Žltý jazyk

Žltý jazyk - žlté sfarbenie jazyka - je zvyčajne dočasný, neškodný problém. Najčastejšie je žltý jazyk skorým príznakom poruchy známej ako čierny chlpatý jazyk. Zriedkavo môže byť žltý jazyk príznakom žltačky, žltnutia očí a pokožky, čo niekedy naznačuje problémy s pečeňou alebo žlčníkom.

Starostlivosť o seba je zvyčajne všetko, čo je potrebné na liečbu žltého jazyka, pokiaľ nesúvisí s iným zdravotným stavom.

Príčiny

Žltý jazyk sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku neškodného nahromadenia odumretých kožných buniek na malých výčnelkoch (papilách) na povrchu vášho jazyka. Najčastejšie sa to stáva, keď sa vaše papily zväčšia a baktérie v ústach produkujú farebné pigmenty.

Tiež sa na jazyku môžu ľahko zachytávať bunky, ktoré sa zafarbili tabakom, jedlom alebo inými látkami. Žltý jazyk môže tiež súvisieť so suchosťou v ústach.

Medzi ďalšie príčiny žltého jazyka môžu patriť napríklad:

 • Čierny chlpatý jazyk
 • Geografický jazyk
 • Žltačka, ktorá je niekedy príznakom iného zdravotného stavu

  Kedy navštíviť lekára

  Liečba žltého jazyka zvyčajne nie je potrebná. Ak vám sfarbenie jazyka vadí, skúste jemne čistiť jazyk roztokom, ktorý je 1 diel peroxidu vodíka a 5 dielov vody a to raz denne. Potom niekoľkokrát vypláchnite ústa vodou.

  Odvykanie od fajčenia a zvyšovanie vlákniny vo vašej strave tiež môže pomôcť znížením baktérií v ústach, ktoré spôsobujú žltý jazyk a znížením nahromadenia odumretých kožných buniek.

  Naplánujte si návštevu lekára, ak:

 • Pretrváva sfarbenie jazyka
 • Vaša pokožka alebo inak biele oči sa tiež javia žlté, pretože to môže naznačovať žltačku
 • © 2004 - DIS+ a Michal Herman