0%

Suchá koža

Suchá koža, medicínsky známa ako xeróza alebo xeroderma, je zvyčajne mierny stav, spôsobený faktormi prostredia, aj keď suchá koža môže tiež vyplývať z niektorých bežných kožných ochorení. Dedičné ochorenie kože známe ako ichthyoses, je veľmi zriedkavé, môžu spôsobiť znetvorenie a nadmerne suchú pokožku. Dokonca aj systémové stavy (stavy, ktoré ovplyvňujú celé telo), môžu viesť k suchej pokožke. Jedným z príkladov je hypotyreóza, ktorá znižuje aktivitu žliaz, ktoré produkujú kožné sekréty. Niektoré lieky, vrátane retinoidov na kožu, rovnako ako niektoré antihistaminiká a diuretiká, môžu spôsobovať suchú kožu ako vedľajší efekt.

Suchá koža môže byť spojená so symptómami vrátane odlupovania, svrbenia, necitlivosť kože, začervenanie, bolesť, a napnutosť kože.

Suchá koža sa dá ošetriť rôznymi hydratačnými krémami a pleťovými vodami. Ak je zápalové ochorenie kože spojené so suchou kožou, liečba je zameraná na základný stav.

Suchá koža môže súvisieť s týmito stavmi

Alergie (alergia) alergia sa týka zavádzajúcej reakcie nášho imunitného systému v reakcii na telesný kontakt s niektorými cudzorodými látkami.

Mykóza nôh (tinea pedis) je kožná infekcia spôsobená kožným ochorením plesňou. Medzi príznaky patrí svrbenie, pálenie, praskanie tkanív.

Atopická dermatitída Ekzém je všeobecný termín pre mnoho typov dermatitídy (zápalu pokožky).

Mazotok (seborrhea) je to obyčajná forma kožného ekzému, ktorý sa vyskytuje na niektorých častiach tela s vysokou tvorbou kožného mazu. Telesné oblasti, ktoré sú bežne postihnuté sú vlasatá časť hlavy, uši, tvár, hrudník a záhyby kože, ako je podpazušie alebo na kožu pod prsiami alebo pod previsnutými brušnými záhybmi. Príčinou seborrhei je neznáma, aj keď kvasinky, ktoré často prežívajú na koži, Malassezia furfur, môže hrať úlohu.

Dehydratácia je nadmerná strata vody z tela. Existuje celý rad príčin dehydratácie vrátane vystavenie teplu,

Diabetes (typ 1 a typ 2) je chronické ochorenie charakterizované vysokou úrovňou cukru (glukózy) v krvi.

Ekzém je zápal kože. Existuje mnoho rôznych typov ekzému, ktoré produkujú príznaky.

Hypotyreóza je stav, v ktorom produkcia hormónu štítnej žľazy je nižšia ako je normálne.

Krupicová keratitída Keratosis pilaris (KP) je časté kožné ochorenie, v ktorom malé biele alebo červené hrbolky sa tvoria okolo vlasových folikulov..

Psoriáza je dlhodobé kožné ochorenie, ktoré môže spôsobiť veľké plaky ktoré sú začervenané, vystúpené nad kožu.

Vyrážka Slovo "vyrážka" znamená ohniská červených hrbolkov na tele. Spôsob, akým ľudia používajú tento termín, "vyrážka" môže odkazovať sa na mnoho rôznych kožných stavov.

Spálená koža od slnka je spôsobená nadmernou expozíciou UV žiarenia zo slnka. UV žiarenie môže poškodiť oči.

Rakovina štítnej žľazy Existujú štyri hlavné typy rakoviny štítnej žľazy: papilárna, folikulárna, medulárna a anaplastická.

Starnutie

 • Kúpanie v horúcej vode
 • Kontaktná dermatitída
 • Časté kúpanie
 • Drsné drhnutie kože
 • Drsné mydlá a drsná osobná hygiena
 • Silne chlórované bazény a vírivky
 • Ichthyosis vulgaris
 • Nízka vlhkosť
 • Podvýživa
 • Lieky a ich vedľajšie účinky

  Neurodermatitída (Lichen simplex chronicus)

  Nedostatok vitamínu A

 • Počasie