Vagína

Vagína je elastický, svalnatý dutý orgán z mäkkého, pružného tkaniva. Vagína spája maternicu s okolitým svetom. Vulva a labia tvoria vstup, a kŕčok maternice včnieva do pošvy, ktoré spolu tvoria vnútorný koniec vagíny.

Vagina slúži pri pohlavnom styku ku preniknutiu penisu, a tiež slúži ako prostredník pre menštruačné krvácania z maternice. Počas pôrodu, dieťa prechádza do pošvy.

Hymen je tenká membrána z tkaniva, ktorá obklopuje a zužuje pošvový vchod. Ten môže byť zničený alebo roztrhnutý pri sexuálnej aktivite alebo pri cvičení.

Ochorenia vagíny

Zápal pošvy: zápal pošvy, zvyčajne z dôvodu kvasinkovej infekcie alebo bakteriálneho prerastania. Svrbenie, výtok, a zmena pachu sú typické príznaky. Zápal pošvy je liečený antibiotikami alebo fungicídnými liekmi.

Vaginizmus: Nedobrovoľný kŕč pošvových svalov počas pohlavného styku. Emocionálna úzkosť pri sexe, alebo aj zdravotný stav, môžu byť zodpovedné. Vaginizmus je zvyčajne liečený cvičením, liekmi, alebo obojím.

Genitálne bradavice: Genitálne bradavice môžu ovplyvniť vulvu, pošvu a kŕčok maternice. Liečba môže odstrániť vaginálne bradavice, ktoré sú spôsobené ľudským papilomavírusom (HPV).

Trichomoniasis: Infekcia pošvy spôsobená mikroskopickým parazitom zvaným trichomonas. Trichomoniasis sa prenáša sexom a je ľahko liečiteľný.

Bakteriálna vaginóza (BV): narušenie rovnováhy zdravých baktérií v pošve, čo často vedie k zápachu a častému močeniu. Sprchovanie, alebo sex s novým partnerom môže spôsobiť BV. BV sa lieči antibiotikami.

Herpes simplex vírus (HSV): herpes vírus môže infikovať vulvu, pošvu a kŕčok maternice, čo spôsobuje malé, bolestivé, opakujúce sa pľuzgiere a vredy. Ochorenie nepredstavuje žiadne nápadné príznaky. Vírus sa prenáša sexuálne. To sa dá liečiť, ale nie vyliečiť.

Kvapavka: Táto sexuálne prenosná bakteriálna infekcia najčastejšie napáda kŕčok maternice. Polovicu času, nie sú žiadne symptómy, ale vaginálny výtok a svrbenie sa môžu objaviť. To môže spôsobiť zápalové ochorenie a neplodnosť. Toto sa lieči antibiotikami.

Chlamýdie: baktérie Chlamydia trachomatis spôsobujú túto sexuálne prenosnú infekciu. Iba polovica žien bude mať príznaky, ktoré môžu zahŕňať výtok z pošvy, alebo bolesť v pošve alebo v bruchu. Toto môže spôsobiť zápalové ochorenie a neplodnosť. Chlamýdie sa liečia antibiotikami.

Vaginálna rakovina: rakovina vagíny je extrémne vzácna. Abnormálne vaginálne krvácanie alebo výtok sú príznaky.

Vaginálna výhrez: Oslabenie svalov panvového dna (zvyčajne od pôrodu), vyhreznúť von z tela môže konečník, močový mechúr i maternica. V závažnejších prípadoch maternica vyčnieva úplne von z tela.

Vyšetrenia vagíny a testy

Panvové vyšetrenie: Použitím zrkadielka, lekár môže skúmať vulvu, pošvu a krčok maternice. Sila svalov panvového dna môže byť tiež testovaná.

PAP test na prítomnosť HPV (Pap ster): Lekár vezme stery krčka maternice a pošvy. Pap stery môžu odhaliť rakovinu krčka maternice alebo rakovinu pošvy.

Bakteriálna kultúra: ster z krčka maternice a pošvy, môžu byť kultivované v laboratóriu. To môže identifikovať bakteriálne a vírusové infekcie.

Kolposkopia: mikroskop (kolposkop) sa používa pri vyšetrení panvy pozorne sa skúma vulva, pošva a krčok maternice. Kolposkopia môže pomôcť identifikovať rakovinu alebo iné problémy.

Vaginálna biopsia: Vo vzácnom prípade podozrivého rastu v pošve sa odoberie malý kúsok tkaniva (biopsia) môže byť odoslaná na kontrolu rakoviny.

Liečba vaginálnych porúch

Antimikrobiálne lieky: Fungicídnými liekmi možno liečiť kvasinkové infekcie, a antibiotikami môžeme liečiť bakteriálne infekcie. Antivírusové lieky sú na liečbu infekcií spôsobených vírusom Herpes.

Vaginálne bradavice: rôzne metódy môžu byť použité na odstránenie vaginálnych bradavíc, vrátane zmrazenia, chemických látok, vypaľovaním laserom, alebo kauterizáciou - liečba odstránením tkaniva rozžeraveným drôtom .

Vaginálny pesar: malé plastové alebo gumové zariadenie je umiestnené vo vnútri pošvy, aby sa v mieste zabránilo prolapsu (vystúpenie časti vnútorného orgánu).

Kegelové cvičenia: Cvičenie na svaly panvového dna, môže sa zlepšiť alebo predísť vaginálnému prolaps (vystúpenie časti vnútorného orgánu) a močovej inkontinencii.

Estrogén: pohlavný hormón žien, liečba Estrogénom môže byť užitočná pre revitalizáciu ženských štruktúr po menopauze.

Chirurgia: V zriedkavých prípadoch vaginálnu alebo cervikálnu rakovinu je nutné chirurgické odstránenie nádoru. Chirurgia môže tiež liečiť vaginálny prolaps - vystúpenie časti vnútorného orgánu.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman