0%

Bolesť čeľuste

Čeľustný kĺb je zložitá štruktúra obsahujúca svaly, šľachy a kosti. Poranenie alebo poruchy týchto štruktúr môžu mať za následok bolesť čeľuste. Čeľustná bolesť sa môže objaviť na jednej strane alebo aj na oboch stranách, v závislosti na príčine. Často môže dôjsť k bolesti pri žuvaní, alebo sa môžu bolesti objaviť aj v kľude. Navyše, iné zdravotné stavy, ktoré sa netýkajú priamo čeľustného kĺbu môžu spôsobiť bolesť v oblasti čeľuste.

Jedným z najviac charakteristických z nich je bolesť spojená s ischemickou chorobou srdca (angína), alebo srdcový infarkt, bolesť aj v tomto prípade môže vyžarovať do oblasti čeľuste. Niektoré druhy artritídy, osteoartritídy, môžu mať vplyv na bolesti pri pohybe čeľustného kĺbu.

Bolesť čeľuste môže súvisieť s týmito stavmi

Zubné vačky je infekcia v zube, ktorá sa rozšírila do koreňového systému zuba.

Angína je bolesť na hrudníku v dôsledku nedostatočného prekrvenia srdca. Symptómy môžu zahŕňať pocit ťažoby na hrudníku, pálenie na hrudi a pod.

Zlomeniny . Tie delíme hlavne na otvorené a skryté. Ide o narušenie celistvosti v štruktúre kosti.

Bolesti hlavy podobné migréne Pojem klasterová bolesť hlavy je bolesť hlavy typu, ktoré sa vracia po určitej dobe.

Ušné infekcie (otitis media) Infekcie stredného ucha alebo zápal stredného ucha.

Infarkt sa stane, keď krvná zrazenina úplne zablokuje koronárnu tepnu, ktorá zásobuje krvou srdcový sval.

Migréna Migrény sú ťažké bolesti hlavy, ktoré sú sprevádzané citlivosťou na svetlo, zvuky a pachy.

Sinus infekcie zápal prínosových dutín zahrňujú príznaky ako sú bolesti hlavy, horúčka, a tvárová citlivosť, tlak alebo bolesť.

Stres nastáva, keď sily okolitého sveta dopadajú na jednotlivca neúmerne.

Zápal vonkajšieho ucha je infekcia kože, ktorá pokrýva vonkajší zvukovod.

Škrípanie zubov bruxizmus je lekársky termín pre škrípanie zubov. Škrípanie zubami môže byť spôsobené stresom alebo úzkosťou a často sa stáva počas spánku.

Temporomandibulárny syndróm (TMJ) je to porucha, ktorá spôsobuje príznaky, ako je bolesť, klikanie a praskanie čeľuste.

Bolesť zubov je bolesť zuba, alebo jeho okolia. To môže byť spôsobené rôznymi vecami vyplávajúcimi z dutiny ústnej, absces, alebo dokonca sinusitída.

Bolesť trojklanného nervu vzniká v tvári a označuje sa ako neuralgia trojklaného nervu. Táto bolesť môže byť spôsobená zranením alebo infekciou.