Rameno

Rameno je jedným z najväčších a najzložitejších kĺbov v tele. Ramenný kĺb je tvorený funkciou, kedy ramenná (horná časť paže) zapadá do lopatky ako lopta do koša. Ďalšími dôležitými kosťami v ramene sú:
Acromion - je to kostnatá projekcia mimo lopatky. Kľúčna kosť a Coracoid proces. Rameno má niekoľko ďalších dôležitých štruktúr: Rotátorová manžeta je zbierka svalov a šliach, ktoré obklopujú rameno, tie ju podporujú a umožňujú široký rozsah pohybu. Bursa - je malý vak tekutiny, ktorá chráni šľachy rotátorovej manžety. Manžeta chrupavky tzv. labrum tvorí akúsi šálku na guľu, ako hlavica humeru. Rameno zapadá pomerne voľne do ramenného kĺbu. To dáva ramenu široký rozsah pohybu, ale tiež ho to robí náchylné ku zraneniu.

Ochorenia ramena

Zamrznuté rameno: Zápal sa rozvíja v ramene, ktorý spôsobuje bolesť a stuhnutosť. Ako zamrznuté, zatuhnuté rameno postupuje, pohyb v ramene môže byť výrazne obmedzený.

Osteoartróza: Artritída, ktorá sa vyskytuje viac s postupujúcim vekom. Rameno je menej často ovplyvnené osteoartrózou, než kolená.

Reumatoidná artritída: Forma artritídy, v ktorej imunitný systém napáda vlastné kĺby, spôsobuje zápal a bolesť. Reumatoidná artritída môže postihnúť akýkoľvek kĺb, vrátane ramena.

Dna: forma artritídy, pri ktorej sa v kĺbe tvoria kryštály, čo spôsobuje zápal a bolesť.

Bolesť rotatora manžety: zranenie, ktorá bolo spôsobené postupným oslabením v dôsledku veku a starnutia, či námahy. Slabosť v ramene a zvyčajne bolesť, sú príznaky.

Ramenný impingement: Acromion (hrana lopatky) tlačí na rotátorovú manžetu a rameno sa zdvihne. Je prítomný zápal, alebo poranenia v rotátorovej manžete, tento incident spôsobuje bolesť.

Ramenné dislokácie: Humerus, alebo jedna z iných kostí v ramene vykĺzne z prirodzenej polohy. Toto spôsobuje bolesť a pocit "prasknutia", ak je rameno vykĺbené.

Ramenný zápal šliach: Zápal jedného z väzov v ramene rotátorovej manžety.

Ramenná burzitída: zápal burzy, malý vak na tekutiny, ktorý spočíva na rotátorovej manžete. Bolesť pri činnostiach alebo tlaku na horne časti vonkajšej paže sú príznaky.

Labral: Labral tear, nehoda alebo nadmerná záťaž môže spôsobiť trhlinu v Labra manžete chrupavky, ktorá prekrýva hlavu humerus. Väčšina prípadov sa lieči bez nutnosti operácie.

Vyšetrenia ramena

Magnetická rezonancia (MRI): MRI skener používa vysoko výkonný magnet a počítače ktoré vytvoria obrázky s vysokým rozlíšením na ramene a okolitých štruktúrach.

Počítačová tomografia (CT): CT skener vykoná viacero snímkov, a počítač vytvára detailné zábery ramena.

Röntgen ramena: Prostý X-ray film z ramena môže ukázať dislokácie, osteoartrózu alebo zlomeninu ramennej kosti. X-ray (RTG) filmami nemožno diagnostikovať svaly alebo šľachy.

Liečba ramena

Operácia ramena: Operácia sa zvyčajne vykonáva za účelom pomôcť tomu, aby bol ramenný kĺb stabilnejší. Ramenná chirurgia môže byť artroskopická (niekoľko malých zárezov) alebo otvorená (veľký operačný rez).

Artroskopická operácia: chirurg robí malé rezy v ramene a vykonáva operáciu prostredníctvom endoskopu (flexibilná trubica s kamerou a nástrojmi na konci). Artroskopický chirurgický zákrok vyžaduje menej času pre zotavenie pacienta, než otvorené operácie.

Fyzikálna terapia: Program cvičenia môže posilniť ramenné svaly a zlepšenie flexibility v ramene. Fyzikálna terapia je účinná.

Lieky na bolesť: Zmierňujú bolesť, ako je paracetamol (Tylenol), ibuprofén (Motrin) a naproxén (alevo) môžu zmierniť najväčšiu bolesť ramena. Ťažšie bolesti ramena môžu vyžadovať lieky na predpis.

RICE: Ide o mnemotechnickú pomôcku v angličtine, ale má platnosť aj u nás na Slovensku. R elax (Odpočinok), I ce (Ľad), C ompression, (Kompresia - zvyčajne nie je nutná), a E levation (Vyvýšenie, v zmysle nadvihnutia). RICE môže zlepšiť bolesť a opuch mnohých ramenných zranení, navyše studené obklady môžu zabrániť drobným vnútorným krvácaniam ramena.

Kortikosteroidové (kortizón) injekcie: lekár vstrekuje kortizón do ramena, znižuje tak zápal a bolesť spôsobenú burzitídou alebo artritídou. Účinky kortizónových injekcii môžu trvať niekoľko týždňov.

Displus.sk používa na stránke hlasového asistenta ResponsiveVoice. Označte myškou text.