0%

Krv v moči

Krv v moči môže alebo nemusí byť sprevádzaná bolesťou, ale nie vždy je toto abnormálne a mal by byť tento stav ďalej skúmaný profesionálnym zdravotníkom. Bolestivý stav krvi v moči môže byť spôsobený radom ochorení, vrátane infekcie a kameňov prítomných v močových cestách. Bezbolestný stav krvi v moči môže byť tiež spôsobený mnohými príčinami, vrátane rakoviny. Krv v moči je tiež označovaná ako hematúria. Prítomnosť krvi v moči, sa označuje ako hrubá hematúria, zatiaľ čo krv v moči, ktorá nie je viditeľná voľným okom, sa označuje ako mikroskopická hematúria.

Krv v moči môže súvisieť s týmito ochoreniami

Rakovina močového mechúra Liečba rakoviny močového mechúra závisí na štádiu ochorenia, na stupni nádoru, a typu rakoviny močového mechúra. Prvý a najčastejší príznak nádorov močového mechúra je krvavý moč. Krv v moči sa môže objaviť prerušovane, nemusí byť krv trvale prítomná. Krv v moči neznamená nevyhnutne prítomnosť nádoru v močovom mechúre. Infekcia a kamene v močových cestách sú častými príčinami krvavého moču. Krv v moči spravidla nesprevádzajú bolesti. Príležitostne však môže byť prítomné pálenie pri močení alebo nutkanie na močenie.

Infekcie močového mechúra (cystitída) je zvyčajne spôsobená baktériami alebo, zriedka Candidou. Príznaky: pálivá bolesť pri nutkaní na močenie, po vyprázdnení sa bolesť zhorší. Častejšie močenie v menších dávkach (vo dne i v noci), niekedy je moč s prímesou krvi, bežné sú bolesti v podbruší a v dolnej časti chrbta.

Henoch-Schönleinova purpura (HSP alebo anafylaktoidná purpura), typ zápalu krvných ciev, vedie k vyrážke, artritíde. Je to forma zápalu ciev alebo vaskulitída. Klasicky, HSP spôsobuje kožné vyrážky, bolesť v bruchu, a zápal kĺbov (artritída). Vyrážka kožných lézií sa objaví na gravitácii závislých oblastí, ako sú napríklad nohy. Kĺby sú najčastejšie postihnuté bolesťou a opuchmi členkov a kolien. Pacienti s HSP môže vykazovať horúčku. Zápal krvných ciev v obličkách môže spôsobiť krvi a/alebo bielkoviny nachádzajúce sa v moči. Vážne komplikácie obličiek nie sú časté, ale môžu nastať.

Idiopatická trombocytopenická purpura (ITP) idiopatická znamená, že príčina tohto stavu nie je známa. Trombocytopenická znamená, že je hodnota trobocitov nižšia ako normálny stav trombocitov.

Rakovina obličiek Existuje niekoľko typov rakoviny obličiek (renálna adenokarcinómu alebo hypernefrom). Karcinóm obličiek je po rakovine prostaty a nádoroch močového mechúra tretím najčastejším urologickým malígnym nádorom.

Infekcie obličiek (pyelonefritída) sú zvyčajne spôsobené baktériami, ktoré sa šíria z močového mechúra.

Obličkové kamene sú pevné masy kryštalického materiálu, ktorý sa tvorí v ​​obličkách. Príznaky obličkových kameňov môžu zahŕňajú bolesť.

Polycystické ochorenie obličiek (PKD) sa vyznačuje početnými cystami v obličkách. Polycystické ochorenie obličiek je genetické.

Rakovina prostaty je nekontrolovaný (malígny) rast buniek prostaty. Rakovina prostaty je druhou najčastejšou rakovinou u muža.

Infekcie močových ciest (UTI) je Infekcia moč. mechúra, obličiek, močovodov, alebo močovej trubice. E. coli baktéria môže byť zodpovedná.

Vaskulitída je všeobecný termín pre skupinu ochorení, ktoré sa prezentujú ako nezvyčajný zápal ciev.

Glomerulonefritída

Goodpasturov syndróm

Lieky (na predpis aj bez predpisu)

Trauma