Horúčka

Za horúčku je považovaná teplota vyššia ako 38 stupňov C. Horúčkový pocit však môže nastať už pri teplote 37 stupňov.

Horúčka je účinná zbraň tela s chorobami, ktoré ho práve napadli. Stúpajúce teploty tela sú schopné zabiť veľa choroboplodných organizmov. Z tohto dôvodu by mali byť nízke teploty ponechané bez liečby. Aj keď sa nám môže zdať stav horúčky nepríjemný. Ak nie ste si však istí, možno budete chcieť vyhľadať lekára. Horúčky nad 37 stupňov však môžu byť nepríjemné hlavne pre deti. Tie môžu zahŕňať delírium a kŕče. Horúčka tohto druhu vyžaduje okamžitú domácu liečbu a potom ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Možnosti domácej liečby zahŕňajú použitie kyseliny acetylsalicylovej alebo u detí, non-aspirinové lieky proti bolesti, ako je paracetamol (Tylenol), chladný kúpeľ a to ešte skôr než vyhľadáte lekársku pomoc. K horúčke môže dôjsť s takmer akýmkoľvek typom infekčného ochorenia. Ak máte deti, je takmer nutnosťou mať doma teplomner na meranie telesnej teploty.

Horúčka môže súvisieť s týmito stavmi

Zubné vačky je infekcia v zube, ktorá sa rozšírila do koreňového systému.

Adenovírus 14 (AD14) sa nazýva studeným vírusovým vrahom kvôli vysokému výskytu hospitalizácií a úmrtí pripisovaných tomuto vírusovému kmeňu.

Kúpeľové soli a ich zloženie predstavujú návykové látky. Účinné látky obsiahnuté v soli do kúpeľa majú tendenciu byť chemicky podobné aj s účinkami aké sú u stimulantov ako kokaín a amfetamíny. Niektoré z nich majú halucinogénne účinky.

Vtáčia chrípka je infekcia u ľudí - môže k nej dôjsť pri kontakte s nakazenou hydinou.

Infekcie močového mechúra (cystitída) je Infekcia moč. mechúra, zvyčajne spôsobená baktériami, alebo len zriedka, Candidou, teda plesňou.

Rakovina kosti je vzácny typ rakoviny, ktorý sa vyskytuje v bunkách, ktoré tvoria kosti.

Mozgové lézie ide o poškodenie mozgu, je spôsobené traumou, zápalom, auto imunitnými chorobami a inými ochoreniami, vrátane cievnych mozgových príhod.

Rakovina je ochorenie spôsobené abnormálnym rastom buniek, tiež nazývanými maligné bunky.

Choroba z mačacieho škrabnutia (CSD) je bakteriálne ochorenie spôsobené Bartonella henselae, je charakterizované horúčkou.

Celulitída je akútna bakteriálna infekcia šíri sa pod povrchom kože, vyznačujúca sa sčervenaním, teplom na postihnutom mieste.

Bolesť na hrudníku je častá sťažnosť pacienta na pohotovosti. Príčiny bolesti na hrudníku sú zlomené alebo pomliaždené rebrá, zápal pohrudnice, alebo srdcové ochorenie.

Ovčie kiahne (varicella) je nákazlivé ochorenie detstva, spôsobená vírusom varicella-zoster.

Detská akútna lymfatická leukémia (ALL) je najčastejší typ rakoviny u detí.

Chronický únavový syndróm je vysiľujúce a komplexné ochorenie charakterizované hlbokou únavou, ktorá trvá šesť mesiacov alebo dlhšie.

Nachladnutie a chrípka Antibiotiká nemajú žiadny účinok na vírusy, ktoré sú príčinou prechladnutia a chrípky. Avšak, bakteriálne infekcie, ktoré môžu nasledovať, napríklad infekcie uší a dutín, môžu byť liečené antibiotikami.

Prechladnutie (vírusové infekcie horných dýchacích ciest), je to nákazlivé ochorenie, ktoré môže byť spôsobené rôznymi vírusmi.

Ochorenie spojivového tkaniva ak sa spojivové tkanivo tela dostalo pod útok, môžu sa stať sa stať zraneným následkom zapálenia. Pôvodcom je kombinácia genetických a environmentálnych faktorových rizík.

Coxsackie vírusy RNA vírusy, môžu spôsobiť, krívačku rúk a nôh (HFMD).

Záškrt je infekcia hrtana, priedušnice, priedušiek a zvyčajne je spôsobený vírusmi, menej často baktériami.

Cryptosporidiosis je črevné ochorenie spôsobené Cryptosporidium parazitom. Medzi príznaky patrí vodnatá hnačka, žalúdočné ťažkosti.

Cystická fibróza je hlienovité ochorenie a ochorenie potných žliaz. Cystická fibróza je dedičné ochorenie.

Dengue horúčka je od uhryznutia pruhovaným Aedes aegypti. Príznaky horúčky dengue zahrňujú bolesti hlavy, horúčku a iné.

E. coli (0157: H7) Existuje mnoho typov E. coli (Escherichia coli). Patogénne E. coli môžu spôsobiť infekcie ciest močového mechúra a iné stavy hnačiek. Postihuje deti i dospelých.

Ebola (Ebola vírus choroba) Ebola hemoragická horúčka (HF) je často smrteľná choroba, ktorá spôsobuje horúčku, bolesti hlavy, vracanie, hnačku, bolesť v krku, žalúdka a iné.

Endokarditída je vážna infekcia z jednej zo štyroch srdcových chlopní - je spôsobená rastom baktérií na jednej zo srdcových chlopní.

Neprirodzené (predstierané) poruchy sú stavy, v ktorých ľudia predstierajú, že majú fyzické alebo duševné ochorenie.

Piata choroba (erythema infectiosum) je spôsobená vírusom známym ako parvovírus B 19. Medzi príznaky patrí zvýšená teplota, únava.

Chrípka (influenza) je respiračné ochorenie spôsobené vírusom. Chrípkové príznaky sú horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, nádcha, bolesť hlavy.

Plesňová artritída je zápal kĺbu spôsobený hubou, ktorá napádala telo.

Plesňová meningitída je zriedkavé ochorenie, ktoré nie je nákazlivé. Medzi príznaky patrí horúčka, bolesť hlavy, stuhnutosť krku, nevoľnosť a zvracanie.

Gangréna sa týka mŕtvych alebo umierajúcich telesných tkanív, ktoré sa vyskytujú v dôsledku nedostatočného krvného zásobenia.

Gastroenteritída (žalúdočná chrípka) je termín používaný na opis rôznych gastrointestinálnych problémov.

Rubeola (Rubella) je ochorenie, ktoré je spôsobené vírusom. Symptómy zahŕňajú vyrážku a horúčku po dobu dvoch až troch dní.

Skupina B Strep sú baktérie zvané Streptococcus agalactiae, ktoré môžu niekedy spôsobiť infekcie u tehotných žien.

Slintačka a krívačka je klinický model skladajúci sa z vyrážky na rukách a nohách a v ústach.

Hantavírus pľúcny syndróm (HPS) je ochorenie prenášané hlodavcami. Príznaky zahŕňajú horúčku a bolesti svalov.

Hepatitída (vírusová hepatitída, A, B, C, D, E, G) hepatitída je najčastejšie vírusové ochorenie, v dôsledku infekcie s jedným z vírusov hepatitídy (A, B, C, D, E, F, a G).

Herpangína je infekcia spôsobená predovšetkým coxsackie virusom. Herpangína najčastejšie postihuje malé deti, je spojená s horúčkou bolesťou v krku, a pľuzgiermi v zadnej časti úst.

Hodgkinova choroba je rakovina lymfatického systému s príznakmi, ktoré zahŕňajú nevysvetliteľnú, opakujúcu sa horúčku.

Vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV) spôsobuje infekciu HIV a syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS).

Infekčná mononukleóza (mono) je nákazlivé ochorenie spôsobené vírusom Epstein-Barr (EBV). Infekcia sa môže šíriť slinami a inkubačná doba mono je štyri až osem týždňov.

Zápalové ochorenie čriev (IBD) sú Crohnova choroba (CD) a ulcerózna kolitída (UC).

Kawasakiho choroba je syndróm z neznámej príčiny, ktorý udiera hlavne malé deti. Príznaky ochorenia sú horúčka a začervenanie očí, rúk, nôh, úst a jazyka. Toto ochorenie môže byť liečené vysokými dávkami aspirínu (kyselina salicylová) a gammaglobulínom. Kawasakiho choroba sa obvykle stratí sama počas mesiaca alebo dvoch. Niektoré deti s Kawasakiho chorobou trpia poškodením vencovitých tepien.

Rakovina obličiek Existuje niekoľko typov rakoviny obličiek, vrátane karcinómu obličiek (renálna adenokarcinóm alebo hypernefrom).

Infekcie obličiek (pyelonefritída) je zvyčajne spôsobená baktériami, ktoré sa šíria z močového mechúra z UTI.

Obličkové kamene sú pevné masy kryštalického materiálu, ktorý sa tvorí v obličkách.

Legionárska choroba je infekčné ochorenie vyvolané baktériou Legionella pneumophila.

Leishmanióza je spôsobená parazitom, piesočnou muchou, ktorá napadá človeka uhryznutím. Leishmanióza existuje v mnohých miernych a tropických krajinách sveta. Toto ochorenie je najčastejšie v Indii, Bangladéši, Nepále, Sudáne, Etiópii, Afganistane, Alžírsku, Iráne, Saudskej Arábii, Sýrii, Brazílii, Kolumbii, v Peru a Bolívii. Najbežnejším typom leishmaniózy je kožná leishmanióza. Tá spôsobí vyrážku alebo vredy, ktoré sa tvoria na koži, vrátane pokožky tváre. Postihnutí ľudia môžu mať jednu léziu alebo mnoho lézii. Rany sa hoja pomaly mesiace až roky. Iný typ sa nazýva viscerálna leishmanióza. Parazity infikujú tkaniva hlavných orgánov, najmä pečeň, slezinu a kostnú dreň. Závažné prípady sú zvyčajne fatálne, ak sa choroba nelieči.

Leptospiróza je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje príznaky ako je horúčka, bolesti hlavy a zimnicu.

Listeria je druh baktérie, ktoré môže spôsobiť otravu potravín. Listerióza príznaky sú hnačka, nevoľnosť a horúčka.

Nízky krvný tlak (hypotenzia) je krvný tlak, ktorý je tak nízky, že spôsobuje príznaky ochorenia.

Lyme choroba je bakteriálne ochorenie, ktoré sa prenáša kliešťami, keď uhryznú infikujú človeka.

Malária je ochorenie, ktoré sa šíri uhryznutím infikovaným komárom Anopheles. Malária vyvinie príznaky ako horúčku a zimnicu a iné.

Osýpky (rubeola) je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré je spôsobené vírusom. Príznaky: vyrážka, vysoká horúčka, kašeľ, nádcha.

Melioidosis je infekčné ochorenie spôsobené baktériou, Burkholderia pseudomallei. Melioidosis infekcie zvyčajne postihujú pľúca. Melioidosis je diagnostikovaný pomocou krvi, moču, spúta, alebo testovaním kože na lézie, je liečený antibiotikami. Celková úmrtnosť je 40%.

Meningitída Encefalitída je zápal mozgu, ktorý spôsobuje náhlu horúčku, vracanie, bolesť hlavy, citlivosť na svetlo, stuhnutý krk a chrbát.

Meningococcemia je infekcia krvného riečiska spôsobená Neisseria meningitídach. Meningococcemia príznaky sú horúčka, bolesť hlavy a iné.

Mold expozícia môže spôsobiť príznaky u ľudí, ktorí sú citliví na plesne. Príznaky alergie: kýchanie, výtok z nosa.

Opičie kiahne je vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje príznaky ako je horúčka, potenie, a vyrážka s pľuzgierikmi a papulami na tvári.

Mukormykóza (zygomycosis) je plesňová infekcia spôsobená Zygomycetes. Symptómy sú horúčka, bolesť hlavy, kašeľ.

Mnohopočetný myelóm je druh rakoviny, ktorá je spôsobená malígnymi plazmatickými bunkami v kostnej dreni - produkujú abnormálne vysoké množstvo špeciálneho proteínu. Plazmatické bunky sú biele krvinky, ktoré tvoria protilátky a sú súčasťou imunitného systému.

Mumps je akútne vírusové ochorenie spôsobené vírusom mumpsu. Príznaky mumpsu sú horúčka, bolesti hlavy, bolesti svalov, únava.

Myasthenia Gravis je chronické autoimunitné neuromuskulárne ochorenie. Rôzne stupne slabosti svalstva sa vytvárajú následkom ochorenia.

NDM-1 je enzým produkovaný niektorými kmeňmi baktérií.

Non-Hodgkinov lymfóm je nádorové ochorenie lymfatického systému.

Norovirus infekcie spôsobujú črevnú chrípku alebo gastroenteritídu.

Pilonidálna cysta je cysta, ktorá sa vytvorí v rázštepe zadku.

Mor je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Yersinia pestis. Prenos na človeka prebieha prostredníctvom bĺch.

Pneumónia je zápal pľúc spôsobený hubami, baktériami alebo vírusmi. Symptómy zahrňujú kašeľ, horúčku, dýchavičnosť.

Besnota je fatálna vírusová infekcia. Besnota príznaky predstavujú horúčku, bolesti hlavy, bolesti svalov, a môže postupovať k vážnejším stavom ako je dezorientácia, stavy zmien vedomia, zvýšená dráždivosť, parézy a paralýzy a podobne. Úmrtnosť je takmer 100%.

Respiračný syncyciálny vírus (RSV) je vysoko nákazlivá vírusová infekcia. Príznaky zahŕňajú horúčku a prekrvenie nosovej sliznice.

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov, tkanív okolo kĺbov.

Škvrnitý týfus je ochorením prenášaným kliešťami, ktoré spôsobujú symptómy ako sú horúčka, vyrážka, bolesti hlavy a svalov.

Roseola je vírusové ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje malé deti. Symptómy: náhla vysoká horúčka.

Rotavírus je najčastejšou príčinou ťažkej hnačky u dojčiat a detí po celom svete.

Salmonella je zvyčajne spôsobená konzumáciou kontaminovaných potravín.

Sarkoidóza je ochorenie, ktoré spôsobuje zápal tkanív tela. Príčina sarkoidózy nie je známa. Sarkoidóza zvyčajne postihuje pľúca a kožu.

SARS je ťažký akútny respiračný syndróm, ide o ochorenie spôsobené koronavírusom SARS CoV.

Šarlach je bakteriálna infekcia spôsobená Streptococcus skupinou baktérií, spôsobuje symptómy horúčku, vyrážku.

Kiahne je ochorenie spôsobené vírusom varioly. Symptómy zahrňujú charakteristickú vyrážku a vysokú horúčku.

Bolesť v krku je všeobecne popisovaná ako bolesť alebo nepríjemné pocity v oblasti krku. Bolesť v krku môže byť spôsobená bakteriálnou alebo vírusovou infekciou.

Staph infekcie (Staphylococcus aureus) je skupina baktérií, ktoré môžu spôsobiť veľké množstvo chorôb.

Pohlavne prenosné choroby u mužov (STD), sú infekcie prenášané pri pohlavnom styku. Môžu byť spôsobené vírusmi, baktériami.

Hrdlo strap je bakteriálna infekcia v hrdle.

Streptokokové infekcie sú spôsobené skupinou Streptococcus baktérii, ktorá spôsobujú rad zdravotných problémov.

Zápal vonkajšieho ucha je infekcia kože, ktorá pokrýva vonkajší zvukovod.

Prasacia chrípka H1N1 chrípková vírusová infekcia je infekčné ochorenie, ktoré je všeobecne prenesené z infikovaného prasaťa na človeka.

Thymom je nezvyčajná rakovina týmusu. Ochorenie je asymtomatické.

Syndróm toxického šoku je infekcia, ktorá spôsobuje príznaky ako je nízky krvný tlak, horúčka a vyrážka s olupovaním kože.

Toxoplazmóza je parazitárna infekcia, ktorá spôsobuje príznaky: opuchnuté lymfatické uzliny, a svalové bolesti.

Cestovná medicína Cestovatelia by sa mali pripraviť na svoju cestu tým, že navštívia svojho lekára, aby si zabezpečili správne očkovanie.

Brušný týfus je ochorenie spôsobené baktériou Salmonella typhi.

Týfus je ochorenie spôsobené baktériou Rickettsia. Symptómy sú horúčka, bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, hnačka.

Infekcie močových ciest (UTI) je Infekcia moč. mechúra, obličiek, močovodov alebo močovej trubice. E. coli, typ baktérie je možným pôvodcom.

Vankomycín-rezistentné enterokoky (VRE) je najčastejším typom infekcie získanej pacientmi pri pobyte v nemocniciach.

West Nile encefalitída je infekcia mozgu spôsobená vírusom.

Čierny kašeľ (pertussis) je vysoko nákazlivá infekcia dýchacích ciest, ktoré sú spôsobené baktériou Bordetella pertussis.

Žltá zimnica je infekčné ochorenie prenášané infikovanými komármi. Nežiaduce účinky sú zriedkavé. Pomôže očkovanie vakcínou proti žltej zimnici.

Absces

  • Bakteriálne infekcie
  • Lieky na predpis i nepredpísané

    Infekcia parazitom

  • Virusová infekcia
  • Displus.sk používa na stránke hlasového asistenta ResponsiveVoice. Označte myškou text.