Mandle nosné

Mandle je tkanivo za nosnou dutinou. Tak ako lymfatické uzliny, nosné mandle sú súčasťou imunitného systému a sú vyrobené z rovnakého typu tkaniva (lymfatického tkaniva). Biele krvinky cirkulujú cez nosné mandle a ďalšie lymfatické tkanivo, reagujú na cudzích útočníkov v tele. My všetci máme nosné mandle pri narodení a detstve, ale ako sa vydáme do dospievania, začnú sa mandle zmenšovať. V dospelosti, nosné mandle u väčšiny ľudí úplne vymiznú.

Ochorenie mandlí

Adenoiditis: Zápal mandlí, často z dôvodu infekcie. Baktérie alebo vírusy môžu spôsobiť adenoiditis.

Zväčšené nosné mandle: U detí sa môžu nosné mandle zväčšiť, kvôli získanej infekcii, alebo z dôvodov, ktoré sú nejasné. Veľmi veľké nosné mandle môžu interferovať s dýchaním, alebo s prúdom hlienu.

Obštrukčné spánkové apnoe: Počas spánku, zväčšené nosné mandle nepravidelne blokujú prúdenie vzduchu cez hrdlo. To môže spôsobiť, že osoba, má zastavenie dýchania po dobu niekoľkých sekúnd, (známe ako apnoe), a môže sa objaviť niekoľkokrát za noc.

Ušné infekcie (zápal stredného ucha): U detí, zväčšené nosné mandle môžu blokovať Eustachovú trubicu, ktorá odvádza tekutiny z uší do krku. Ak sú tieto rúrky nepriechodné, môže to viesť k opakovanej ušnej infekcii.

Vyšetrenia mandlí

Endoskopia: malá flexibilná trubica s osvetlenou kamerou na konci sa vloží do nosa alebo do hrdla. Lekár môže zobraziť vnútro nosovej dierky a nosné mandle na videu obrazovky pomocou endoskopie.

Počítačová tomografia (CT): CT skener zhotoví viacero röntgenových obrazov a počítač vytvára detailné zábery nosových dutín a nosných mandlí.

Magnetická rezonancia (MRI): MRI skener používa vysoko výkonný magnet a počítače vytvárajú vysoko detailné zábery nosných dutín a čelných dutín.

Röntgen: X-ray (RTG) film natočený zo strany tváre (bočný pohľad) človeka môže niekedy ukázať zväčšené nosné mandle.

Liečba nosných mandlí

Operácia nosných mandlí (adenoidektómia): Chirurgia pre odstránenie nosných mandlí je často nutná pre nosné mandle ak sú dostatočne veľké, aby spôsobili ďalšie zdravotné problémy. Detské nosné mandle môžu byť chirurgicky odstránené bez zjavných škodlivých následkov.

Antibiotiká: Antibiotiká ničia baktérie, obvykle ide o liečenie infekcií dutín alebo uší, spôsobené baktériami.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman