0%

Nepríjemná chuť

Nepríjemná chuť, môže byť dôsledkom širokej škály ochorení a dokonca aj bežných situácií. Mnoho rôznych druhov liekov môže interferovať s chuťou a môže vyvolať nepríjemné chuťové pocity. Pocit pachuti v ústach je zvyčajne dočasný a zlepšuje sa, keď je príčina odstránená.

Dysgeúzia je lekársky termín pre poruchu chuti. To môže mať za následok nepríjemné pocity chuti od "kovových chutí" cez pocity chute "morskej", horké chute a podobne. Niektoré chute by sa dali označiť ako "zatuchnuté". Dysgeúzia môže byť spôsobená infekciou, zápalom, poranením, alebo pôsobiť môžu aj faktory životného prostredia. História radiačnej terapie do oblasti hlavy a krku môže tiež spôsobiť zlú chuť v ústach.

Nepríjemná chuť môže byť príznakom nasledujúcich ochorení...

Dehydratácia je nadmernej strata vody z tela. Existuje celý rad príčin dehydratácie, vrátane pôsobenia tepla. Zodpovedné môžu byť aj niektoré ochorenia, ako je diabetes.

Sucho v ústach (xerostómia) sucho v ústach, je častým nežiaducim účinkom mnohých predpisových i nepredpisových liekov.

Ušné infekcie (otitis media) je zápal stredného ucha.

GERD a Pálenie záhy u dojčiat a detí je vrátenie tekutého kyslého obsahu žalúdka do pažeráka.

Ochorenie ďasien je spôsobené nahromadením plaku, môže viesť k strate zubov bez riadnej liečby.

Poranenia hlavy sú jednou z najčastejších príčin úmrtí a invalidity.

Infekčná mononukleóza je vírusová infekcia pri ktorej dochádza k zvýšeniu počtu bielych krviniek. Mononukleóza je prevažne mierne prebiehajúce ochorenie lymfatického tkaniva, ktoré je vyvolávané Epsteinovým-Barrovým vírusom a objavuje sa prevažne u starších detí a mladých dospelých. Zanecháva imunitu na celý život. Príznaky: únava, strata chuti do jedla a nevoľnosť, horúčka ako aj bolesti hlavy a hrdla. Tieto ťažkosti môžu pretrvávať až 10 dní.

Orálna rakovina Termín ústna rakovina zahŕňa rakovinu úst (ústnej dutiny) i miesta na zadnej strane úst (ústnej časti hltanu).

Sinus infekcie (sinusitída) Infekcia prínosových dutín. Príznaky zahrňujú bolesti hlavy, horúčku, a citlivosť na miestach dutín, tlak alebo bolesť

Bezdýmný tabak (žuvací tabak alebo šňupací) bezdýmmný tabak môže mať negatívne účinky na zdravie, ako je rakovina, orálna, (iné ochorenie ďasien a zubný kaz), ale aj neplodnosť.

Fajčenie je závislosť. Ide o fajčenie aktívne, ale aj fajčenie pasívne - zdá sa že i pasívne fajčenie je nebezpečné pre zdravie.

Poruchy chuti najčastejšími poruchami chute sú "prízraky" pociťovania nereálnych chutí; najčastejšie pretrvávajú nepríjemné chute.

Infekcie horných dýchacích ciest je nákazlivá infekcia štruktúr ciest dýchacích. Príznaky zahŕňajú: opuch sliznice nosa (upchatý nos), vodový výtok z nosa, kýchanie, kašľanie, zvýšená teplota (do 38,5 °C), lesklé oči, väčšia únavnosť a nechutenstvo.

Bakteriálne infekcie

Problémy ušné, nosné, krčné

Plesňové infekcie

Hiátová hernia

Lieky

Mukozitída

Normálne starnutie

Znečisťujúce látky alebo toxíny

Zlá ústna hygiena

Predchádzajúca rádioterapia žiariaca do hlavy a krku

Vírusové infekcie

Vitamínové nedostatky