Suché oči

Suché oči môžu byť normálnou odozvou na počasie alebo na lieky. Suchosť očí môže tiež vyplývať z dočasných alebo chronických ochorení. Slzy z očí pochádzajú zo slzných žliaz, ktoré sú umiestnené nad vonkajším okom. Slzy sú zložené z vody, oleja a protilátok. Vlhkosť spôsobená slzami na prednej časti oka, rohovky, je dôležitá, aby nedošlo k poškodeniu rohovky.

Bazálne slzy . Slzné žľazy neustále produkujú priehľadnú tekutinu, ktorá chráni a zvlhčuje naše oči. Táto tekutina zlepšuje aj naše videnie. Keď žmurkneme, rovnomerne pokryje oči.

Reflexné slzy . Tieto slzy nám zalejú oči, keď sa do nich dostane nejaká čiastočka alebo cudzorodá látka, ktorá ich podráždi. Podnetom na reflexné slzy môže byť aj zívanie či smiech.

Emocionálne slzy . Tieto slzy sú reakciou na silné emócie a sú špecifické pre ľudí. Obsahujú o 24 percent viac bielkovín ako reflexné slzy.

Suché oči môžu súvisieť s týmito stavmi

Blefaritída je zápal očných viečok.

Popáleniny sú rozdelené do kategórií podľa závažnosti ako prvý, druhý alebo tretí stupeň popálenia.

Starostlivosť o oči Mnoho očných porúch vymiznú bez liečby, a niektoré z nich musia byť liečené.

Menopauza je čas v živote ženy, kedy natrvalo odoznie menštruácia.

Zápal spojiviek je začervenanie alebo podráždenie spojiviek, membrány na vnútornej strane oka.

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov a tkanív okolo kĺbov.

Sarkoidóza je ochorenie, ktoré spôsobuje zápal tkanív tela. Príčinou sarkoidózy nie je známa. Sarkoidóza zvyčajne postihuje pľúca a kožu.

Sjogrenov syndróm je autoimunitné ochorenie. Sjogrenov syndróm zahŕňa zápal žliaz a iných tkanív tela. Asi 90% pacientov Sjögrenovho syndrómu sú ženy.

Starnutie

  • Keratokonjunktivitída
  • Lieky (predpisové i nepredpisové)

    Niektoré neurologické choroby

  • Trauma
  • Počasie
  • © 2004 - DIS+ a Michal Herman