmierniť bolesť ťažkej členkovej artritídy

Náhradná chirurgia: Výsledky operácie členku nebývajú vždy 100 percentne účinné v porovnaní s inými chirurgiami nohy, napríklad s náhradou kolenného kĺbu.