Penis

Penis je mužský pohlavný orgán, dosiahne svojej plnej veľkosti počas puberty. Okrem svojej sexuálnej funkcie, penis sa chová ako prostredník pre opustenie moču z tela. Penis sa skladá z niekoľkých častí:

Žaluď (hlava) penisu: U mužov bez obriezky je žaluď pokrytý ružovým vlhkým tkanivom zvaným sliznica. Pokrýva ju predkožka. U obrezaných mužov, kedy je predkožka chirurgicky odstránená, sliznica na žaludi je suchá.

Karvenózne tkanivo: Dva stĺpce tkaniva bežiace po stranách penisu. Krv vypĺňa toto tkanivo a spôsobuje erekciu.

Korpus spongiosum: je hubovité tkanivo obklopujúce mužskú močovú trubicu vo vnútri penisu.

Uretra prechádza corpus spongiosum, vyvádza moč z tela von.

Erekcia nastane dôsledkom zmeny prietoku krvi v penise. Keď sa človek stane sexuálne vzrušený, nervy spôsobia, že sa vo vnútri penisu rozšíria krvné cievy. Viac krvi prúdi do tela penisu a menej von z neho, vo vnútri penisu spevnejú corpus telesá a penis stvrdne.

Choroby penisu

Erektilná dysfunkcia: Mužský penis nedosahuje dostatočnú tvrdosť pre uspokojenie pri pohlavnom styku. Ateroskleróza (poškodenie tepien) je najčastejšou príčinou erektilnej dysfunkcie.

Priapizmus: Abnormálna erekcia, ktorá nezmizne ani po niekoľkých hodinách, aj keď stimulácia sa už zastavila. Vážne problémy môžu vyplývať z tohto pomerne silne bolestivého stavu.

Hypospadias: Vrodená vada, pri ktorej otvor pre močenie je na prednej strane (alebo spodnej), skôr než na špičke penisu. Chirurgia môže túto vadu napraviť.

Phimosis (parafimóza): predkožka nemôže byť stiahnutá cez žaluď, alebo ak je predkožka vytiahnutá, nie je možné ju vrátiť späť. U dospelých mužov, k tomu môže dôjsť po infekcii penisu.

Balanitis: Zápal žaluďa penisu, zvyčajne v dôsledku infekcie. Bolesť, citlivosť a začervenanie penisu hlavy (žaluď) sú príznaky.

Balanoposthitis: Jedná sa o veľmi časté zápaly na penise (balanitis) spolu s výskytom prepucie (posthitis).

Chord: Abnormálne zakrivenie na konci penisu, prítomné od narodenia. Ťažké prípady môžu vyžadovať chirurgickú korekciu.

Peyronieho choroba: Vybočeniu hriadeľa penisu môže byť spôsobené poranením penisu dospelých, alebo zodpovedné môžu byť iné zdravotné ťažkosti.

Uretritída: Zápal, alebo infekcie močovej trubice, čo často vedie k bolesti s močením. Kvapavka a chlamýdie sú najčastejšie príčiny.

Kvapavka: Spôsobená baktériou N. (Neisseria gonorrhoeae) infikujú penis pri sexe, čo spôsobuje zapálenie močovej trubice. Väčšina prípadov kvapavky u mužov spôsobujú príznaky bolesti penisu, alebo bolesti pri močení.

Chlamýdie: A baktérie, a C. trachomatis, ktoré môžu infikovať penis cez sex, čo spôsobuje zápaly močovej trubice. Až 40% prípadov chlamýdií u mužov nespôsobia žiadne príznaky.

Syfilis: Spôsobený baktériou A (pallidum bakteria Treponema pallidum z kmeňa spirochet) prenáša sa pri sexe. Počiatočným príznakom syfilisu je zvyčajne bezbolestný vred (chancre) na penise.

Herpes: Vírusy HSV-1 a HSV-2 môžu spôsobiť malé pľuzgiere a vredy na penise, ktoré sa znovu objavia v priebehu času.

Mikropenis: Abnormálne malý penis, prítomný od narodenia. Hormonálna nerovnováha sa podieľa na mnohých prípadoch mikropenisu.

Penis bradavice: Ľudský papilomavírus (HPV) môže spôsobiť bradavice na penise. HPV bradavice sú vysoko nákazlivé a šíria sa pri pohlavnom styku.

Rakovina penisu: Rakovina penisu, je veľmi vzácna. Obriezka znižuje riziko rakoviny penisu.

Vyšetrenie penisu

Uretrálny výter: ster z vnútornej časti penisu je poslaný pre zistenia kultúr. Uretrálny výter môže diagnostikovať zapálenie močovej trubice alebo iné infekcie.

Analýza moču: Skúška rôznych chemických látok prítomných v moči. V moči môžeme odhaliť infekciu, krvácanie, alebo problémy s obličkami.

Nočné testovanie penisu tumescencia (testovanie erekcie penisu): elastické zariadenie nosia muži na penise, v noci sa môže objaviť erekcia počas spánku. Tento test pomôže zistiť príčinu erektilnej dysfunkcie.

Kultúry moču: Kultivácia moču v laboratóriu môže pomôcť diagnostikovať infekcie močových ciest, ktoré by mohli mať vplyv na penis.

Polymerázová reťazová reakcia (PCR): Test moču, ktorý môžu odhaliť kvapavku, chlamýdie, alebo iné organizmy, ktoré majú vplyv na penis.

Liečba penisu

Inhibítory fosfodiesterázy: Tieto lieky (napr. Sildenafil alebo Viagra) zvýšujú prietok krvi do penisu.

Antibiotiká: Gonorrhea, chlamydia, syfilis a iné bakteriálne infekcie penisu môžu byť liečené antibiotikami.

Antivírusové lieky: Užívané denne, potlačia HSV, môžu zabrániť herpesovým ohnískám na penise.

Operácia penisu: Chirurgia môže napraviť hypospadias (vrodené chyby). Testosterónové doplnky môžu zlepšiť erektilnu dysfunkciu u niektorých mužov.

Testosterón: nízka hladina testosterónu sama o sebe len zriedka spôsobuje erektilnu dysfunkciu. Testosterónove doplnky však môžu zlepšiť erektilnu dysfunkcie u niektorých mužov.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman