Apendix

Červovitý prívesok - apendix sedí na križovatke tenkého čreva a hrubého čreva. Je to tenká trubica asi 10 cm dlhá. Za normálnych okolností, prívesok sedí v pravej dolnej časti brucha. Funkcia apendixu je neznáma. Jedna teória je, že dodatok slúži ako skladisko pre dobré baktérie. Apendix takto "reštartuje" tráviaci systém po hnačkových ochoreniach. Chirurgické odstránenie slepého čreva nespôsobí žiadne pozorovateľné zdravotné problémy.

Problémy s apendixom

Apendicitída: Z nejasných dôvodov sa prívesok zapáli a môže prasknúť. To spôsobuje silné bolesti v pravej dolnej časti brucha spoločne s nevoľnosťou a zvracaním.

Nádory na apendixe: Karcinoidné nádory vylučujú chemické látky, ktoré spôsobujú pravidelné hnačky a odvodnenie. Epitelové nádory na tomto orgáne môžu byť benígne alebo rakovinové. Nádory apendixu sú ale zriedkavé.

Apendix vyšetrenia

Lekárske fyzické vyšetrenie: Je stále dôležité pre stanovenie diagnózy jednoduché fyzikálne vyšetrenie brucha, pri podozrení na problémy s apendixom. Zmeny pri vyšetrení brucha lekárom pomáhajú určiť, či zápal slepého čreva sa vyvíja.

CT (počítačová tomografia): CT skener používa röntgenové lúče a počítače vytvárajú detailný obraz. U slepého čreva, môže CT sken ukazať, zapálené slepé črevo, a či toto prasklo.

Ultrazvuk: Ultrazvuk využíva zvukových vĺn, aby sa zistili príznaky slepého čreva, ako je napríklad jeho zväčšenie.

Kompletný krvný obraz (CBC): zvýšený počet bielych krviniek je príznakom infekcie a zápaleného apendixu.

Ďalšie zobrazovacie testy: Ak je podozrenie, že vzácny nádor na prívesku - apendixe, zobrazovacie vyšetrenie môže toto objaviť. Patrí medzi ne magnetická rezonancia (MRI), pozitrónová emisná tomografia (PET), a CT vyšetrenie.

Prílohová liečba apendixu

Apendektomia: Chirurgia je jediná účinná liečba zápalu slepého čreva. Lekár môže použiť tradičnú chirurgickú techniku (jeden veľký rez) alebo bude operovať laparoskopicky (niekoľko malých rezov a pomocou kamery vidí dovnútra). Niekedy môže byť tiež potrebné chirurgické odstránenie nádorov na apendixe. Ak je nádor veľký, môže to vyžadovať viac agresívny chirurgický zákrok s odstránením časti hrubého čreva.

Antibiotiká: keď je diagnóza stanovená, antibiotiká liečia prípadné infekcie, ktoré by mohli byť príčinou symptómov. Všeobecne platí, že samotné antibiotiká nemôžu účinne liečiť zápal slepého čreva.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman