Štítna žľaza je žľaza tvaru motýľa, ktorá sedí nízko na prednej strane krku. Štítna žľaza leží pod ohryzkom, pozdĺž prednej časti priedušnice. Má dva postranné laloky, spojené mostom (isthmus) v strede. Keď je štítna žľaza normálnej veľkosti, nemôžete ju nahmatať.
Je hnedo-červenej farby, štítna žľaza je bohatá na cievy.
Štítna žľaza vylučuje niekoľko hormónov, súhrnne nazývané hormóny štítnej žľazy. Hlavný hormón je tyroxín, tiež nazývaný T4. Hormóny štítnej žľazy pôsobia po celom tele, ovplyvňujú metabolizmus, rast a vývoj, a tiež telesnú teplotu. Počas detstva, zodpovedajúci hormón štítnej žľazy je veľmi dôležitý pre rozvoj mozgu.
Ochorenia štítnej žľazy
Struma: všeobecný termín pre opuch štítnej žľazy. Opuch môže byť neškodný, alebo môže predstavovať nedostatok jódu alebo iné ochorenie, napr. zápal štítnej žľazy zvaný Hashimotova tyreoiditida.Tyreoiditida: zápal štítnej žľazy, zvyčajne od vírusovej infekcie alebo autoimunitného ochorenia. Tyreoiditida môže byť bolestivá, alebo nemá žiadne príznaky vôbec.
Hypertyreóza: Nadmerná produkcia hormónu štítnej žľazy. Hypertyreóza je najčastejšie spôsobená Gravesovou chorôbou alebo hyperaktívitou štítnej žľazy.
Hypotyreóza: Nízka produkcia hormónov štítnej žľazy. Poškodenie štítnej žľazy v dôsledku autoimunitného ochorenia je najčastejšou príčinou.
Graves ochorenie: autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernej stimulácii štítnej žľazy.
Rakovina štítnej žľazy: neobvyklá forma rakoviny, rakovina štítnej žľazy je zvyčajne liečiteľná. Chirurgiou, žiarením, a hormonálnymi prípravkami.
Uzliny štítnej žľazy: Uzlíky, či uzliny na štítnej žľazy sú veľmi bežné. Sú málo rakovinové. Môžu vylučovať prebytok hormónov, čo spôsobuje hypertyreóza, alebo nemusia spôsobovať žiadne problémy.
Búrka štítnej žľazy: zriedkavá forma hypertyreózy, u ktorej sú veľmi vysoké hodnoty pôsobenia hormónov štítnej žľazy, ide o vážne ochorenie.
Vyšetrenia štítnej žľazy
Protilátky Anti-TPO: Autoimunitné ochorenie štítnej žľazy; proteíny omylom napadnú štítnu žľazu, v tomto prípade idú proti enzýmu štítnej žľazy.
Ultrazvuk štítnej žľazy: sonda je umiestnená na koži krku, a odráža zvukové vlny, môžu detegovať abnormálne oblasti tkaniva štítnej žľazy.
Skenovanie štítnej žľazy: malé množstvo rádioaktívneho jódu je podaný ústami, aby sa získali obrazy štítnej žľazy. Rádioaktívny jód sa koncentruje v štítnej žľaze.
Biopsia štítnej žľazy: malé množstvo tkaniva štítnej žľazy sa odstráni, zvyčajne sa vyšetrením sleduje vylúčenie rakoviny štítnej žľazy. Biopsia štítnej žľazy sa zvyčajne vykonáva s ihlou.
Hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH): vylučovaný je v mozgu, TSH reguluje uvoľňovanie hormónov štítnej žľazy. Krvný test s vysokou TSH indikuje nízke hladiny hormónov štítnej žľazy (hypotyreóza) a nízke TSH navrhuje diagnostikovať a previesť ďalšie testy s podozrením na hypertyreózu - zvýšenú činnosť štítnej žľazy.
T3 a T4 (tyroxín): Primárne formy hormónu štítnej žľazy, kontrolujú sa krvným testom.
Thyroglobulín: Látka vylučovaná štítnou žľazou, ktorá môže byť použitá ako marker rakoviny štítnej žľazy. To sa často meria v priebehu sledovania pacientov s karcinómom štítnej žľazy. Vysoké hodnoty sú recidívou rakoviny.
Ďalšie zobrazovacie testy: Ak je rakovina štítnej žľazy rozšírená (metastázuje), testy ako napríklad CT vyšetrenie, MRI alebo PET (Pozitrónová emisná tomografia) vyšetrenie môže pomôcť určiť rozsah šírenia.
Liečba štítnej žľazy
Operácia štítnej žľazy (tyreoidektómia): chirurg odstráni celú alebo časť štítnej žľazy. Tyreoidektómia sa vykonáva v prípade rakoviny štítnej žľazy, strumy, alebo hypertyreózy.Antityreoidálne lieky: lieky môžu spomaliť nadprodukciu hormónu štítnej žľazy u hypertyreózy. Dva bežné antithyroidne lieky sú methimazol a propyltiouracil.
Rádioaktívny jód: Jód s rádioaktivitou, ktorý môže byť použitý v malých dávkach pre testovanie štítnej žľazy alebo pre zničenie hyperaktívnej žľazy. Veľké dávky môžu byť použité k zničeniu rakovinového tkaniva.
Vonkajšie žiarenie: zväzok žiarenia je zameraný na štítnu žľazu, na niekoľkých sedeniach. Vysoko energetické lúče pomáhajú zabiť rakovinové bunky štítnej žľazy.
Hormóny štítnej žľazy, pilulky: denná liečba, ktorá nahradí množstvo hormónu štítnej žľazy. Hormóny štítnej žľazy sa použijú pri liečbe hypotyreózy, a sú tiež použité k pomoci predchádzaniu rakovine štítnej žľazy, po návrate z liečby už prekonaného stavu.
Rekombinantný ľudský TSH: rhTSH – rekombinantný TSH - metódami genetického inžinierstva vyrobený TSH. Takto sa pre liečebné účely vyrábajú mnohé hormóny so zložitou molekulou, napr. inzulín, rastový hormnón a iné.