0%

Členkový kĺb - bolesti členku

Slovo členok sa v bežnej reči užíva k označeniu členkového kĺbu na dolnej končatine. Presnejšie sa tento termín vzťahuje iba ku dvom častiam tohto kĺbu, t.j. k výbežkom na kostiach bercových - kostiach predkolenia. Vnútorný členok je výbežkom kosti holennej a vonkajší je výbežkom kosti lýtkovej.

Príčiny ochorenia členkového kĺbu

Bolesť členku alebo zápal šliach je to obyčajne kvôli podvrtnutiu, zlomenine alebo zápalu šliach. Závažnosť podvrtnutia sa pohybuje od miernej až po silnú, príznakom je opuch a bolesti.

Ankylozujúca spondylitída je chronické zápalové ochorenie, ktoré v typickom prípade spôsobuje trvalú bolesť a stuhnutosť chrbta. Postihuje prevažne mladých mužov; ak na ňu ochorejú ženy, zvyčajne má oveľa miernejší priebeh.

Artritída je zápal jedného alebo viacerých kĺbov. Keď sú kĺby zapálené môžu sa vyvinúť do stuhlosti, tepla, opuchu, začervenania.

Zlomenina kosti (Fractura) je stav, pri ktorom došlo k porušení kontinuity kosti.

Syndróm karpálneho tunela Karpálny tunel je kanál zápästia, t.j. priestor medzi kosťami a väzmi zápästia, cez ktorý prechádza stredový nerv. Syndróm kanála zápästia vzniká, keď dochádza k stlačeniu (kompresia) nervu. Je to bežné ochorenie ruky a častejšie postihuje ženy než mužov.

Celulitída je akútna bakteriálna infekcia, ktorá sa šíri pod povrchom kože, vyznačujúca sa začervenaním.

Dna (arthrits urica) je chronické metabolické ochorenie. Charakteristickým znakom je zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi, čo vedie k tvorbe a ukladaniu jej solí (urátov) do kĺbov a do podkožia.

Artróza je typ artritídy spôsobená zápalom a prípadne aj stratou chrupavky v kĺboch.

Osteomyelitída je zápalové ochorenie kosti, ktoré býva najčastejšie spôsobené baktériami a rôznymi mikroorganizmami. Napadnutá kosť je pri osteomyelitíde postupne deštruovaná a vzniká v nej hnis.

Pseudodna forma artritídy, nastáva, keď ložiská kryštálov sa zhromažďujú v okolí kĺbov.

Psoriatická artritída je ochorenie, ktoré napáda kožu a kĺby. Medzi príznaky patria bolestivé, stuhnuté a opuchnuté kĺby.

Reaktívna artritída je chronická forma artritídy predstavuje tri okruhy, ktoré systémovo napadne: (1) zapálené kĺby, (2) zápal očí (zápal spojiviek), a (3) zápal pohlavných orgánov, močový, alebo gastrointestinálny systém.

Reumatoidná artritída je auto imunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov.

Septická artritída alebo infekčná artritída, je infekcia z jedného alebo viacerých kĺbov baktériami, vírusmi alebo hubami.

Výrony a zranenia väzov sa nazývajú podvrtnutie, ide o zranenia svalov alebo šliach.

Achillova šľacha

Nervové poškodenia (neuropatia)

Ruptúra ​​šľachy

Trauma

Nádory