Psychiatrické poruchy

Dyspareunia

Kategória

Sexuálne poruchy a dysfunkcie

Etiológia

Táto porucha môže súvisieť s priamym prepojením s obeťami znásilnenia a sexuálneho zneužívania. Môže byť tiež v súvislosti s vaginizmom.

Bolestivý pohlavný styk môže nastať z rôznych dôvodov - od štrukturálnych problémov až ku psychickým problémom, ktoré sa podieľajú na vzniku poruchy. Mnoho žien zažíva skúsenosti s bolesťou pri pohlavnom styku v niektorom z časových bodov života.

Lekársky termín pre bolestivý pohlavný styk je dyspareunia, ktorá je definovaná ako pretrvávajúca alebo recidivujúca genitálna bolesť, ktorá sa vyskytuje tesne pred, počas alebo po pohlavnom styku.

Príznaky Dyspareunie:

Bolesť pri sexuálnej penetrácii (vstup)

Bolesť pri zavádzaní tampónu

Bolesť, ktorá sa prejaví len s niektorými sexuálnymi partnermi, alebo len za určitých okolností

Bolesti aj bez styku

Hlboká bolesť pri zatlačení

Pálenie alebo bolesť

Príčiny stavu:

Bolesť pri prenikaní môže byť spojená s radom faktorov, ku ktorým patrí:

Nedostatočné mazanie vnútorného prostredia. To je často výsledkom nedostatočnej sexuálnej predohry. Nedostatočné mazanie je tiež často spôsobené poklesom hladiny estrogénu po menopauze, po pôrode alebo pri dojčení. Okrem toho, niektoré lieky inhibujú túžbu alebo vzrušenie, ktoré môže znižovať mazanie a robia sex bolestivým. Medzi také lieky patria antidepresíva, lieky na vysoký krvný tlak, sedatíva, antihistaminiká a niektoré antikoncepčné pilulky.

Zranenia, trauma alebo podráždenie. To zahŕňa poranenie alebo podráždenie; panvová chirurgia, ženská obriezka, nastrihnutá hrádza alebo vrodené genitálne anomálie.

Zápal, infekcie alebo kožné ochorenia. infekcia v oblasti genitálií alebo močových ciest môže spôsobiť bolesť pri pohlavnom styku. Ekzém alebo iné kožné problémy v oblasti genitálií môžu byť tiež problémom.

Vaginizmus. samovoľné kŕče svalov pošvovej steny (vaginizmus) môže pokusy o preniknutie sprevádzať bolesťou.

Niektoré ďalšie choroby. endometrióza, zápalové ochorenia panvy, maternice, vaginálna výhrez, maternicové myómy, zápal močového mechúra, Syndróm drážd. čreva, hemoroidy a ovariálne cysty.

Operácie alebo liečebné postupy.

jazvy z operácií, ktoré sa týkajú panvovej oblasti, vrátane hysterektómie, môžu niekedy spôsobiť bolesť pri pohlavnom styku. Okrem toho, liečebné postupy pri rakovine, ako je chemoterapia a žiarenie, môžu spôsobiť zmeny, ktoré robia sex bolestivým.

Emocionálne faktory:

Emócie sa hlboko prelínajú so sexuálnou aktivitou a môžu hrať úlohu v akomkoľvek type sexuálnej bolesti.

Psychologické problémy.

úzkosť, depresia, môžu zavážiť aj obavy týkajúce sa fyzického vzhľadu, strach z intimity alebo vzťahové problémy, to všetko môže prispievať k nízkej úrovni vzrušenia a výsledkom je potom nepohodlie a bolesť.

Stres. Svaly panvového dna majú tendenciu reagovať na stres vo vašom živote. To môže prispieť k bolesti pri pohlavnom styku.

História sexuálneho zneužívania. Väčšina žien s dyspareuniou nemajú históriu sexuálneho zneužívania, ale ak ste boli zneužitá, toto môže zohrať podstatnú úlohu.

Niekedy môže byť ťažké zistiť, či sú psychologické faktory spojené s dyspareuniou. Počiatočná bolesť môžu viesť k strachu z opakujúcich sa bolestí, takže je ťažké sa uvoľniť, čo môže viesť k väčšej bolesti. Rovnako ako u iných bolestí v tele, môže sa partnerka začať vyhýbať činnostiam, ktoré sú spojené s bolesťou.

Lieky:

Rôzne typy liečby tiež môžu byť užitočné, vrátane:

Desenzibilizačná liečba. Počas tejto terapie sa žena naučí vaginálne relaxačné cvičenia, ktoré môžu znížiť bolesť. Terapeut môže odporučiť cvičenia panvového dna (Kegelové cvičenia) alebo iné metódy pre zníženie bolesti pri pohlavnom styku.

Poradenstvo alebo sexuálna terapia.

Pokiaľ sex bol bolestivý po dlhú dobu, môže dôjsť k negatívnej emocionálnej reakcii na sexuálnu stimuláciu po liečbe. Ak sa žena ajej partner vyhýbajú intimite, pretože pre partnerku je sex bolestivou záležitosťou, môžu tiež potrebovať pomôcť zlepšiť komunikáciu so svojim partnerom a tiež potrebujú obnovenie sexuálnej intimity. Psychoterapeut je schopný tento problém riešiť. Partnerova prítomnosť je pri terapii nutná!

Prognóza

Odlišuje sa v jednotlivých prípadoch.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman