0%

Kontaktná dermatitída

Hlavným príznakom kontaktnej dermatitídy je kožná vyrážka. Z vyrážky môže vytekať tekutina alebo môže mokvať a je zvyčajne umiestnená v mieste kontaktu s nejakým dráždením, ktoré vedie ku kontaktnej dermatitíde. Vyrážka je často červenej farby a zdvihnutá je nad úroveň kože. Vyrážka je zvyčajne sprevádzaná svrbením alebo pálením, a postihnuté miesto sa môže vnímať ako teplé na dotyk.

Kontaktná dermatitída je vyrážka, ktorá sa vyskytuje v mieste expozície látkou, ktorá je schopná produkovať reakciu kože. Kontaktná dermatitída môže byť spôsobené škodlivými, dráždivými látkami, na ktoré si pacient vytvoril kožnú alergiu. Pacienti s kontaktnou dermatitídou sa sťažujú na svrbenie a pálenie v mieste červenej, vyvýšenej, mokvavej, šupinatej vyrážky. Kontaktná dermatitída je diagnostikovaná na základe klinického vzhľadu spojeného s kompatibilnou históriou pacienta. Potvrdenie alergickej kontaktnej dermatitídy môže vyžadovať testovanie kože s podozrivou látku. Kontaktná dermatitída všeobecne vyžaduje liečbu lokálnymi steroidnými krémami, ale ak je rozsiahla, môže vyžadovať, užívanie steroidov ústne. Prognóza je dobrá, ak provokujúca látka je identifikovaná a pacient sa jej dokáže vyhnúť.

Čo je kontaktná dermatitída?

Kontaktná dermatitída je kožná vyrážka, ktorá sa vyskytuje v mieste expozície látky, ktorá roznecuje kožu.

Súhrnne o kontaktnej dermatitíde

Existujú dve formy kontaktnej dermatitídy. Dráždivá kontaktná dermatitída sa vyskytuje v mieste použitia toxických chemických látok alebo látky, ktorá je priamo škodlivá pre kožu. Druhá, alergická kontaktná dermatitída, je svrbivá vyrážka, ktorá sa vyskytuje len u ľudí, ktorí si vyvinuli alergickú citlivosť na konkrétne chemické látky. Tieto látky nemusia byť nevyhnutne dráždivé alebo toxické. Sú schopné vyvolať imunitnú reakciu v koži v mieste, kde dochádza k priamemu kontaktu. To si vyžaduje aspoň jeden predchádzajúci kontakt v minulosti s touto látkou, aby imunitný systém mohol byť prispôsobený tak, aby už viac nereagoval na túto látku, keby došlo opätovne ku kontaktu.

Príznaky kontaktnej dermatitídy

Červená vyrážka alebo hrbole
Svrbenie, ktorá môže byť ťažké
Suchá, popraskaná, šupinatá koža a ak stav je chronický
Pľuzgiere, vypúšťanie tekutiny z vyrážok a tvorba krust a ak je reakcia závažná
Opuch, pálenie alebo veľká citlivosť

Závažnosť vyrážky závisí od...

dobe vystavenia "látke"
Sile pôsobenia látky, ktorá spôsobila vyrážku
Faktorom prostredia, ako je (napr.) teplota, prúdenie vzduchu a potenie na meste vystavenia
záleží na genetickej výbave, ktorá môže ovplyvniť, ako budete reagovať na určité látky

Kedy navštíviť lekára

Vyrážka je tak nepríjemná, že nedá spať alebo ju opakovane pri svojej činnosti obnovujete - poškodzujete
Vyrážka je bolestivá, ťažká a rozšírená
Ste v rozpakoch, ako vaša pleť vyzerá
Ak sa vyrážka nezlepší v priebehu niekoľkých týždňov
Vyrážka ovplyvňuje aj vašu tvár alebo genitálie