Mozog je jedným z najväčších a najzložitejších orgánov v ľudskom tele. Skladá sa z viac ako 100 miliárd nervov, ktoré komunikujú v biliónoch prepojení tzv. synapsií. Mozog sa skladá z mnohých špecializovaných oblastí, ktoré pracujú spoločne: kôra je vonkajšia vrstva mozgových buniek. Myslenie začína v kortexe. Mozgový kmeň je medzi miechou a zvyškom mozgu. Základné funkcie, ako je dýchanie a spánok sú kontrolované práve tu. Bazálne gangliá sú skupiny jadier neurónov v mozgu prepojené mozgovou kôrou (pallium), medzimozgom (talamus) a mozgovým kmeňom. Sú to jadrá sivej hmoty ponorené v bielej hmote. Bazálne gangliá cicavcov plnia rôzne funkcie: motorická kontrola, kognitívne funkcie, emócie a učenie (druhá signálna sústava). Mozoček je na základni zadnej časti mozgu. Mozoček je zodpovedný za koordináciu a rovnováhu. Mozog je tiež rozdelený do niekoľkých lalokov: Čelné laloky sú zodpovedné za riešenie problémov a úsudok ale i motorické funkcie, parietálne laloky riadia pocity, rukopis, a polohy tela. Spánkové laloky sú zapojené do pamätania si a sluchu. Tylové laloky obsahujú systém vizuálneho spracovania.
Mozog je obklopený vrstvou tkaniva zvaného mozgové pleny. Lebke pomáhajú chrániť mozog pred zranením.
Mozgové ochorenia
Bolesti hlavy: Existuje mnoho typov bolestí hlavy; niektoré môžu byť závažné, ale väčšina z nich nie sú, a sú obvykle liečené analgetikami - lieky proti bolesti.Mŕtvica: Prietok krvi a kyslíka sa náhle preruší do oblasti mozgového tkaniva, ktoré potom odumiera. Krvné zrazeniny, alebo krvácanie do mozgu, sú príčinou väčšiny úderov mŕtvice.
Mozgová aneuryzma: Tepna v mozgu vytvára v sebe slabú oblasť, ktorá sa zväčší, naduje, pôsobí ako nafúknutý balón. Ruptúrou aneuryzmy je spôsobená mozgová príhoda.
Subdurálny hematóm: Krvácanie vo vnútri, alebo pod plenou lebky. Subdurálny hematóm môže vyvíjať tlak na mozog, čo spôsobuje neurologické problémy.
Epidurálny hematóm: Krvácanie v tkanive mozgu, pod lebkov, zvyčajne krátko po poranení hlavy. Počiatočné mierne príznaky môžu rýchlo postupovať k bezvedomiu a smrti, ak sa stav nelieči.
Intracerebrálne krvácanie: Akékoľvek krvácanie do mozgu.
Otras mozgu: Poškodenie mozgu, ktorá spôsobuje dočasnú poruchu funkcie mozgu. Traumatické poranenia hlavy spôsobujú otrasy.
Mozgový edém: Opuch mozgového tkaniva v reakcii na zranenia, alebo elektrolytovej nerovnováhy.
Nádor na mozgu: Akýkoľvek abnormálny rast tkaniva v mozgu. Či už malígne (rakovinové) alebo benígne, nádory mozgu zvyčajne spôsobujú problémy tým, že vyvíjajú tlak na mozog.
Glioblastóm: agresívny, zhubný nádor na mozgu (rakovina). Mozgový gliobastóm postupuje rýchlo a je veľmi ťažko liečiteľný.
Hydrocefalus: Abnormálne zvýšené množstva mozgovomiechovej tekutiny vo vnútri lebky.
Normálny tlakový hydrocefalus: forma hydrocefalusu, ktorá často spôsobuje problémy chôdze, spolu s demenciou a močovou inkontineciou.
Meningitída: Zápal mozgu, alebo miechy, zvyčajne z infekcie. Stuhnutý krk, bolesť v krku, bolesť hlavy, horúčka a ospalosť sú bežné príznaky.
Encefalitída: Zápal mozgového tkaniva, zvyčajne z infekcie vírusom. Horúčka, bolesť hlavy a zmätenosť sú bežné príznaky.
Traumatické poranenia mozgu: Trvalé poškodenie mozgu z traumatického poranenia hlavy. Môže sa objaviť duševná porucha, alebo jemnejšia porucha osobnosti či nálady.
Parkinsonova choroba: Nervy v centrálnej oblasti mozgu degenerujú, čo spôsobuje problémy s pohybom a koordináciou. Tras rúk je bežná skorá známka ochorenia.
Huntingtonova choroba: Dedičné nervové ochorenie, ktoré postihuje mozog. Demencia a obtiažnosti ovládania pohybu (chorea) sú jeho príznaky.
Epilepsia: Tendencia mať záchvaty. Poranenia hlavy a mŕtvice môžu spôsobiť epilepsiu, ale obvykle nie je príčina identifikovateľná.
Demencia: Pokles kognitívnych (myslenie) funkcií v dôsledku smrti, alebo poruchy nervových buniek v mozgu. Stav, v ktorom nervy v mozgu degenerujú. Zneužívanie alkoholu a mŕtvice, môže spôsobiť demenciu.
Alzheimerova choroba: Z nejasných dôvodov, nervy v určitých oblastiach mozgu degenerujú, čo spôsobuje postupnú demenciu. Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie.
Mozgový absces: Infekcia v mozgu, zvyčajne zapríčinená baktériami. Antibiotiká a chirurgické drenáže sú často nevyhnutné.
Mozgové vyšetrenia a testovania
Počítačová tomografia (CT): Skener poskytne viacero röntgenových snímkou, ktoré počítač prevádza do detailných obrazov mozgu a lebky.Magnetická rezonancia (MRI): Pomocou rádiových vĺn v magnetickom poli, MRI skener vytvára veľmi detailné obrazy mozgu a iných častí hlavy.
Angiografia (angiogram mozgu): špeciálna látka, lekári hovoria "kontrastná látka" je vstreknutá do žily, a putuje do mozgu. X-ray (RTG) videa mozgu sú odoslané na monitor, čo môže ukázať problémy v cievach mozgu.
Magnetická rezonančná angiografia (MRA): špeciálna MRI tepien mozgu. Skenovanie MRA môže ukázať krvnú zrazeninu alebo iné príčiny mŕtvice.
Lumbálna punkcia (Spinálna punkcia): Ihla je vložená do priestoru okolo miechových nervov, a kvapalina sa odtiaľto odstráni pre následnú analýzu. Lumbálna punkcia sa často vykonáva, ak je podozrenie na meningitídu.
Elektroencefalogram (EEG): Mozgová aktivita je sledovaná pomocou elektród umiestnených na koži hlavy. EEG môže pomôcť diagnostikovať záchvaty, alebo iné problémy mozgu.
Neurokognitívna skúška: Skúška riešenia problémov schopnosti, krátkodobej pamäte a ďalších zložitých mozgových funkcií. Obvykle neurokognitívné testovanie sa vykonáva pomocou dotazníkov (pred alebo počas, či po operácii mozgu - sleduje sa, či sa nepoškodil operáciou aktuálne mozog - jeho kognitívne funkcie).
Biopsia mozgu: Vo výnimočných prípadoch je potrebné odobrať veľmi malú časť mozgu, aby sa diagnostikoval stav mozgu. Mozgová biopsia sa zvyčajne vykonáva len vtedy, keď je nevyhnutne potrebná v rámci informácii pre ďalšiu liečbu.
Liečba mozgu
Trombolytiká: zrazeniny rozpúšťajúce lieky, ktoré sa aplikujú injekčne do žily; môžu zlepšiť alebo vyliečiť niektoré stavy, ak sú trombolytíká podané v priebehu niekoľkých hodín po nástupe príznakov.Inhibítory agregácie trombocytov: Lieky, ako je acylpirín (aspirín) a klopidogrel (Plavix) napomáhajú prevencii vzniku krvných zrazenín. To môže znížiť pravdepodobnosť mŕtvice.
Inhibítory cholínesterázy: Tieto lieky môžu zlepšiť funkciu mozgu ktorý je postihnutý miernou alebo stredne ťažkou Alzheimerovou chorobou. Nemajú spomaliť alebo prevenčne pôsobiť pre Alzheimerovú chorobu.
Antibiotiká: Keď je mozog napadnutý infekciou spôsobenou baktériami, môžu antibiotiká zabiť mikroorganizmy.
Levodopa: liečivý prípravok, ktorý zvyšuje hladinu dopamínu v mozgu, čo je užitočné pri kontrole symptómov Parkinsonovej choroby.
Operácia mozgu: Operácia mozgu môže liečiť niektoré nádory na mozgu. Operácia môže byť vykonaná kedykoľvek pri zvýšenom tlaku v mozgu, kedy je ohrozené mozgové tkanivo.
Ventrikulostomia: drenáž je umiestnená do priestorov vo vnútri mozgu (komôr). Ventrikulostomia sa zvyčajne vykonáva na zmiernenie vysokých tlakov na mozgu.
Kraniotómia: chirurg vyvŕta dieru do boku lebky na zmiernenie vysokých tlakov.
Lumbálna drenáž: drenáž je umiestnená do tekutiny okolo miechy. To môže zmierniť tlak na mozog a miechu.
Radiačná liečba: Ak rakovina postihuje mozog, žiarenie môže zmierňovať príznaky a spomaliť rast rakoviny.