Koža je najväčším orgánom tela, o celkovej rozlohe 1,5 až 2 m². Pokožka nás chráni pred mikróbmi, pomáha regulovať telesnú teplotu, a umožňuje pocity dotyku, tepla a chladu. Koža má tri vrstvy:Epidermis, vonkajšia vrstva pokožky, zabezpečuje vodotesnú bariéru a vytvára našu pleť.
Vrstva dermis, ktorá je umiestnená pod epidermis, obsahuje ťažké spojivové tkanivá, vlasové folikuly. a potné žľazy. Hlbšie podkožné tkanivo (podkožie) je vyrobené z tuku a spojivového tkaniva. Farba kože je vytvorená špeciálnymi bunkami zvanými melanocyty, ktoré produkujú pigment melanín. Melanocyty sa nachádzajú v epidermis.
Kožné choroby
Vyrážka: Takmer akákoľvek zmena vzhľadu kože môže byť nazývaná vyrážkou. Väčšina vyrážok sú z prostého podráždenia pokožky; Ostatné výsledkom ochorenia.Dermatitída: Ide o všeobecný termín pre zápal kože. Atopická dermatitída (typ ekzému) je najbežnejšia forma.
Ekzém: zápal kože (dermatitída), ktorá sa prejavuje svrbivou vyrážkou. Najčastejšie je to z dôvodu hyperaktívneho imunitného systému.
Psoriáza: autoimunitné ochorenie, ktoré môže spôsobiť rôzne kožné vyrážky. Našednuté, šupinaté lupene na koži sú najviac objavujúcou sa formou.
Lupiny: Šupinatý stav pokožky môže byť spôsobený seboroickou dermatitídou, lupienkou
Akné: najčastejšie kožné ochorenie, akné postihuje viac ako 85% ľudí, najčastejšie chlapcov v puberte.
Cellulitis: Zápal dermis a podkožného tkaniva, zvyčajne v dôsledku infekcie. Červené, zapálené, často bolestivé kožné vyrážky.
Kožný absces (furunkul): lokalizovaná kožná infekcia vytvorí kolekciu hnisavých podkožných boľačiek. Niektoré abscesy musí otvoriť a vypustiť lekár, aby mohol byť stav vyliečený.
Rosacea: (ružovka) chronické kožné ochorenie spôsobuje červenú vyrážku na tvári. Rosacea môže vyzerať ako akné.
Bradavice: vírus napáda kožu. Bradavice môžu byť liečené doma s chemikáliami, lepiacou páskou, alebo zmrazením, alebo odstránením lekárom.
Melanóm: najnebezpečnejší typ rakoviny kože, vzniká z poškodenia slnkom a iných príčin. Biopsia kože môže problém melanómu objasniť.
Bazaliom: najčastejší typ rakoviny kože. Karcinóm bazálnej bunky je menej nebezpečný, ako melanóm, pretože rastie a šíri sa pomalšie.
Seboroická keratóza: benígne ochorenie, často svrbí, a pôsobí akoby bola na koži nalepená bradavica. Seboroická keratóza môže byť odstránená lekárom, ak obťažuje.
Aktinická keratóza: okoralá alebo šupinatá rana, ktorá sa tvorí na koži vystavenej slnečnému žiareniu. Aktinická keratóza môže niekedy postupovať k rakovine.
Spinocelulárny karcinóm: obyčajná forma rakoviny kože, spinocelulárny karcinóm môže začať ako vred, ktorý sa nehojí, ale abnormálne rastie. Toto sa obvykle vyvíja v slnku vystavenej oblasti.
Herpes: Herpes vírusy HSV-1 a HSV-2 môžu spôsobiť pľuzgiere alebo podráždenie kože okolo pier či genitálií.
Hives Úle: Zvýšené, červené, svrbivé škvrny na koži, ktoré vznikajú náhle. Sú výsledkom alergickej reakcie.
Tinea versicolor: benígne plesňové kožné infekcie vytvárajú svetlé oblasti nízkej pigmentácie na koži.
Vírusová exantham: Vírusová infekcia môže spôsobiť červené vyrážky, ovplyvňuje veľké plochy kože. Toto je obzvlášť zvyčajné u detí.
Pásový opar (herpes zoster): spôsobený vírusom ovčích kiahní, pásový opar je bolestivá vyrážka na jednej strane tela.
Svrab: Roztoče, ktoré sa zavŕtajú do spodnej časti kože a spôsobia kožný svrab. Silne svrbiaca vyrážka na páse, prstoch, zápästí, lakťoch a zadku - to je typické pre svrab.
Pásový opar: plesňová kožná infekcia (tiež volaná tinea). Charakteristické krúžky, ktoré vytvára, nie sú spôsobené červom.
Kožné vyšetrenia
Biopsia kože: kus kože je odstránený a skúma sa pod mikroskopom, aby sa zistil stav kože.Kožný alergický test: Výťažky z bežných látok (ako sú pele) sa aplikujú na kožu, a sú pozorované alergické reakcie.
Tuberkulózny kožný test: Najčastejšie používaným diagnostickým nástrojom pre tuberkulózu je jednoduchý kožný test. Malé množstvo látky zvanej PPD tuberkulín - ide o proteíny z tuberkulózy (TBC); baktérie sa aplikujú injekčne pod kožu. Sleduje sa reakcia.
Ošetrenie pleti
Kortikosteroidy (steroidy): Lieky, ktoré znižujú imunitnú aktivitu systému, môžu zlepšiť dermatitídu. Lokálne steroidy sú najčastejšie používané.Antibiotiká: Lieky, ktoré môžu zabiť baktérie spôsobujúce rôzne kožné infekcie.
Antivírusové lieky: Lieky môžu potlačiť aktivitu vírusu herpes, zmierňujú príznaky.
Antimykotiká: krémy môžu vyliečiť väčšinu plesňových kožných infekcii. Občas môžu byť potrebné ďalšie lieky podávané ústami.
Antihistaminiká: Ústne alebo lokálne lieky môžu blokovať histamín, čo je látka, ktorý je uvoľnená pri alergiách.
Chirurgia kože: Najčastejšie býva rakovina kože odstránená chirurgicky.
Imunomoduláry: Rôzne lieky môžu meniť aktivitu imunitného systému, zlepšujú psoriázu alebo niektoré formy dermatitídy.
Kožná hydratácia (zmäkčovadlá): Suchá koža býva podráždená a svrbí. Hydratácia môže znížiť príznaky mnohých kožných problémov.