0%

Strata čuchu

Strata čuchu ako prejav ochorenia sa môže pohybovať od obyčajného upchatia nosa alebo poškodenia nosa, až po poškodenie mozgu a nervového systému všeobecne. Najbežnejšie čistá porucha chuti, často súvisí so stratou čuchu; Pacienti často hovoria "o pachuti v ústach". Znížená schopnosť ochutnávať niektoré druhy potravín je medicínsky známa ako hypogeusia. Poruchy chuti sa týkajú prítomnosti kovovej, zatuchnutej, alebo inej pachuti v ústach. Užívanie niektorých liekov môže tiež interferovať s možnosťou ochutnávať. Niektoré nechutenstvá, nemožnosti vnímať chute nastávajú aj počas normálneho procesu starnutia.

Strata čuchu (ovoniavať) môže súvisieť s týmito stavmi

Nádor na mozgu môže byť buď benígny (non rakovinový) alebo malígny (rakovinový), primárny, alebo sekundárny.

Obrna lícneho nervu (Bellová obrna) má vplyv na svaly v tvári. Existuje veľa príčin porúch lícneho nervu, vrátane traumy.

Chrípka (influenza) je respiračné ochorenie spôsobené vírusom. Chrípkové príznaky sú horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, nádcha, bolesť hlavy.

Ochorenie ďasien je spôsobené často nahromadením plaku a môže mať za následok stratu zubov.

Parkinsonová choroba je pomalé progresívne neurologické ochorenie charakterizované pevným, stuhnutým výrazom tváre a trasením v kľude.

Sinus infekcie (zápal prínosových dutín) príznaky zahrňujú bolesti hlavy, horúčku, a tvárovú citlivosť, tlak alebo bolesť.

Sjögrenov syndróm je autoimunitné ochorenie zahŕňajúce abnormálnu produkciu protilátok.

Fajčenie je závislosť. Existuje tzv. aktívne fajčenie, kedy jedinec vdychuje do pľúc škodlivé látky najmä nikotín, ktorý je závislostný a potom fajčenie, tzv. pasívne, kedy okolie jedinca nedobrovoľne vdychuje dym z cigariet, ktoré spaľuje fajčiar. Nedávne výskumy preukázali, že pasívne fajčenie je rovnako nebezpečné ako fajčenie aktívne.

Bolesť v krku je všeobecne popisovaná ako bolesti alebo nepríjemné pocity v oblasti krku. Bolesť v krku môže byť spôsobená bakteriálnym alebo vírusovým útokom.

Hrdlo strap Bakteriálna infekcia v hrdle.

Mŕtvica je prerušenie dodávky krvi do časti mozgu, spôsobené buď krvnou zrazeninou (ischemická) alebo krvácaním.

Infekcia horných ciest dýchacích je nákazlivá infekcia štruktúr horných dýchacích ciest.

Starnutie

Chemické expozície / toxíny (insekticídy)

Vrodené poruchy

Lieky

Nosové polypy

Zlá ústna hygiena

Radiačná terapia smerovaná do hlavy / krku

Chirurgické postupy na hlave / krku

Zubný kaz

Trauma

Nedostatok vitamínu B12