Neplodnosť

Neplodnosť je znížená schopnosť alebo neschopnosť otehotnieť a mať potomkov. Neplodnosť je tiež definovaná, ako neschopnosť otehotnieť po roku pravidelného pohlavného styku, bez antikoncepcie. Ireverzibilná neplodnosť sa tiež odvoláva na sterilitu.

Príznaky - mužská neplodnosť

Hlavným príznakom mužskej neplodnosti je: neschopnosť počať dieťa. Nemusia byť ani prítomné iné zjavné príznaky. V niektorých prípadoch je však zásadným problémom dedičné ochorenie, hormonálna nerovnováha, rozšírené žily semenníkov, s podmienkou, že tieto blokujú priechod spermií.

Mužská neplodnosť - príznaky môžu zahŕňať:

  • Neschopnosť počať dieťa
  • Problémy so sexuálnymi funkciami - napríklad problémy s ejakuláciou, znížená sexuálna túžba, alebo ťažkosti udržania erekcie (erektilná dysfunkcia)
  • Bolesť, opuch v oblasti semenníkov
  • Opakujúce sa infekcie dýchacích ciest
  • Nižší než normálny počet spermií (menej ako 15 miliónov spermií na mililiter semena alebo celkový počet spermií menej ako 39.000.000 na ejakulát)

    Kedy navštíviť lekára

    Ak nie je muž schopný počať dieťa po roku pravidelného nechráneného pohlavného styku

    Ak muž prejavuje erektílne alebo ejakulačné problémy, nízky sexuálny apetít, alebo iné problémy so sexuálnou funkciou

    Ak má muž bolesti alebo opuch v oblasti semenníkov

    Má históriu problémov semenníka, prostaty alebo sexuálnych problémov

    Ak muž prekonal v minulosti operáciu v oblasti triesiel, semenníkov, penisu alebo miešku

    Riziká mužskej neplodnosti

  • Fajčenie tabaku
  • Použitie alkoholu
  • Použitie niektorých nelegálnych drog
  • Nadváha
  • Niektoré bývalé alebo súčasné infekcie
  • Byť vystavený toxínom
  • Prehriatie semenníkov
  • Vazektómia alebo iná brušná alebo pánvová chirurgia
  • Jedinec sa narodil s poruchou plodnosti alebo pokrvný príbuzný prejavuje poruchu plodnosti
  • Niektoré zdravotné ťažkosti, vrátane nádorov a chronických ochorení
  • Užívanie niektorých liekov alebo podstúpenie lekárských ošetrení, ako je chirurgia alebo radiačná terapia, používaná na liečbu rakoviny
  • Vykonávania určitých predĺžených aktivity, ako je jazda na bicykli, či na koni, najmä na tvrdom sedadle

    Príznaky - ženská neplodnosť

    Ak je menštruačný cyklus príliš dlhý (35 a viac dní), alebo je, naopak, príliš krátky (menej ako 21 dní), je nepravidelný alebo chýbajúci ...to môže byť príznakom pre problémy s ovuláciou, ktorá môže byť spojená s ženskou neplodnosťou. Nemusia však existovať vôbec žiadne príznaky ženskej neplodnosti.

    Kedy navštíviť ženského lekára

  • Ak ste medzi 35. a 40. rokom života.
  • Ak ste staršia ako 40 rokov

    Váš lekár môže chcieť začať liečbu hneď, ak vy alebo váš partner poznáte dôvody problémov spôsobujúce neplodnosť, alebo ak máte v anamnéze nepravidelné alebo bolestivé menštruačné obdobie, zápalové ochorenia, opakované potraty, ošetrenia rakoviny alebo endometriózu.

    Rizikové faktory žien

    Vek. S pribúdajúcim vekom, kvalita a množstvo ženských vajíčok začína klesať. V polovici 30. rokov, miera straty folikulov sa zrýchľuje, čo má za následok menej kvalitné vajíčka, takže koncepcia je tým pádom náročnejšia a zvyšuje sa riziko potratu.

    Fajčenie, okrem poškodzovania krčka maternice a vajcovodov tým, že fačíte sa zvyšuje riziko potratu a mimomaternicového tehotenstva. Je to tiež aj tým, že starnú vaječníky a vajíčka sa poškodzujú predčasne, čo znižuje schopnosť otehotnieť. Pred začatím liečby neplodnosti treba prestať fajčiť.

    Hmotnosť. Ak ste s nadváhou alebo podváhou výrazne, môže to brániť normálnej ovulácii. Je nutnú dostať sa k normálnej váhe. Bolo preukázané, že zdravé BMI zvyšuje frekvenciu ovulácie a pravdepodobnosť tehotenstva.

    História sexuálne prenosných ochorení. Sexuálne prenosné infekcie, ako sú chlamýdie a kvapavka môžu spôsobiť fallopian poškodenie ciest. S nechráneným pohlavným stykom s viacerými partnermi sa zvyšuje šanca nákazy pohlavne prenosnou chorobou, to môže spôsobiť problémy s plodnosťou.

    Alkohol. Nadmerné pitie je spojené so zvýšeným rizikom porúch ovulácie a endometriózy.

    Neplodnosť môže súvisieť aj

    Brušné zrasty sú to zrastené časti tkaniva, ktoré sa vytvorili medzi brušnými orgánmi a tkanivami.

    Alkoholizmus je choroba, ktorá obsahuje chuť na alkohol, takýto jedinci zneužívajú alkoholické nápoje.

    Amenorea označuje absenciu menštruácie; môže byť buď primárna (to znamená že sa u ženy nikdy menštruácia nevyvinula), alebo sekundárna.

    Antifosfolipidov syndróm je autoimunitné ochorenie, ktoré môže postihnúť prakticky akýkoľvek orgán. Antifosfolipidov syndróm zahŕňa nadmernú zrážanlivosť krvi.

    Zneužívanie kokaínu a cracku Kokaín je návyková stimulant, ktorý sa fajčí, šňupe, alebo sa aplikuje injekčne. Crack je kokaín, ktorý je dodávaný v krištáľoch.

    Endometrióza je rast buniek, podobných tým, ktoré tvoria vnútrajšok maternice, ale v mieste mimo.

    Zápalové ochorenie panvové (PID) je najčastejšou a závažnou komplikáciou pohlavne prenosných chorôb (STD).

    Syndrómom poly cystických ovárií (PCOS) tiež je známy pod menom Stein-Leventhalov syndróm. Tento syndróm je hormonálny problém, ktorý spôsobuje, že ženy vykazujú isté príznaky. Väčšina žien s ochorením majú väčší počet malých cýst vo vaječníkoch. Avšak, ženy môžu mať cysty pre rad iných dôvodov; a práve toto je charakteristická konštelácia symptómu, skôr než prítomnosť cýst samotných, ktorý je dôležitý pre stanovene diagnózy PCOS

    Porucha vajcovodov

    Azoospermia (absencia spermií)

    Hypogonadizmus (napríklad následkom alkoholizmu)

    Nepohyblivé spermie

    Porucha priechodu spermii Obštrukcia semenovodu alebo epididymus

  • © 2004 - DIS+ a Michal Herman