Ucho

Ucho m├í vonkaj┼íie, stredn├ę a vn├║torn├ę ─Źasti. Vonkaj┼íie ucho sa naz├Żva u┼ínica a je vyroben├í z vr├║bkovanej chrupavky pokrytej ko┼żou. Zvuk prech├ídza lievikom cez u┼ínicu a kon─Ź├ş a┼ż pri u┼ínom bubienku. Zvuk sp├┤sob├ş, ┼że u┼ín├Ż bubienok a jeho mal├ę pripojen├ę kosti v strednej ─Źasti ucha vibruj├║ a vibr├ície s├║ veden├ę do bl├şzkeho slim├íka. ┼ápir├ílovit├Ż slim├ík je s├║─Źas┼ąou vn├║torn├ęho ucha; ten transformuje zvuk na nervov├ę impulzy, ktor├ę cestuj├║ a┼ż do mozgu. Na polkruhov├ę kan├íliky naplnen├ę tekutinou (labyrint) sa prip├íjaj├║ nervy vo vn├║tornom uchu. Poielaj├║ inform├ície o stave n├í┼ího tela do mozgu. Eustachovou trubicou odtek├í tekutina zo stredn├ęho ucha do hrdla (hltanu) za nosom.

Ochorenia ucha

Boles┼ą ucha: Boles┼ą v uchu m├┤┼że ma┼ą mnoho pr├ş─Źin. Niektor├ę z nich s├║ z├íva┼żn├ę, niektor├ę nie s├║ a┼ż tak├ę z├íva┼żn├ę.

Otitis media (z├ípal stredn├ęho ucha): Z├ípal alebo infekcia stredn├ęho ucha (za bubienkom). Zvy─Źajne je sp├┤soben├í infekciou.

Plavec ucha (Otitis externa): Z├ípal alebo infekcia vonkaj┼íieho ucha (u┼ínice a zvukovodu). N├íhle pr├şpady s├║ zvy─Źajne sp├┤soben├ę infekciou; chronick├Ż z├ípal stredn├ęho ucha.

M├ęnierove choroby: Stav, zvy─Źajne sa prejavuj├║ci na jednom uchu, Vertigo, tinnitus, strata sluchu a bolesti s├║ be┼żn├ę pr├şznaky.

Tinnitus: Zvonenie v jednom alebo oboch u┼íiach. Zvy─Źajne je to kv├┤li po┼íkodeniu z vystavenia hluku, alebo n├ísledkom starnutia.

U┼ín├Ż maz (u┼ín├Ż vosk): U┼ín├Ż maz m├┤┼że blokova┼ą u┼ín├Ż kan├ílik a upcha┼ą cestu k bubienku. Bubienok m├┤┼że by┼ą po┼íkoden├Ż n├ísledkom ni┼ż┼í├şch vybr├ícii.

Pretrhnt├Ż u┼ín├Ż bubienok: Ve─żmi hlasn├ę zvuky m├┤┼żu n├íhle zmeni┼ą tlak vzduchu, infekcie alebo cudzie predmety m├┤┼żu taktie┼ż natrhn├║┼ą u┼ín├Ż bubienok, tak sp├┤sobi┼ą mal├Ż otvor na bubienku, zvy─Źajne sa tento hoj├ş v priebehu nieko─żk├Żch t├Ż┼żd┼łov.

Akustick├Ż neurom: Non-kancer├│zny n├ídor, ktor├Ż rastie na nerve a cestuje z ucha do mozgu. Nedosl├Żchavos┼ą, z├ívraty, hu─Źanie v u┼íiach m├┤┼żu by┼ą pr├şznakmi.

Mastoiditida: Infekcia mastoideus kosti, ktor├í je hne─Ć za uchom. Mastoiditida m├┤┼że vyplyn├║┼ą z nelie─Źen├Żch stavov stredn├ęho ucha.

Ben├şgne paroxyzm├ílne polohov├ę vertigo (BPPV): Naru┼íen├í funkcia vo vn├║tornom uchu, ─Źo sp├┤sobuje z├ívraty. Aj ke─Ć to nie je medic├şnsky z├íva┼żn├ę, m├┤┼żu jeho sympt├│my by┼ą hodne stresuj├║ce.

Cholesteatom: Toto je ben├şgny stav. Jedn├í sa o nahromadenie v├Ązivov├ęho tkaniva v r├ímci stredn├ęho ucha a okolit├Żch kost├ş. ─îasto je pr├şznakom vytekanie p├íchnuceho hnisu, alebo strata sluchu.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman