Trachea

Priedušnica (lat. trachea) je trubica, ktorá je súčasťou dýchacích ciest. Začína sa vo výške 6. krčného stavca a končí vo výške 4. hrudného stavca. Je pokračovaním hrtanu, nadväzuje na prstienkovitú chrupavku hrtana a je uložená pred pažerákom, hneď na začiatku ju obopínajú laloky štítnej žľazy. Je dlhá asi 12 cm a široká 1,5 cm. Vystužená je 15.-20. chrupavkami tvaru "C". Vnútro je vystlané riasinkovitým epitelom. Končí rozdvojením (lek. bifurkácia) na dve priedušky (lat. bronchi). Priedušnica sa rozširuje a mierne predlžuje s každým dychom, a vracia sa ku svojej veľkosti kľudovej, a to s každým výdychom.

Trachea ochorenia

Tracheálna stenóza: Zápal v priedušnici vedie k zjazveniu a zúženiu priedušnice. Môže byť potrebný chirurgický zákrok alebo endoskopia, opraviť tak zúženie (stenóza), a to v prípade ak vzniknú závažné ťažkosti.

Benígna tracheoezofageálna fistula: abnormálna forma kanálu pre pripojenie priedušnice a pažeráka. Prechod požitých potravín z pažeráka do priedušnice spôsobuje vážne pľúcne problémy.

Vdýchnutie telesa: Objekt je vdýchnutý. Postup tzv. bronchoskopia je zvyčajne potrebná na odstránenie cudzieho telesa z priedušnice.

Rakovina trachey: Rakovina priedušnice je pomerne vzácna. Symptómy môžu zahŕňať kašeľ alebo ťažkosti s dýchaním.

Tracheomalácia: priedušnica je mäkká a poddajná, skôr než rigidna, zvyčajne kvôli vrodenej vade. U dospelých, tracheomalácia je zvyčajne spôsobená zranením alebo fajčením.

Tracheálnej obštrukcia: nádor alebo iný výrastok môže komprimovať a zúžiť priedušnicu, čo spôsobuje ťažkosti s dýchaním. Treba stent alebo chirurgický zákrok na otvorenie priedušnice a zlepšenie dýchania.

Vyšetrenie trachey

Flexibilná bronchoskopia: endoskop (ohybná rúrka so zažnutou kamerou na konci), prechádza nosom alebo ústami do priedušnice. Pomocou bronchoskopie, môže lekár skúmať priedušnice a jeho pobočky.

Pevná bronchoskopia: pevná kovová trubica sa zavádza ústami do priedušnice. Pevná bronchoskopia je často účinnejšia ako flexibilná bronchoskopia, ale vyžaduje úplnú anestéziu.

Počítačová tomografia (CT): CT skener vyrába sériu röntgenových snímkov, a počítač vytvára detailné zábery priedušnice a okolitých štruktúr.

Magnetická rezonancia (MRI): MRI skener používa rádiové vlny v magnetickom poli pre vytvorenie predstavy o priedušnici a okolitých štruktúrach.

Röntgen hrudníka: prostý (RTG) X-ray môže povedať, či priedušnice sa odlišujú od normálu na oboch stranách hrudníka. X-ray môže tiež identifikovať chyby alebo cudzie telesá.

Liečba trachey

Tracheostómia: malý otvor, rez v prednej časti priedušnice. Tracheostómia sa zvyčajne vykonáva pre ľudí, ktorí potrebujú dlhú dobu mechanickej ventilácie (dýchaciu podporu).

Tracheálna dilatácia: Počas bronchoskopie, balónik môže byť nafúknutý v priedušnici, pre otvorenie zúženia (stenóza). Postupne väčšie a väčšie kruhy môžu byť použité k postupnému otváraniu priedušnice.

Laserová terapia: Blokády v priedušnici (napr. rakovina), môžu byť zničené s vysokou energiou lasera.

Tracheálny stent: Po dilatácii tracheálnej obštrukcie, stent je často umiestnený, aby priedušnice zostali otvorené. Môžu byť použité silikónové alebo kovové stenty.

Tracheálna dilatácia: dilatatio, dilatácia, rozšírenie, operačné zväčšenie objemu dutého orgánu, v tomto prípade priedušnice (trachea)

Tracheálna chirurgia: Chirurgia môže byť najlepšia pre odstránenie niektorých nádorov na priedušnici. Chirurgia môže tiež opraviť tracheálne fistuly.

Kryoterapia: Počas bronchoskopie, nástroj môže zmraziť a zničiť nádor na priedušnici.

Displus.sk používa na stránke hlasového asistenta ResponsiveVoice. Označte myškou text.