0%

Modrina

Modrina je traumatické poranenia mäkkých tkanív, ktorá vedie k rozbitiu miestnych kapilár a úniku červených krviniek. Na koži, tvorba modrín môže byť videná ako červeno fialové sfarbenie, ktoré nezbledne pri stlačení. Toto sfarbenie vedie ku klasickému "čiernomodrému" vzhľadu. Keď modrina zmizne, stáva sa zelenou a hnedou, ako telo postupne metabolizuje krvinky a bilirubínový pigment v koži. Modrina môže byť niekedy spojená s bolesťou.

Modrina je medicínsky nazývaná pomliaždenia. Modriny sú zvyčajne výsledkom určitej miery poranenia krvných ciev v koži. Ľahká tvorba modrín môže byť výsledkom zdanlivo bezvýznamného tlaku na kožu. Ku ľahkej tvorbe modrín môže dôjsť, ak sú cievy oslabené chorobou (ako je skorbut), lieky (ako je aspirín, prednizón, prednizolón a pod.) a rovnako sa modriny objavujú na koži v procese starnutia. Ľahká tvorba modrín sa môže vyskytnúť z dôvodu chýbajúcich alebo nedostatočných procesov krvnej zrážanlivosti. K miestnemu úniku krvi do kože z kapilár - dochádza k nej spontánne a bez zranenia; ide v tomto prípade (Ekchymóza) o nepravidelné bodkovité krvácanie na slizniciach a seróznych blanách. Ekchymóza nie je väčšinou spájaná s bolesťou.

Modrina môže súvisieť s týmito stavmi

Detská akútna lymfatická leukémia (ALL) je najčastejší typ rakoviny u detí.

Cirhóza (pečeň) sa týka ochorenia, pri ktorom normálne pečeňové bunky sú nahradené jazvami tkaniva spôsobené alkoholom a vírusom.

Horúčka Dengue je od uhryznutia pruhovaným Aedes aegypti. Príznaky horúčky dengue zahrňujú bolesti hlavy, horúčku.

Hemofília je jedným zo skupiny dedičných porúch krvácavosti..

Leukémia je typ rakoviny krvných buniek, u ktorých je rast a vývoj krvných buniek abnormálny.

Lichen sclerosus je kožné ochorenie, ktoré spôsobuje biele škvrny tvoriace sa na koži, ktorá sa neskôr vyrastú veľké, tenké a plisované útvary.

Marfanov syndróm je dedičné ochorenie, ktoré postihuje spojivové tkanivo.

Starnutie kože

  • Poruchy kostnej drene
  • Poruchy krvných doštičiek (trombocytopénia)

    Lieky, najmä aspirín, nesteroidné antireumatiká, Prednison

    Von Willebrandova choroba