Vaginálny zápach

Vaginálny zápach je akýkoľvek zápach, ktorý pochádza z vagíny. Pre vašu vagínu je normálny mierny zápach. Silný vaginálny zápach - napríklad „rybí“ zápach - môže byť neobvyklý a môže naznačovať problém.

Abnormálny vaginálny zápach, ku ktorému dochádza v dôsledku infekcie alebo iného problému, je zvyčajne spojený s inými vaginálnymi príznakmi a symptómami, ako je svrbenie, pálenie, podráždenie alebo výtok.

Príčiny

Vaginálny zápach sa môže počas vášho menštruačného cyklu meniť a môže byť obzvlášť zrejmý hneď po sexe. Normálne potenie môže tiež spôsobiť vaginálny zápach. Aj keď to môže byť lákavé použiť vaginálny dezodorant na zníženie vaginálneho zápachu, tieto výrobky môžu skutočne zvýšiť podráždenie a potencovať iné vaginálne príznaky.

Bakteriálna vaginóza - nárast normálne sa vyskytujúcich vaginálnych baktérií - je najbežnejšou vaginálnou infekciou, ktorá spôsobuje vaginálny zápach. Trichomoniáza - sexuálne prenosná infekcia - môže tiež viesť k vaginálnemu zápachu. Chlamýdiové infekcie a kvapavky zvyčajne nespôsobujú vaginálny zápach. Ani kvasinkové infekcie.

Všeobecne platí, že ak máte vaginálny zápach bez ďalších vaginálnych príznakov, je nepravdepodobné, že by vaginálny zápach bol abnormálny.

Bežné príčiny abnormálneho vaginálneho zápachu zahŕňajú:

 • Vaginitída
 • Zlá hygiena
 • Zadržaný alebo zabudnutý tampón, zostal na mieste niekoľko dní
 • Trichomoniáza

  Menej často môže byť abnormálny vaginálny zápach spôsobený:

 • Rektovaginálna fistula (abnormálny otvor medzi konečníkom a vagínou, ktorý umožňuje výkalom vniknúť do vagíny)
 • Rakovina krčka maternice
 • Rakovina vagíny

  Kedy navštíviť lekára

  Ak máte obavy z abnormálneho alebo pretrvávajúceho vaginálneho zápachu, vyhľadajte svojho lekára na vaginálne vyšetrenie - najmä ak máte ďalšie príznaky, ako je svrbenie, pálenie, podráždenie alebo výtok.

  Medzitým minimalizujte vaginálny zápach:

  Umyte si vonkajšiu oblasť genitálií. Pri pravidelných kúpeľoch alebo sprchách používajte veľmi malé množstvo jemného mydla a veľa vody.

  Všetky zdravé vagíny obsahujú baktérie a kvasinky. Normálna kyslosť vagíny udržuje baktérie a kvasinky pod kontrolou.