Vlasy

Vlasy sú jednoduché v štruktúre, ale majú dôležité funkcie v sociálnom fungovaní. Vlasy sú vyrobené z tvrdej bielkoviny, zvanej keratín. Vlasový folikul kotví každý vlas do kože. Vlasy tvoria základ vlasového folikulu. Vo vlasovej cibuľke sa živé bunky delia a zakladajú rast vlasu. Krvné cievy vyživujú bunky vlasovej cibuľky, a dodávajú hormóny, ktoré modifikujú rast vlasov a štruktúry v rôznych obdobiach života.

Rast vlasov sa vyskytuje v cykloch a život vlasu sa skladá z troch fáz:

Anagénna časť (fáza rastu): Väčšina vlasov rastie v danom okamihu. Každý vlas strávi niekoľko rokov v tejto fáze.

Katagénna časť (prechodná fáza): V priebehu niekoľkých týždňov, rast vlasov spomaľuje a vlasový folikul sa zmršťuje.

Telogénna časť vlasu (pokojová fáza): V priebehu mesiacov sa rast vlasov zastaví a staré vlasy sa oddelia od vlasového folikulu. Nové vlasy, začínajú fázu rastu a vytláčajú staré vlasy. Vlasy rastú rôznou rýchlosťou u rôznych ľudí; Priemerná rýchlosť je okolo 1.3 cm za mesiac. Farba vlasov je vytvorená pigmentovými bunkami produkujúcimi melanín vo vlasovom folikule. So starnutím pigmentové bunky odumierajú, a vlasy zosivejú.

Ochorenia vlasov

Alopecia areata: okrúhle škvrny celkového vypadávania vlasov, príčina alopécie je neznáma; vlasy zvyčajne narastú späť.

Mužská plešatosť: Najbežnejší typ vypadávania vlasov u mužov. Mužskú plešatosť zvyčajne zahŕňa buď ustupujúca vlasová linka, strata vlasov na temene, alebo oboje.

Ženská plešatosť: U žien, vypadávanie vlasov zvyčajne zahŕňa jednotné stenčenie vlasového výskytu na pokožke hlavy, s dochovaním vlasov. Koruna môže byť ovplyvnená, ale vypadávanie vlasov zriedka pristúpi k úplnej plešivosti, ako je to u mužov.

Lupy (seboroická dermatitída): Pokračujúci mierny zápal pokožky hlavy, čo má za následok šupinatú kožu, ktorá môže byť svrbivá a odlupovať sa. Seboroická dermatitída môže tiež ovplyvniť uši a tvár.

Tinea capitis (Trichophytia capillitii): plesňová infekcia pokožky hlavy, vytvára okrúhle škvrny vypadávania vlasov. Aj keď sa škvrny môžu objaviť v tvare krúžku, žiadny červ nie je zodpovedný za tinea capitis.

Trichotillomania: duševná porucha, ktorá zahŕňa neodolateľné nutkanie vytrhávať si vlasy. Ťahanie za vlasy spôsobuje škvrny znateľného vypadávania vlasov; jej príčina je neznáma.

Vši: hmyz, ktorý žije na pokožke hlavy a živí sa krvou. Deti predškolských a školských zariadení, ale aj dospelí, ktorí žijú s týmito deťmi, môžu byť hostiteľmi, šíria sa len v úzkom kontakte.

Telogénne efluvium: mesiac alebo dva po osobnom šoku (napr. operácii, pôrode, silnom strese), vlasy môžu náhle vypadnúť vo veľkých chumáčoch. Nové vlasy začínajú rásť ihneď.

Popôrodná alopécia: vypadávanie vlasov po pôrode dieťaťa, je to forma telogénneho výskytu a zvyčajne vymizne bez liečby.

Folikulitída: zápal vlasových folikulov, spravidla v dôsledku infekcie Staphylococcus aureus; je to baktéria, ktorá často spôsobuje folikulitídu. Akné je forma folikulitídy, ktorá je spôsobená zápalom. Tento zápal môže byť niekedy spôsobený baktériou Propionibacterium acnes.

Piedra (trichomycosis nodulocystica): Plesňové infekcie vlasu. Tvrdé uzlíky z húb prichytia sa na vlasových vláknach, niekedy spôsobuje vypadávanie vlasov.

Hirzutizmus: stav, v ktorom ženy prejavujú mužský vzor ochlpovania (napr. fúzy). Nadbytok testosterónu v dôsledku zdravotného stavu, je zvyčajne za to zodpovedný.

Vyšetrenie vlasov

Testovanie vlasov DNA: folikul vlasu obsahuje DNA; vlasy môžu byť testované na otcovstvo alebo ako dôkaz pri vyšetrovaní zločinu.

Testovanie vlasov na drogy: Mnoho pouličných drog (alebo ich rozkladných produktov v tele) sú absorbované do vlasov. Vzorka vlasov môže byť testovaná na nedávne užívanie drog.

Analýza vlasov: Testovanie vlasov pre toxické expozície, ako je olovo alebo otrava ortuťou. Tieto testy sú obmedzené na dôslednosť a obtiažné je tlmočiť ich jednoznačný výsledok.

Vlasová kúra

Minoxidil (Rogaine): prípravok, ktorý sa aplikuje na pokožku hlavy, ktorý môže pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov u väčšiny ľudí, keď sa používa denne.

Finasterid (Propecia): liek pre mužov vo forme denných tabliet, ktoré spôsobujú opätovný nárast nejakých vlasov a zabraňujú vypadávaniu.

Transplantácia vlasov: chirurgické odstránenie kože a vlasov zo zadnej časti pokožky hlavy, a transplantácia skupín vlasových folikulov.

Vlasová elektrolýza: veľmi jemná ihla je vložená do vlasového folikulu, a naň je aplikovaný elektrický prúd. Elektrická energia ničí folikul, zabráni tak rastu vlasov.

Laserové odstránenie vlasov: laser je zameraný na bunky vo vlasovom folikule a laserová vysoká energetická účinnosť ničí bunky, bráni tak rastu vlasov

© 2004 - DIS+ a Michal Herman