Chronická bolesť

Chronická bolesť je bolesť (nepríjemný pocit nepohodlia), ktorý pretrváva alebo postupuje po dlhú dobu. Chronická bolesť zvyčajne pretrváva po dobu aspoň 3 mesiacov. Na rozdiel od akútnej bolesti, ktorá vzniká náhle v reakcii na konkrétne zranenie a je zvyčajne liečiteľná. Chronická bolesť pretrváva v čase a je často rezistentná na lekárske ošetrenie. Chronická bolesť má tendenciu narúšať schopnosť vykonávať bežné denné aktivity a má vplyv na kvalitu života.

Chronická bolesť môže súvisieť s radom rôznych zdravotných stavov, predchádzajúce traume alebo poraneniu. Chronická bolesť u starších často súvisí s degeneratívnými chorobami, ktoré sú spôsobené vekom, vrátane artritídy a problémov opotrebovania, týkajúcich sa najmä chrbtice. Tieto stavy bežne spôsobujú bolesti chrbta, krku, bokov a kolien.

Chronická bolesť sa môže zhoršiť v reakcii na životné prostredie a/alebo psychologických faktorov.

Existuje celý rad možností liečby pre ľudí s chronickou bolesťou. Cieľom liečby bolesti je poskytnúť úľavu od príznakov a zlepšenie úrovne jednotlivca vo fungovaní v každodennom živote. Počet mnohých typov liekov sa používa v liečbe chronickej bolesti. Zaujímavé je, že chronická bolesť môže byť niekedy potlačená, potom čo pacient prestal fajčiť a/alebo vynechal kofeín, alebo keď znížil svoju hmotnosť, zmiernil pracovnú záťaž, optimalizoval osobnú výživu a/alebo upravil svoj spánok. Chronická bolesť si vyžaduje starostlivé sledovanie poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Chronická bolesť môže súvisieť s týmito stavmi

Ankylozujúca spondylitída je typ artritídy, ktorá spôsobuje chronický zápal chrbtice.

Artritída je zápal jedného alebo viacerých kĺbov. Keď sú kĺby zapálené môžu rozvíjať tuhosť, teplo, opuch, začervenanie na mieste postihnutia.

Bolesť rakoviny Rakovina zvykne vo výsledku a reakcii bolieť, nádor často tlačí na nervy alebo napadá kosti alebo orgány a oblasti orgánov. Väčšina ľudí s rakovinou bude pociťovať bolesť v určitej dobe. Bolesť môže vyplývať z rakoviny samotnej, alebo z liečby rakoviny. Okrem toho môžu niektorí ľudia, ktorí boli liečení na rakovinu v minulosti stále trpieť bolesťou. Bolesť pri rakovine, alebo určité nepohodlie, ktoré pramenia z rakoviny a jej a liečbe, možno ovládať po väčšinu času. Existuje veľa rôznych liekov a metód na liečbu bolesti rakoviny. Ľudia, ktorí majú rakovinu a pociťujú bolesť, je potrebné aby okamžite informovali svojho lekára. Čím skôr sa liečba bolesti začne, tým je efekt účinnejší.

Chronický únavový syndróm je vysiľujúce a komplexné ochorenie charakterizované hlbokou únavou, ktorá trvá minimálne 6 mesiacov - diagnostické kritérium.

Bolesti hlavy podobné migréne je bolesť hlavy určitého typu, ktorá sa vracia. Je to bolesť hlavy vo výške očí alebo uší, alebo vzadu hlavy (okcipitálna), alebo v zadnej časti na úrovni "horného hrdla". Bolesti hlavy majú mnoho príčin.

Depresia je choroba, ktorá zahŕňa telo, náladu a myšlienky a ovplyvňuje spôsob, akým človek existuje celkovo.

Diabetická neuropatia je komplikácia cukrovky, ktorá spôsobuje poškodenie nervov; to súvisí s krvnou glukózou

Fibromyalgia je chronické ochorenie, bolesťou charakterizovaná choroba, navyše únava, poruchy spánku, a bolestivé miesta na tele.

Rakovina - karcinóm hlavy a krku je rakovina ústnej dutiny, slinných žliaz, prínosových dutín a nosných dutín, hltanu, hrtanu, alebo lymfatického systému.

Bolesti hlavy sa delia na viac skupín: 1/ primárne bolesti hlavy, 2/ sekundárne bolesti hlavy, a lebečnú neuralgiu

Bolesti hlavy u detí Deti majú bolesti hlavy a migrény tiež. Mnoho dospelých s bolesťami hlavy s nimi začali ešte za detstva (20% dospelých)

Burzitída je zápal alebo podráždenie burzy. Burza je vačok naplnený lubrikačnou tekutinou nachádzajúcou sa medzi tkanivami ako napr. kosti, svaly, šľachy a koža. Vačok znižuje oder, trenie a dráždenie štruktúr, ktoré sa pri pohybe končatiny posúvajú vzájomne po sebe napr. šľacha po kosti alebo po svale, jeden sval po druhom a pod.

Zápalové ochorenie čriev (črevné problémy (IBD) sú Crohnova choroba (CD) a ulcerózna kolitída (UC).

Nespavosť je vnímaná alebo sťažovaná ako nedobrý a nekvalitný spánok z dôvodu nemožnosti zaspať alebo problémami zobúdzania.

Syndróm drážd. čreva (IBS) je GI (gastrointestinálna porucha) s príznakmi bolesti brucha, nadúvania, zvýšeného dychu.

Kolenová burzitída keď niektorý z troch vačkov vyplnených tekutinou (burza) dôjde ku zápalu v dôsledku zranenia alebo napätia.

