Pľuvanie krvi

Pľuvanie krvi alebo krvavé hlieny, môžu pochádzať z bežných foriem infekcie v pľúcach a dýchacích cestách, dôvodmi sú: akútny zápal priedušiek alebo zápal pľúc. Tento stav môže tiež poukazovať na rakovinu pľúc. Vždy, keď je prítomné krvavé spútum a nemožno toto pripísať známemu stavu, kompletné vyhodnotenie pľúc je oprávnené. Krvavé spútum sa tiež označuje za hemoptýzu.

Pľuvanie krvi alebo krvavé hlieny môžu súvisieť s týmito ochoreniami

Amyloidóza je skupina ochorení v dôsledku abnormálneho ukladania niektorých proteínov (amyloids) v rôznych telesných oblastiach.

Rakovina močového mechúra Liečba závisí na štádiu ochorenia, na stupni nádoru, a typu rakoviny močového mechúra.

Bronchiektázia (získaná, vrodená) bronchiektázia má tri typy: 1) valcová bronchiektázia, 2) saccular alebo kŕčová bronchiektázia, 3) a nakoniec cystická. Bronchy sú trubice, ktorými prechádza vzduch do pľúc a von z pľúc. Ak sú postihnuté zápalom alebo infekciou, dochádza k poškodeniu stien a priedušky sa rozširujú. Bronchiektázia predstavuje ireverzibilné (nevratné) rozšírenie priedušiek..

Bronchitída (akútna) je zápal dýchacích ciest v pľúcach. Akútna bronchitída má krátke trvanie (10-20 dní).

Bolesť na hrudníku je častým problémom u pacienta na pohotovosti. Príčiny bolesti na hrudníku sú zlomené alebo pomliaždené rebrá, zápal pohrudnice, či napr. problémy so srdcom, nezriedka môže ísť aj o psychologicko-psychiatrické problémy.

Chronická bronchitída je kašeľ, ktorý sa vyskytuje denne s produkciou spúta, ktorý trvá po dobu najmenej troch mesiacov v kuse.

Hlboká žilová trombóza (DVT) je krvná zrazenina v žile ktorá sa nachádza hlboko vo svaloch nôh, stehien, panve.

Histoplazmóza je ochorenie spôsobené hubami nazývanými Histoplasma capsulatum. Príznaky sú podobné tým, ako pri zápale pľúc.

Rakovina pľúc zabíja viac mužov a žien, ako akékoľvek iná forma rakoviny. Osem z 10 karcinómov pľúc je z dôvodu tabakového dymu.

Mor (Black Death) Mor je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Yersinia pestis. Prenos na človeka sa vyskytuje cez blchy.

Pneumónia je zápal pľúc spôsobený hubami, baktériami alebo vírusmi. Symptómy a príznaky zahrňujú kašeľ, horúčku, dýchavičnosť.

Pľúcny edém (opuch alebo tekutina v pľúcach) môže byť spôsobený (najčastejšie) kardiogénnou príčinou (kongestívne srdcové zlyhanie). Pľúcny edém vzniká aj z dôvodu nesrdcových porúch - z poškodenia pľúcnych mechúrikov vdýchnutím toxických plynov, zvratkov, pri výstupe do vysokých nadmorských výšok, pri poranení hlavy, pri topení alebo po vážnom zápale pľúc.

Schistosomiáza ochorenie spôsobené parazitmi, spôsobuje rad príznakov, ako sú kašeľ, vyrážka, horúčka, bolesťami brucha, hnačkou, hepatosplenomegáliou (zvätšenie pečene a sleziny) a eosinofiliou

Tuberkulóza (TBC) Mycobacterium tuberculosis je baktéria, ktorá spôsobuje tuberkulózu (TBC). Symptómy a príznaky TBC: zvýšenie teploty, kašeľ, nočné potenie alebo strata chuti do jedla.

Wegenerova granulomatóza choroba, ktorá zvyčajne postihuje mladých a stredného veku, v podstate ide o zápal tepien, najmä na dolných končatinách..

Krvácavé poruchy vrátane antikoagulačnej terapie

Bronchiálny adenóm

Hubové Infekcie pľúc, ako je Coccidiomycosis, blastomykóza

Goodpasteurov syndróm

Idiopatická pľúcna hemosideróza

Pľúcne abscesy

Mitrálna stenóza

Parazity vrátane Paragonimus Westerman

Zriedkavé nádory pľúc

Trauma pľúc

© 2004 - DIS+ a Michal Herman