Označuje sa ako coccydynia . Coccydynia je spojená s bolesťou a citlivosťou na špičke kostrče, rovno medzi sedacími svalmi. Bolesť sa často zhoršuje tým, že sedíme.
Coccydynia je často spôsobená zranením, ale môže sa objaviť zdanlivo spontánne. Existuje veľa príčin bolesti kostrče, ktoré môžu napodobňovať coccydyniu vrátane ischiasu, infekcie, pilonidálnych cýst a zlomeniny kosti.
Pilonidálna cysta je vačok naplnený tekutinou (cysta), ktorá sa vyvíja na kostrči v blízkosti štrbiny zadku. Tieto cysty obyčajne obsahujú vlasy a nečistoty pleti, môžu sa vyvinúť až do akejsi dutiny. Niektorí jedinci s pilonidálnou cystou nemusia mať vôbec žiadne príznaky, zatiaľ čo u iných sa môžu vyvinúť zapalené cysty, ktoré vedú k tvorbe abscesov s príslušnou bolesťou, začervenaním a podráždením. Napriek liečbe, opakovanie pilonidálnych cýst je bežné.
Dôležité súvislosti
Pilonidálne ochorenie je infekcia pod kožou v rozštiepenej časti tela. Pilonidálny znamená doslova „hniezdo vlasov“. Ovplyvňuje odhadom 26 ľudí na 100 tisíc osôb, z ktorých je výskyt predovšetkým u mladých dospelých s predilekciou mužov 3:1. Medzi známe rizikové faktory patrí rodinná anamnéza, miestne traumy, sedavé zamestnanie a obezita.História pilodinálnej cysty
Pilonidálna choroba bola prvýkrát popísaná Herbertom Mayo v roku 1833. Termín pilonidal vznikol v roku 1880 z latinského slova Pilus (vlasy) a nidus (hniezda). Rozsiahle práce na popísaní a definovaní pilonidálneho ochorenia došlo počas druhej svetovej vojny, kedy bolo takmer 80.000 amerických vojakov ošetrovaných práve na toto ochorenie, medzi rokmi 1941-1945. Pretože mnoho z postihnutých vojakov šoférovali v rámci vykonávaní svojich vojenských povinností automobil Jeep po dlhšiu dobu, tento stav sa tiež stal známy ako - Jeep choroba - jeep disease.Aj keď sa pilonidálne dutiny často opisujú nesprávne ako cysta, nie sú skutočnými cystami a chýba im úplná epitelová výstelka. Vláknité časti však môžu byť epitelizované. Pilonidálna choroba je preto ten správny pojem.
Čo spôsobuje pilonidálnu cystu?
Aj keď existuje niekoľko teórií, pokiaľ ide o príčinu pilonidálneho ochorenia, väčšina výskumníkov verí, že pilonidálne ochorenie je získané (skôr než vrodené), a že je to spôsobené tým, že chlpy zadku vnikajú do hlbších podkožných tkanív prostredníctvom rozšírených vlasových folikulov v koži. V reakcii na toto podráždenie, vnímaním cudzieho materiálu si telo vytvára lokálnu zápalovú reakciu, čo spôsobuje cystu tvoriacu sa okolo postihnutého miesta. Nadmerný tlak, trenie, a opakujúca sa trauma sacrococcygealnej oblasti predisponuje jedinca k rozvoju pilonidálneho ochorenia alebo dráždeniu už existujúcej pilonidálnej cysty.Príčiny análnej bolesti sú:
Zápal kostrče môže ešte súvisieť:
Neoperačná liečba
Držať postinuté miesto v neustálej čistote a miesto depilovať, holiť, prosto zbavovať chlpov. V mnohých odborných správach sa zdôrazňuje preventívny a terapeutický význam holenia chlpov obklopujúcich rozštiepenú štrbinu. Optimálna frekvencia holenia je nejasná. Okolo chorého segmentu by sa mala oholiť oblasť o veľkosti 3 až 4 cm. Za opatrný prístup sa pokladá holenie až do úplného uzdravenia. V istej vojenskej štúdii viedlo jednoduché oholenie a odstránenie vonkajších chĺpkov zo sínusu k uzdraveniu všetkých pacientovLaserová depilácia sa skúmala ako možný doplnok k operácii pilonidálnych chorôb. Zopár jednotlivcov vyžadovali opakovanú liečbu. Všetci pacienti hlásili zlepšenie svojho ochorenia, ale bolesť bola významnou nevýhodou.