Bolesť kolena Akútne zranenia, zdravotný stav, a chronické podmienky používania sú príčiny bolesti kolena.

Dolné bolesti chrbta Existuje veľa príčin bolesti chrbta. Bolesť v dolnej časti chrbta môže súvisieť s kosteným bedrom chrbtice, nemocné disky medzi stavcami sú častou príčinou.

Migréna sú ťažké bolesti hlavy, ktoré sprevádza citlivosť na svetlo, zvuky a pachy.

Roztrúsená skleróza (RS) je ochorenie, ktoré spôsobuje demyelinizácia nervových buniek v mozgu a mieche. Ak k tomu dôjde, axóny (časti nervových buniek, ktoré vykonávajú impulzy do iných buniek), nefungujú dobre. Myelín pôsobí ako izolácia na elektrické drôty. Ako sú ďalšie oblasti alebo nervy ovplyvnené touto stratou myelínu, u pacientov sa postupne objavia príznaky, pretože impulzy sú znížené alebo stratené. V niektorých prípadoch, axon samotného nervu môže byť ovplyvnený tiež. Tieto oblasti poškodenia sa nazývajú lézie alebo plaky a sú zrejmé na magnetickej rezonancii (MRI).

Myofasciálne bolesti sú bolesti svalov v mäkkých tkanivách tela, kvôli zraneniu alebo napätiu.

Bolesti krk u môžu byť spôsobené ľubovoľným počtom porúch a chorôb.

Neuropatická bolesť je chronické ochorenie, ktoré vedie k prebiehajúcim príznakom bolesti. Diabetes, rakovina, mŕtvica, HIV, nedostatok vitamínov môžu byť príčinou.

Artróza je typ artritídy, ktorá je spôsobená zápalom, poruchou, prípadné stratou chrupavky v kĺboch.

Zvládanie bolesti môžu byť jednoduché alebo zložité, v závislosti na príčine. Existuje mnoho prípravkov a postupov, ktoré pomáhajú zmierniť i tie najväčšie bolesti.

Zápal pankreasu je zriedkavé ochorenie, pri ktorom pankreas sa stane zapáleným. Príčiny stavu sú viaceré.

Periférna neuropatia je problém s fungovaním nervov mimo miechy.

Periférne cievne ochorenie (PVD) odkazuje na ochorenia ciev (tepny a žily), ktoré sa nachádzajú mimo srdca

Pseudodna je to forma artritídy. Pseudodna je typ zápalu kĺbov (artritída), ktorá je spôsobená ukladaním kryštálov s názvom difosforečnan vápenatý, v a okolo kĺbov. Pseudodna doslovne znamená "falošná dna " Názov je odvodený od jej podobnosti s Dnou.

Psoriatická artritída je ochorenie, ktoré spôsobuje zápal kože a zápal kĺbov. Medzi príznaky patrí bolestivosť, stuhnutosť a opuchnuté kĺby.

Reaktívne artritída je chronické forma artritídy predstavuje nasledujúce tri možné nastavenia: (1) zapálené kĺby, (2) zápal očí (zápal spojiviek), a (3) zápal pohlavných orgánov, močového ústrojenstva, alebo gastrointestinálneho systému.

Opakované pohybové poruchy (RMDS) sú svalové podmienky, ktoré vyplývajú z opakovaných pohybov. Syndróm karpálneho tunela a pod.

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov, tkanív okolo kĺbov.

Ischias predstavuje bolesti, spôsobené dráždením sedacieho nervu, typicky bolsť vyžaruje do stehien nôh.

Bolesť ramien a krku a bolesti krčnej chrbtice môžu byť spôsobené burzitídou, priškrtením nervu, poranením krčnej chrbtice, šliach, herniou disku, alebo zranením rotátorovej manžety.

Ramenná burzitída je zápal ramennej burzy. Burza je vačok naplnený lubrikačnou tekutinou nachádzajúci sa medzi tkanivami ako napr. kosti, svaly, šľachy a koža. Vačok znižuje oder, trenie a dráždenie štruktúr, ktoré sa pri pohybe končatiny posúvajú vzájomne po sebe napr. šľacha po kosti alebo po svale, jeden sval po druhom a pod. Burzitída môže byť spôsobená poranením, infekciou, alebo reumatickým stavom.

Spinálne bolesti hlavy Ku spinálnej bolesti hlavy môže dôjsť v dôsledku postupu, ako je lumbálna punkcia alebo epidurálny blok (v priebehu ženského pôrodu). Tieto "nehody" sú zriedkavé.

Stres nastáva, keď sily okolitého sveta dopadajú na jednotlivca neúmerne, nedokáže týmto tlakom čeliť.

Syndróm Temporomandibularny (TMJ) je porucha, ktorá spôsobuje príznaky, ako je bolesť, klikanie a praskanie čeľuste.

Bolesť trojklanného nervu Bolesť, ktorá vzniká v tvári sa označuje ako neuralgia trojklaného nervu. Táto bolesť môže byť spôsobená zranením alebo infekciou

Maternicové myómy (nezhubné nádory maternice) Myómy maternice sú nezhubné nádory, ktoré vznikajú v maternici a sú väčšinou okrúhle alebo semi-guľaté

Podvrtnutie krku je zranenie osoby na krku po dopravnej nehode (vo väčšine prípadov). Symptómy zahŕňajú: bolesť hlavy, bolesť krku a iné príznaky od prípadu k prípadu.

Displus.sk používa na stránke hlasového asistenta ResponsiveVoice. Označte myškou text.