Podpazušie

Podpazušie - ide o usporiadanie hrudnej steny, ramennej kosti, svalov a hornej časť paže, ktoré vytvárajú malú priehlbinu s názvom podpazušie. Podpazušie je spodná časť ramenného kĺbu, a patrí medzi najteplejšie oblastí tela. Krvné a lymfatické cievy sa v hojnej miere nachádzajú v podpazuší. Existuje viac než 20 lymfatických uzlín priamo v podpazuší (malé kúsky tkaniva, ktoré sú súčasťou lymfatického systému tela, ktoré pomáhajú v boji proti infekcii). Tieto uzliny nemožno zvyčajne nahmatať cez kožu. V podpazuší majú vysokú koncentráciu vlasové folikuly a tiež potné žľazy.

Ochorenia podpazušia

Hyperhidróza: Nadmerné potenie, ktoré často postihuje podpazušie a ruky. Príčina je neznáma; potenie nie je spojené s úzkosťou či stresom.

Dráždivá kontaktná dermatitída: Zápal kože (začervenanie, opuch, bolesť, alebo teplo na mieste) spôsobené látkami dráždiacimi kontaktne pokožku. Mydlá, dezodoranty, alkohol, a suchý vzduch môžu vyvolať dráždivú kontaktnú dermatitídu v podpazuší.

Alergická kontaktná dermatitída: alergická reakcia na niečo, čo sa priamo dotýka pokožky, zvyčajne spôsobuje začervenanie a drobné pľuzgieriky. Dráždivá kontaktná dermatitída postihuje podpazušie častejšie, ako alergická kontaktná dermatitída.

Psoriáza: Podpazušie býva často postihnuté lupienkou, stavom spôsobujúcim červené bodky so striebristým stupnicovým odtieňom, ktorý sa objaví na koži. Lupienka je autoimunitné ochorenie, čo znamená, že je spôsobené vtedy, keď imunitný systém omylom napáda vlastné tkanivá organizmu.

Akantóza: Kožné ochorenie spôsobujúce zamatovú, svetlohnedú, až čiernu kresbu na koži podpazušia, krku, trieslach, a/alebo pod prsiami.

Tinea corporis (pásový opar) plesňová infekcia najvyššej vrstvy kože (epidermis). Pásový opar často vytvára kruhovitú vyrážku, žiadny červ nie je pôvodcom tohto výskytu.

Tinea axillaris: Termín príležitostne používaný pre kožné ochorenia, postihujúce podpazušie.

Kandidóza (kvasinková infekcia): Kožná infekcia kvasinkami Candida, spôsobuje podráždenú pokožku s bielymi pľuzgierikmi. Candida rastie najlepšie na teplej, vlhkej pokožke, a môže mať vplyv i na podpazušie.

Intertrigo: Stav, v ktorom vlhká, teplá koža sa stáva podráždenou. Začervenanie, svrbenie, pálenie kože v podpazuší sú bežné príznaky intertrigo.

Podpazušný absces: Keď sa nakazená tekutina (hnis) zhromažďuje v podpazuší. Baktérie Staphylococcus sú najčastejšou príčinou.

Hidradenitis suppurativa: Dlhodobý (chronický) stav spôsobujúci červené hrbole na koži podpazušia a/alebo slabín. Rany sa často premenia na abscesy a môžu spôsobiť zjazvenie v priebehu času.

Erytrazma: Dlhodobé (chronické) kožné infekcie, spôsobené baktériou, Corynebacterium. Infekcia spôsobuje červené, hnedé, podráždenej škvrny na koži v podpazuší, alebo iných vlhkých oblastiach kože.

Furunkul pyodermia: Kožná infekcia z jedného vlasového folikulu a napadnutie okolitej kože. To spôsobuje bolestivé, červené hrče na koži, ktoré môžu rásť až do abscesu.

Podpazušná folikulitída: Zápal vlasových folikulov, zvyčajne spôsobený bakteriálnou infekciou. Väčšina folliculitis je mierna a vymizne bez špecifickej liečby.

Axilárna lymfadenopatia: Zväčšenie lymfatických uzlín jedného, alebo oboch podpazuší. Opuch môže byť spôsobený infekciou, rakovinou, alebo i z iných príčin.

Podpazušné kožné výrastky (fibrómy): Neškodné, malé výrastky kože, ktoré sa bežne vyskytujú na krku, alebo v podpazuší. Tagy kože sú viac prítomné s narastajúcim vekom.

Vyšetrenia podpazušia

Fyzikálne vyšetrenie: Pri pozorovaní a pohmatom podpazušia, lekár môže nájsť zväčšené lymfatické uzliny alebo iné podpazušné nezrovnalosti.

Biopsia axilárnych lymfatických uzlín: časť alebo celé lymfatické uzliny sa odstránia z podpazušia a skúmajú sa pod mikroskopom, dôvodom môže byť vážne podozrenie na rakovinu.

Ultrazvuk: zariadenie umiestnené na povrchu kože vysiela vysokofrekvenčné zvukové vlny, ktoré sú odrazené od štruktúr v podpazuší. Signály sú prevedené do obrazov na video obrazovke, čo umožňuje poskytovateľom zdravotnej starostlivosti zobrazenie štruktúr vo vnútri tela.

Počítačová tomografia (CT): CT skener snímkuje viacero obrazov, grafických rezov naprieč telom, a počítač spracováva röntgeny do obrazov podpazušia a okolitých štruktúr.

Magnetická rezonancia (MRI): MRI skener používa vysoko výkonný magnet a počítač na vytvorenie detailnej predstavy o podpazuší a priľahlých oblastí tela.

Liečba podpazušia

Hydratácia kože: Vzhľadom k tomu že suchosť kože zhoršuje podmienky mnohých stavov podpazušia, môže byť užitočná hydratácia podpazušia.

Lokálne steroidy: Krémy a masti, ktoré obsahujú kortikoidy, ktoré znižujú zápal kože; lokálne steroidy môžu znížiť svrbenie kože a podráždenie v podpazuší.

Uzliny axilárnej lymfatickej disekcie: Odstránenie jedného alebo všetkých lymfatických uzlín v podpazuší. To sa často vykonáva ako súčasť chirurgickej liečby karcinómu prsníka. Skúmanie odstránených lymfatických uzlín pomáha určiť, či a do akej miery rakovina prsníka sa rozšírila.

Antiperspirant: Osobitné prípravky proti poteniu vám pomôžu kontrolovať nadmerné potenie podpazušia.

Botulotoxínové injekcie (Botox): Lekár môže aplikovať botox do potných žliaz v podpazuší; to môže viesť k zníženiu nadmerného potenia.

< strong>Rez a vypustenie: Podpazušné abscesy, často je potrebné ich rozrezať a vypustiť, aby bolo umožnené správne hojenie.

Antibiotiká: Kožné infekcie v podpazuší, spôsobené baktériami môžu byť obvykle liečené antibiotikami.

Sympatetektómia: Chirurgická liečba nadmerného potenia, v ktorom nervy, ktoré prispievajú k poteniu, sú prerušené. V úspešných prípadov sa stav výrazne zlepší.

Lokálne antimykotiká: Plesňové infekcie podpazušia sa obvykle liečia krémami a masťami, ktoré obsahujú antimykotiká.

Odstránenie kožných tágov: Lekári môžu odstrániť kožné tagy pomocou nožníc alebo skalpela, elektrický kautermi (vypaľovanie), podviazaním, alebo zmrazením kvapalným dusíkom.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman