Pažerák

Pažerák (gréc. oesophagus z oisofagos=oiso niesť; fago jesť) je trubicový orgán spájajúci hltan a žalúdok. Dĺžka pažeráka je asi 25 až 28 cm. Jeho priemer je asi 1,5 cm. Tvorený je svalovinou, na začiatku priečne pruhovanou (orálna tretina), ku koncu hladkou. Táto časť je pružná a veľkosť mení podľa zhltnutého sústa. Vystlaný je sliznicou, ktorá obsahuje exokrinné žliazky, tie zvlhčujú prechádzajúcu potravu.

Ochorenia pažeráka

Pálenie záhy: Beúplne zatvorené LES umožňuje kyslý obsah žalúdka zálohovať a vracať späť (reflux) do pažeráka. Reflux môže spôsobiť pálenie záhy, kašeľ alebo aj chrapot, alebo nespôsobí žiadne príznaky.

Refluxná choroba pažeráka (GERD): Keď sa reflux častejšie vyskytuje, alebo ak je to ťažký opakovaný stav, ide o tzv. refluxnú chorobu (GERD).

Ezofagitída: Zápal pažeráka. Ezofagitída môže vzniknúť v dôsledku podráždenia radiačnej liečby) alebo infekcie.

Barrettov pažerák: Pravidelný reflux žalúdočnej kyseliny dráždiaci pažerák, môže spôsobiť, že spodná časť zmení štruktúru. Veľmi zriedka, Barrettov pažerák postupuje ku rakovine pažeráka.

Vredy pažeráka: Erózia v oblasti sliznice pažeráka. To je často spôsobené refluxom natrávenej potravy.

Striktúry pažeráka: Zúženie pažeráka. Chronické dráždenie refluxom je zvyčajne príčinou pažerákových striktúr.

Achalázia: Je ochorenie pažeráka. Narušená je funkcia dolného zvierača, ktorý nie je schopný relaxácie po prehltnutej potravy. Ťažkosti pri prehĺtaní a regurgitácia jedla sú príznaky.

Rakovina pažeráka: Aj keď ide o vážne ochorenie, rakovina pažeráka je menej častá. Rizikové faktory pre rakovinu pažeráka predstavujú fajčenie, ťažké pitie a chronický reflux.

Mallory-Weissov syndróm: vracanie alebo grganie vytvoria trhliny v sliznici pažeráka.

Pažerákové krvácanie do žalúdka: Často nasleduje zvracanie krvi.

Pažerákové varixy: Ide o kŕčové žily, tieto žily sú náchylné k život ohrozujúcemu krvácaniu.

Pažerákov krúžok (Schatzkého kruh): benígne nahromadenie tkaniva v kruhu okolo nižšieho konca pažeráka. Schatzkého prstene zvyčajne nespôsobia žiadne príznaky, ale môžu spôsobiť ťažkosti s prehĺtaním.

Pažerákova pavučina: Nahromadenie tkaniva (podobne ako u pažerákového krúžku), ktorá sa zvyčajne vyskytuje v hornej časti pažeráka. Rovnako ako prstene, pažerákova pavučina zvyčajne nespôsobí žiadne príznaky.

Plummer-Vinsonov syndróm: Ide o zriedkavý stav, ktorý je spôsobený nedostatkom železa a má za následok ťažkosti s prehĺtaním. Výmena železa a dilatácia pažeráka sú procedúry ošetrenia.

Striktúry pažeráka: Zúženie pažeráka, z rôznych príčin, ktorý, ak je moc úzky, môže viesť k sťaženému prehĺtaniu.

Vyšetrenia pažeráka

Horná endoskopia EGD (Ezofagogastroduodenoskopia): flexibilná trubica s kamerou na jej konci (endoskop) sa vloží do úst. Endoskop umožňuje vyšetrenie pažeráka, žalúdka, dvanástnika a tenkého čreva.

Monitoring pažeráka pH: sonda, ktorá monitoruje kyslosť (pH), sa zavádza do pažeráka. Monitorovanie pH môže pomôcť identifikovať GERD a sledovať odpoveď na liečbu.

Bárium vyšetrenie: Človek prehltne bárium, potom rentgénové filmy sú následne prevzaté z pažeráka a žalúdka. Najčastejšie bárium vyšetrenie slúži ku hľadaniu príčin ťažkosti s prehĺtaním.

Liečba pažeráka

H2: Histamín stimuluje uvoľňovanie kyseliny v žalúdku. Niektoré antihistaminiká tzv. H2 blokátory môžu znižovať kyselinu, nastáva tak zlepšenie GERD a ezofagitídy.

Inhibítory protónovej pumpy: Tieto lieky vypnú produkovanú kyselinu v žalúdku. Zníženie žalúdočnej kyseliny môže znížiť GERD príznaky, a pomôcť liečeniu vredom, či ezofagitídy.

Esophagektómia: Chirurgické odstránenie pažeráka, zvyčajne pre už neliečiteľnú rakovinu pažeráka.

Dilatácia pažeráka: Balón je umiestnený do pažeráka a nahustený na dilatácii zúženia, rieši sa tak problém s prehĺtaním a zúžením pažeráku.

Páskovanie pažerákových varixov: Pri endoskopii, gumička môže byť omotaná okolo pažerákových varixov. Páskovacie príčiny varixov znižujú ich šancu na krvácanie.

Biopsia: Často sa vykonáva pomocou endoskopu, malý kúsok pažeráka je odobratý pre následné hodnotenie pod mikroskopom.

Konfokálný laserový endomikroskop: Postup, pri ktorom má pacient mikroskop vo vnútri tela, mikroskop môže nahradiť potrebu mnohých biopsii.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman