Slezina je orgán, ktorý je umiestnený v hornej ľavej časti brucha, naľavo od žalúdka. Slezina sa často u jednotlivých ľudí odlišuje svojou veľkosťou, ale i tvarom; je fialová, asi 12 cm veľká (12x7x4cm), váži asi 100 až 150 g. Slezina je chránená hrudným košom. Slezina hrá viac úloh v tele. Pôsobí ako filter pre krv, ako neoddeliteľná súčasť imunitného systému. Staré červené krvinky sú recyklované v slezine, a tiež slezina odstraňuje staré krvné doštičky a biele krvinky. Slezina tiež pomáha v boji proti určitým druhom baktérií, ktoré spôsobujú zápal pľúc a zápal mozgových blán. Dozerá na kvalitu nášho imunitného systému.
Ochorenia sleziny
Zväčšená slezina (splenomegália): zväčšená slezina je zvyčajne spôsobená vírusovou mononukleózou, ochorením pečene, rakovinou krvi (lymfóm a leukémia), alebo inými podmienkami.Ruptúra sleziny: Slezina je náchylná k poškodeniu, a prasknutá slezina môže vážne ohroziť život vnútorným krvácaním; ide o stav núdze. Zranenia sleziny môžu nastať po páde, buď ihneď alebo do niekoľkých dní sa prejavia vážne príznaky ruptúry.
Kosáčikovitá anémia: V tejto dedičnej forme anémie, abnormálne červené krvinky blokujú prietok krvi a ciev, môže to viesť k poškodeniu orgánov, vrátane poškodenia sleziny. Ľudia s kosáčikovitou anémiou je potrebné zaočkovať, aby sa zabránilo ochoreniu sleziny.
Trombocytopénia (nízky počet krvných doštičiek): Jedná sa o stav, kedy množstvo trombocytov v periférnej krvi klesne pod ((10×10) na 9.)/liter). Podľa príčin ochorenia sa trombocytopénia deli na: spôsobenú vírusovým ochorením, nádorovým procesom, metabolickou poruchou, alebo na spôsobenú krátkym prežívaním trombocytov (napr. pre prítomnosť protilátok), spôsobenú zvýšenou stratou trombocytov v krvnom obehu (napr. pri transfúzii, mimotelovom obehu). U dospelých prebieha ochorenie často chronicky, u deti ide spravidla o akútny stav. Ochorenie je častejšie u žien, ako u mužov.
< strong>Malá slezina: Asi 10% ľudí majú malú slezinu. To nespôsobuje žiadne problémy, a je to považované za normálne.
Slezinove vyšetrenia
Fyzikálne vyšetrenie: Stlačením na bruchu pod ľavou stranou hrudného koša, lekár môže cítiť zväčšenú slezinu. Tiež môže pozrieť na ďalšie známky ochorenia, ktoré spôsobujú splenomegáliu.Počítačová tomografia (CT): CT skener realizuje viac skenov, rezov a dokáže takto vytvoriť 3D model každého orgánu, a počítač vytvára detailné snímky brucha. Kontrastné farbivo, môže byť aplikované do žily na zlepšenie obrazu.
Ultrazvuk: sonda je umiestnená na bruchu, a neškodné zvukové vlny vytvoria obraz tým, že odrážajú vlny cez slezinu a ďalšie orgány. Splenomegália môžu byť detekovaná pomocou ultrazvuku.
Magnetická rezonancia (MRI): Magnetické vlny vytvárajú vysoko detailné snímky brucha. Pomocou kontrastného farbiva, prietok krvi do sleziny môže byť tiež sledovaný s MRI.
Biopsia kostnej drene: Ihla je vložená do veľkej kosti (ako sú panvy) a vzorky kostnej drene sú odtiaľto odobraté. Leukémia alebo lymfóm, ktoré spôsobujú splenomegáliu, sú niekedy diagnostikované biopsiou kostnej drene.
Rádiový skenovací test pečene a sleziny: malé množstvo rádioaktívneho farbiva je vstrekované do paže. Farbivo sa pohybuje v celom tele a sú takto zhromažďované informácie z oboch týchto orgánov.
Liečba sleziny
Splenektómia: Slezina je chirurgicky odstránená, a to buď prostredníctvom laparoskopie (viac malých rezov) alebo laparotomicky (jeden veľký rez - operácia klasická).Očkovanie: Po odstránení sleziny, je dôležité, aby sa očkovalo proti niektorým baktériám, ako sú H. chrípky a S. pneumónie. Chýbajúca slezina zvyšuje náchylnosť k týmto infekciám.