0%

Anus

Anus je otvor, kde gastrointestinálny trakt končí a opušťa telo. Anus začína v dolnej časti konečníka, poslednej časti hrubého čreva. Anorektálna čiara oddeľuje riť od konečníka. Tuhé tkanivo tzv. fascia obklopuje ritný otvor a pripája ho do okolitých štruktúr.

Kruhové svaly tzv. vonkajší zvierač ritného otvoru tvorí stenu konečníka a drží ho pomerne pevne zatvorený. Žľazy uvoľňujú tekutiny do konečníka, aby bol jeho povrch neustále vlhký.

Ochorenia anusu

Vnútorné hemoroidy: opuchnuté žily vnútri análneho otvoru alebo konečníka. Tieto nemôžu byť vidieť z vonkajšej strany tela.

Vonkajšie hemoroidy: krvné cievy, ktoré bobtnajú v blízkosti ritného otvoru.

Análna rakovina: Rakovina konečníka je vzácna. Infekcia ľudským papilomavírusom (HPV). Análny sex a viac sexuálnych partnerov zvyšuje riziko.

Análny herpes: Análny sex ho môže šíriť na podklade herpes vírusov HSV-1 a HSV-2. Medzi príznaky patria bolestivé vredy v okolí análneho otvoru, ktoré sa objavujú a miznú.

Análne bradavice: infekcia ľudským papilomavírusom (HPV) môže viesť k bradaviciam v okolí análneho otvoru.

Análna fistula ide o abnormálny rozvoj hnisavého útvaru medzi konečníkom a kožou zadku.

Zápalové ochorenie čriev Crohnova a ulcerózna kolitída, sú častými príčinami zápalových ochorení čriev.

Análne trhliny: zranenie v sliznici konečníka, často spôsobené zápchou. Bolesť, najmä pri pohyboch čriev sú hlavným príznakom.

Análny absces: hnisavé vrecko - infekcia mäkkých tkanív okolo ritného otvoru. Antibiotiká a chirurgické drenáže môže byť požadované, aby účinne liečili absces konečníka.

Análne svrbenie: svrbenie okolo ritného otvoru, je častým problémom. Vo väčšine prípadov nie je vážny dôvod na obavy.

Proctalgia fugax: náhla, silná bolesť v oblasti konečníka a rekta, trvajúca niekoľko sekúnd, alebo minút, a potom miznú. Príčina je neznáma.

Zápcha: zápcha je bežná, a môže spôsobiť bolesť konečníka, môže tiež spôsobiť análne fisúry, a krvácanie z hemoroidov.

Análne krvácanie: Výtok červenej krvi z konečníka, niekedy následkom hemeroidov, ale vyžaduje vyhodnotenie a vylúčenie vážnejšej príčiny.

Vyšetrenia anusu

Fyzikálne vyšetrenie: Lekár môže vyšetrovať vonkajšiu časť rite, vložením prstu v rukavici a skúma tak abnormality na vnútornej strane análneho otvoru. Rovnaký postup sa používa pri vyšetrení prostaty.

Sigmoidoskopia : endoskop (ohybná rúrka so zapálenou kamerou na jej špičke) je vložená do konečníka a posúva sa do hrubého čreva. Sigmoidoskopom môžeme dosiahnuť len časť hrubého čreva pre vyšetrenie.

Kolonoskopia : endoskop je vložený do konečníka a hrubého čreva, prezeráme časti konečníka a hrubého čreva.

Fistulografia (fistulogram): kvapalina ktorá pomáha zlepšiť kontrast obrazu je vstreknutá do otvoru v blízkosti konečníka, a X-ray filmy sú následne prijaté.

Liečba anusu

Antibiotiká : Tie môžu byť použité v boji proti infekciám konečníka spôsobené baktériami.

Antivírusové lieky: lieky, ako je acyklovir (Zovirax), Famciklovir (Famvir), a Valacyclovir (Valtrex) sa používajú na liečbu infekcií spôsobené na konečníku, zodpovedné sú herpes vírusy HSV-1 a HSV-2.

Rez a vypustenie abscesov: Závažné kožné infekcie (abscesy) vnútri alebo okolo ritného otvoru môžu vyžadovať chirurgický zákrok, kvôli odtoku infikovanej tekutiny.

Chirurgia anusu: Rakovina konečníka, konečníkové bradavice, absces alebo fistuly môžu vyžadovať chirurgický zákrok na odstránenie problému.

Ošetrenie anusových bradavíc: Lekári môžu používať operáciu, zmrazenia (kryoterapia), laserové alebo tepelné čidlo, alebo inú liečbu na odstránenie bradavíc z ritného otvoru.

Zápcha : Zápcha môže spôsobiť tvrdú stolicu a bolestivé črevné pohyby. Voľné alebo predpisové zmäkčovadlá stolice môže zmierniť tieto príznaky.

Fiber : Zvýšenie vlákniny v strave alebo vláknové doplnky môžu zlepšiť zápchu a znížiť krvácanie z hemoroidov.

Krém a lieky na hemoroidy: voľné zakupiteľné alebo predpísané lokálne lieky môžu zmierniť svrbenie, bolesť a nepohodlie spôsobené hemoroidami.

Podviazanie hemeroidov: lekár podviaže gumičkou vonkajšie hemoroidy, tkanivo pomaly odumrie a odpadá.

Hemoroidálne postupy liečby: Lekár môže použiť laser, tepelnú sondu, injekcie, alebo inú liečbu zameranú na zničenie hemoroidov a zníženie príznakov.

Steroidný krém: Svrbenie v konečníku často reaguje na voľne predajné krémy obsahujúce hydrokortizón alebo podobný steroidný liek.