0%

Predčasná ejakulácia

Predčasná ejakulácia nastáva, keď muž ejakuluje skôr počas pohlavného styku, ako by si prial. Predčasná ejakulácia je častým sexuálnym problémom. Odhady sa líšia, ale až 1 z 3 mužov tvrdí, že sa s týmto problémom niekedy stretli.

Pokiaľ sa to stane zriedka, nevzbudzuje to obavy. Môže vám však byť diagnostikovaná predčasná ejakulácia, ak:

 • Vždy alebo takmer vždy ejakulujte do jednej minúty od preniknutia
 • Nie ste schopný oddialiť ejakuláciu počas pohlavného styku takmer vždy
 • Cítite sa vystresovaní a frustrovaní a máte tendenciu sa následkom toho vyhýbať sexuálnym intimitám

  Pri predčasnej ejakulácii môžu hrať úlohu psychologické aj biologické faktory. Aj keď sa mnoho mužov cíti v rozpakoch, keď o tom hovorí, predčasná ejakulácia je bežný a liečiteľný stav. Lieky, poradenstvo a sexuálne techniky, ktoré odďaľujú ejakuláciu - alebo ich kombinácia - môžu pomôcť zlepšiť sex pre vás a vášho partnera.

  Príznaky

  Hlavným príznakom predčasnej ejakulácie je neschopnosť oddialiť ejakuláciu o viac ako jednu minútu po penetrácii. Problém však môže nastať vo všetkých sexuálnych situáciách, dokonca aj počas masturbácie.

  Predčasnú ejakuláciu možno klasifikovať ako:

  Celoživotná (primárna). Predčasná ejakulácia na celý život sa vyskytuje takmer vždy už pri začiatku prvých sexuálnych skúseností.

  Získaná (sekundárna). Získaná predčasná ejakulácia sa vyvinie po takzvaných "zlých" predchádzajúcich sexuálnych zážitkoch.

  Mnoho mužov má pocit, že majú príznaky predčasnej ejakulácie, ale tieto príznaky nespĺňajú diagnostické kritériá pre predčasnú ejakuláciu. Namiesto toho môžu mať títo muži predčasnú ejakuláciu s prirodzenou premennou, ktorá zahrnuje obdobia rýchlej ejakulácie aj obdobia normálnej ejakulácie.

  Kedy navštíviť lekára

  Poraďte sa so svojím lekárom, ak počas väčšiny sexuálnych stretnutí ejakulujete skôr, ako si prajete. Je bežné, že muži sa cítia v rozpakoch pri diskusii o otázkach svojho sexuálneho zdravia. Predčasná ejakulácia je častým a liečiteľným problémom.

  U niektorých mužov by rozhovor s lekárom mohol pomôcť zmierniť obavy z predčasnej ejakulácie. Napríklad by mohlo byť upokojujúce počuť, že občasná predčasná ejakulácia je normálna a že priemerný čas od začiatku pohlavného styku do ejakulácie je asi okolo piatich minút.